Значај ђубрења ливада и пашњака: До увећања приноса у краком року

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Површине под ливадама и пашњацима су велике и њихов највећи део је у брдско –планинском подручју. Оне су значајан извор сточне хране и без њих у овим крајевима не би било могуће гајење стоке.

Друга значајна чињеница је да су ливаде и пашњаци на земљиштима која се не могу другачије искоришћавати него гајењем ових биљака пре свега због тога што је рељеф ових површина непогодан за обраду, а земљишта су сиромашна у свим хранљивим материјама.

Сталном испашом и косидбом односе се велике количине биљних хранива – азота, фосфора и калијума, а оне се не враћају и не надокнађују ђубрењем. Нека земљишта у овим подручјима садрже знатне количине органске материје – хумуса, али је његово разлагање споро па је исхрана биљака недовољна.

Због свега овога ђубрење ливада и пашњака представља значајну и економичну меру којом се може у врло кратком времену битно повећати принос. Узима се да једна тона сена, која се добија на овим површинама, садржи 18-20 кг азота, 8-10 кг фосфора и 18-22 кг калијума, може се израчунати које количине минералних ђубрива морају да се унесу у земљиште ради добијања приноса који се може очекивати.

Количина ђубрива зависи од величине приноса, а он се мења под утицајем многих чинилаца. Тако ливаде у нижим пределима могу да дају знатно веће приносе (10-15 тона/ха) него ливаде у вишим (5-10 тона/ха), па је због тога и потребна количина хранива другачија. Однос између количине азона, фосфора и калијума зависи од особина биљака. На пример, ако је удео махуњача (детелине) веће количина азота се може смањити, али у том случају треба повећати количину фосфора и калијума како би се подстакло везивање азота из ваздуха.

Најбољи резултати се постижу када се комплексна ђубрива примене рано у пролеће, пре почетка вегетације. Оквирне норме НПК ђубрива (15:15:15) за природне ливаде и пашњаке треба да буду следеће: за најпродуктивније 700-800 кг/ха; за средње продуктивне 500-600 кг/ха и за мање продуктивне 350-400 кг/ха. За вештачке ливаде и пашњаке се норме повећавају за по 200-400 кг/ха у зависности од њихове продуктивности у односу на природне ливаде и пашњаке.

Пашњаци се ђубре у више наврата, тј. једном рано у пролеће, а други пут касније, уколико има довољно падавина. Долинске, продуктивније природне ливаде и пашњаке треба прихрањивати после првог откоса азотним ђубривима ради добијања бољег другог откоса. Добар ефекат се постиже и када се количина комплексних ђубрива смањи за 1/3 или ¼, а примене азотна ђубрива – 150 до 300 кг/ха КАН-а за прихрањивање после првог откоса.

Иначе, сточна храна, која се производи на ливадама и пашњацима, има значајно место у исхрани животиња, јер их снабдева потребном количином енергије а у томе прво место имају угљени хидрати. Квалитет сточне хране зависи и од садржаја беланчевина, а он је одређен количином азота која се уноси у земљиште у облику ђубрива. Тако је утврђено да сточна храна са ливада и пашњака који су добро ђубрени азотним ђубривима садржи веће количине беланчевина и тиме доприноси бржем расту и развићу животиња, што повећава рентабилност њиховог гајења.

Izvor:/agro-eko-magazin

 

Значај ђубрења ливада и пашњака: До увећања приноса у краком року

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Leblebija se koristi za pripremu variva, a od sušene leblebije se pravi brašno, koje se može koristiti za zapršku u jelima ili za izradu namaza.

Ove godine poljoprivrednicima je brojne probleme napravila nabavka dovoljnih količina đubriva, a mnogi od njih se pitaju da li je ove sezone neophodno osnovno đubrenje zasada, između ostalog i zbog visoke cene.

Sneg koji je u prethodnom periodu padao na teritoriji cele Srbije pogodovao je usevima pšenice, a da bi prinosi bili optimalni, neophodna je i adekvatna prihrana. Sve to dolazi u momentu kada su cene đubriva na tržištu previsoke, tvrde stručnjaci.

Poskupljenja na svim nivoima su itekako vidljiva. Iako se na semenu ove godine nije štedelo, na đubrivima jeste, pa ako se ovakakv trend nastavi, stručnjaci upozoravaju da se na proleće pšenica i obična trava neće razlikovati.

Ratarima će za prihranu zemljišta pred jesenju i prolećnu setvu trebati bar 40 hiljada dinara po hektaru, što je dva puta više nego lane.

Jesenja obrada zemljišta u vinogradima se obavlja u ovom periodu ukoliko je berba završena, odnosno najkasnije posle opadanja lišća u novembru mesecu.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета