Заснивање ливада и пашњака – користи и агротехника
Foto: Pixabay
Заснивањем сејаних ливада и пашњака може се за кратко време производња кабасте сточне хране поправити у квантитету и квалитету.
Ливаде и пашњаци су врло значајни, јер када бисмо се правилно односили према њима, одличан су извор кабасте хране у испаши и справљању сена.
Код нас се са природних ливада и пашњака добијају мали приноси, слабог и лошег квалитета. Приметно је да су из године у годину све веће површине под природним ливадама и пашњацима, може се рећи, слабо неговане чак и запуштене.
Предности заснивања ливада и пашњака
Заснивањем сејаних ливада и пашњака, сејањем културних, продуктивних, квалитетних и декларисаних семена трава и легуминоза и њихових мешавина може се за кратко време производња кабасте сточне хране поправити у квантитету и квалитету.
То значи да наши сточари имају квалитетну, и због повећаних приноса по јединици површине, кабасту сточну храну по мањој цени коштања за исхрану говеда и оваца. Ово се нарочито односи на брдско-планинска подручја, где су неповољнији природни услови као и мање плодно земљиште.
Сејањем ливада и пашњака пољопривредни произвођачи добијају већи и стабилнији принос, квалитетнију сточну храну са већим процентом протеина и минералних материја, раније се почиње у току године коришћење истих, травна маса је укуснија и сочнија, погоднија за испашу и справљање сена, силаже и сенаже.
Коришћењем сејаних ливада и пашњака који се правилно користе и негују сточари добијају већу количину млека и већи прираст у месу по јединици површине.
Такође висок квалитет кабасте хране ствара могућности за развој интензивног говедарства и овчарства уз мању употребу концентрованих хранива која имају високу цену.
Шта обавезно урадити пре и при заснивању ливада и пашњака
Да би се све то остварило и прешло из приче и писања у стваран живот треба увек пазити на следеће чињенице и поступке које треба урадити пре и при заснивању као и током коришћења сејаних ливада и пашњака, а то су:
– урађена агрохемијска анализа земљишта и поступање по препоруци,
– правилан избор искључиво по савету стручњака погодних врста и сората трава, легуминоза и њихових смеша,
– правилно и правовремено ђубрење по препоруци стручног лица у току периода коришћења,
– заштита од корова и
– на крају, али врло важно и може се рећи једно од одлучујућих тренутака за садржај протеина у зеленој маси тренутак коришћења односно тренутак кошења или коришћења у испаши.
Агротехника
Пошто се сејане ливаде и травњаци користе до 6 година основну обраду и припрему земљишта за сетву обавити квалитетно.
Основна обрада се обавља на дубину од 20-25 цм најбоље у јесен. Количине, време и начин примене ђубрива (како минерално комплексних такоиИ стајњака) применити по препоруци добијеној из агрохемијске анализе земљишта.
Семе трава и смеша је ситно па предсетвену припрему земљишта као и саму сетву треба урадити пажљиво.
Обавезна мера је ваљање.
Време сетве је у јесен крај августа почетак септембра, док је у пролеће то рано чим временски услови то дозволе. Обично је то почетком марта, а у вишим планинским крајевима и до почетка маја.
Каснија сетва често води у неуспех.
Сетву радити са декларисаним, чистим семеном и са житним сејалицама, а на мањим површинама честа је појава и ручна сетва.
Дубина сетве на лакшим земљиштима је од 1.5-2.5 цм, а на тежим до 1.5 цм.
Сетвена норма
Увек треба користити оптималну и препоручену количину семена за сетвену норму и пошто се најчешће сеју траве у смеши са легуминозама оптимална сетвена норма за травно-детелинарске смеше је од 30-35 кг/ха, а чисто травне смеше 35-40 кг/ха.
Уколико је земљиште лоше припремљено за сетву количина семена се повећава за 15-20 %.
poljosfera.rs
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Podsejavanje travnjaka je agrotehnička mera kojom se uglavnom popravljaju prirodni travnjaci radi povećanja prinosa i poboljšanja kvaliteta travne mase.
Da biste uživali u čarima dvorišta, trebate da voditi računa o njemu, odnosno urediti ga i redovno održavati.
Jednostavan je razlog zbog kojeg košenje mora biti redovno: trava je biljka, ona živi i kao takva radi tri stvari: raste, umnožava se i na kraju ugine. Cilj je postići gust travnjak, a to znači što veći broj vlati trave na jedinici površine.
Domaće životinje instiktivno ne jedu škodljive ili otrovne biljke
Nekontrolisana upotreba hemikalija može u velikoj meri da osiromaši biljnu raznovrsnost prirodnih ekosistema
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета