Tokom gajenja šargarepa se štiti od jednogodišnjih širokolisnih korova, pepelnice, crne, sive i sivo mrke pegavosti lista, bele truleži korena, lisne vaši i paučinara

Problem korova mnogi proizvođači rešavaju tako što uništavaju nadzemni deo biljke Time čine sebi višestruki dodatni posao. Korovi su uporni, izdržljivi i ne treba zanemarivati njihovu sposobnost da se prilagode čak i u nepovoljnim vremenskim uslovima. Uvek nađu način i model kako da prežive i unište domaćina, odnosno, gajenu kulturu. različite biljke podležu različitim pristupima tretmana korova.

Što se tiče šargarepe, za suzbijanje jednogodišnjih širokolisnih korova postoji više opcija. Posle setve, a pre nicanja, koristi se preparat "Challenge 600",  u količini od 2,5 l/ha.

Ukoliko se rade split aplikacije, tada se primenjuju sledeći tretmani:

- posle setve a pre nicanja: "Challenge 600" 1,5 l/ha + Stomp Aqua 2 l/ha + preparat na bazi klomazona 0,2 l/ha;
- od 1 do 2 prava lista: "Challenge 600" 0,35–0,5 l/ha + Eugen 0,1 l/ha;
- od 3 do, 4 prava lista: "Challenge 600" 0,35–0,5 l/ha + Eugen 0,15 l/ha.

U proizvodnji mrkve, celera, peršuna i paštrnaka, veoma je važno da se očuva zdrav list, kako bi se koren što bolje formirao i ostao zdrav. Bolesti koje mogu naneti štetu šargarepi su: pepelnica, crna pegavost lista, siva pegavost lista, sivo mrka pegavost lista i bela trulež korena.

Pepelnica često pravi štete na listovima korenastih kultura kao što su: celer, peršun, mrkva i paštrnak, pri čemu čak i slabije zaraze mogu smanjiti kvalitet lišća za upotrebu u svežem ili sušenom stanju. Simptomi pepelnice se javljaju na lišću i lisnim drškama u vidu beličaste micelijske navlake. Za razvoj joj pogoduje toplo vreme i visoka relativna vlažnost vazduha. Značajna obolenja na šargarepi su i razne vrste pegavosti. One nanose značajne štete na listovima i dovode do propadanja lisne mase. Samim tim smanjenjuje se kvaliteta korena, kao i ukupan prinos.

Zaštita od ovih patogena se kod šargarepe sprovodi u fazi od 3 do 4 prava lista pomoću sistemičnog fungicida sa preventivnim i kurativnim delovanjem. To je preparat "Nimrod" i dodaje se u količini 0,8 l/ha.

Dodavanje insekticida "Gestikal" u količini 0,8 l/ha kroz sistem za navodnjavanje, suzbija šargarepine muve i lisne vaši. Dodatkom folijarne prihrane "Wuxal Ascofol" u količini 2 l/ha, biljci se omogućuje da ostvari snažan razvoj u početku.

Kada šargarepa dostigne fazu od 5 do 8 listova, neophodno je zaštiti list sa dva tretmana, i to:

- fungicid "Teatar plus" u količini 1 l/ha  i

- folijarna prihrana "Wuxal Boron" u količini 2 l/ha.

Nakon zatvaranja redova šargarepe, preporučujemo zaštitu lista od sive pegavosti i pepelnice, pomoću kombinacije fungicida "Different 250 EC"u količini 0,5 l/ha i "Image"u količini 0,8 l/ha, ili fungicidima "Teatar plus"u količini 1 l/ha, ili "Sercadis plus"u količini od 1l/ha.

Da bi se korenu biljke obezbedila čvrstina i otpornost prema bolestima, u fazi zatvaranja redova poželjno je prihraniti šargarepu preparatom "Wuxal Calcium", dva do tri puta, sa 4 l/ha.

Najzad, ako se pojave lisne vaši preporučuje se preparat sa kratkom karencom "Sivanto prime" u količini 0,50–0,75 l/ha, dok je za suzbijanje paučinara najbolje upotrebiti "Acramite 480 SC" u količini 0,25 l/ha.

 

Izvor:boljazemlja.com

Zaštita pri proizvodnji šargarepe

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ovakve situacije nisu retkost a imaju jednostavno rešenje

Pogledajte šta treba da uvrstite u svoju ishranu kako biste što pre pocrneli

Poleganje rasada predstavlja bolest koja zahvata mlade sadnice povrća, začinskog i lekovitog bilja, kao i cveća. Kada dođe do infekscije, mlada sadnica retko preživi, a dešava se da se čitave grupe sadnica zaraze. Ipak, infekciju je moguće izbeći na vreme.

Opština Nova Crnja za potrebe subvencionisanja poljoprivrede je obezbedila 3 miliona dinara, dok će najviše sredstava (1,6 miliona dinara) biti izdvojeno za ratarstvo, dok je za voćarstvo i vinogradarstvo, povrtarstvo i cvećarstvo izdvojeno million dinara. Za unapređenje pčelarstva predviđeno je 400 hiljada dinara.

Postoje biljne vrste koje treba saditi uz paradajz, koje pored njega dobro uspevaju i koje samom paradajzu pomažu da bude jači i ima bolje i ukusnije plodove. Takođe, postoje i one kulture koje nikako ne treba gajiti uz paradajz.

U zavisnosti od sortimenta i lokaliteta, proizvodni zasadi bresaka i nektarina se nalaze u različitim fazama razvoja ploda: od faze opadanje plodova posle cvetanja do faze drugo opadanje plodova (BBCH 71-73), prenosi portal Prognozno-izveštajne službe (PIS).

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета