Šljivina osa i kako se rešiti ove uporne štetočine?

Foto: Youtube/Printscreen

Foto: Youtube/Printscreen

Šljivina osa izaziva crvljivost i opadanje zelenih plodova šljive. Postoje dve vrste, a obe su raširene svuda gde se gaji ova voćarska kultura.

Kad je ova štetočin u pitanju, štetan je larveni stadijum. Larve se ubušuju u plodnik tek zametnutog ploda i hraneći se oštećuju plod koji otpada. Javljaju se svake godine s manjim oscilacijama. U godinama sa slabim cvetanjem mogu prouzrokovati štetu i veću od 50% .

Cvetovi šljive su često meta napada šljivinih osa. Osim pčela, i ovi mali insekti doleću na cvetove šljive da se nahrane cvetnim nektarom, ali posle toga ženke šljivinih osa polažu jaja u zarez koji same naprave u cvetnoj čašici. Beličasta larva koja se ispili ulazi u zametak ploda i izjeda ga iznutra, a zatim prelazi u drugi, pa treći, pa često i u četvrti plod. Zato i opadaju „crvljivi” plodovi šljiva dok su još zeleni.

Dve su vrste šljivine ose: crna osa (Hoplocampa minuta) i žuta osa (Hoplocampa flava).

Opis

Odrasle jedinke su dužine od 4,5 do 5,5 mm sa rasponom krila od oko 12mm. Telo im je žute boje (Hoplocampa flava) i na glavi se mogu uočiti dve antene. Larve su ovalnog oblika i svetlo žute boje. Mogu da narastu i do 11mm.

Trebalo bi istaći da su rane sorte šljive (crnošljive i renklode) više podložne napadima od požegače. Neupućeni ljudi ove insekte često nazivaju „komarcima na šljivama”, što je pogrešno.

Ciklus razvoja

Šljivina osa ima jednu generaciju godišnje. Prezimljava u stadijumu larve ukopana u zemlji na dubini od 5-6 cm. Odrasle jedinke se javljaju kada temperatura dostigne 10⁰C i u zavisnosti od klimatskih uslova potom se razmnožavaju. 6-12 dana nakon polaganja pojavljuju se larve. Stadijum larve traje 2-3 nedelje nakon čega se ukopava u zemlju. Na proleće se pretvaraju u lutku,a potom i u odraslu jedinku (imago).

Štetnost

Šljivina osa napada plod šljive. Odrasle jedinke se pojavljuju u proleće i nakon dopunske ishrane polenom i nektarom šljive ženke započinju sa polaganjem jaja. Jaja polažu zasebno, tako što ženka zarezuje džepić spoljašnje strane čašičnog listića u koji potom položi jaje. Larva izgriza plod i prelazi iz jednog u drugi koji potom opadaju. Jedna gusenica napadne 4-5 plodova. Na plodu se uočavaju crne tačkice, a miris je neprijatan.

Suzbijanje i mere zaštite

U stadijumu imaga se u praksi ne koriste insekticidi jer je u vreme rojenja obilna poseta pčela rascvetalim voćnjacima. U stadijumu larve, štetolina se suzbija u vreme njihovog piljenja, jer je suzbijanje tada najefikasnije. Kad je šljiva u fazi precvetavanja (kad počnu da otpadaju latice), pčele prestaju sa posećivanjem cvetova i onda bi trebalo tretirati biljke sa insekticidima na bazi fenitrotiona, deltametrina, azinfosmetila, dimetoata, malationa, hlorpirifosa i slično.

Ova sredstva mogu biti otrovna za ljude i domaće životinje pa je zato potrebno pridržavati se svih predostrožnosti pri radu. Parationski preparati ne dolaze u obzir u šljivicama gde se kreće živina i ostale domaće životinje.

Agroinfo.rs

Šljivina osa i kako se rešiti ove uporne štetočine?

Komentari

Da li sljivina osa napada i druge vocne vrste- visnju u cvetu

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Zbog niske otkupne cene šljive, od svega 25 dinara po kilogramu, proizvođači negoduju. Ipak, većina njih je krenula u branje i na području oko Prokuplja se uveliko vrši otkup.

Na teritoriji Topličkog okruga privodi se kraju berba ranih sorti šljiva "čačanske lepotice", "čačanske rane" i ruske "džanarike", a već za 10-ak dana počinje berba sorte “stenlej”.

Tržnica u centru Kaira, a na njoj ponuda - malina iz Arilja, borovnica iz Šapca, šljiva iz Osečine ili jabuka iz Topole.

Proizvođači borovnica i suvih šljiva u Srbiji zadovoljni su mogućnošću da to voće izvoze u Kinu bez carine, nakon stupanja na snagu Sporazuma o slobodnoj trgovini sa tom zemljom.

Spretniji berači se sa vlasnikom dogovaraju o zaradi po ubranom kilogramu, pa njihova zarada zavisi od umeća, brzine ruku i od toga koliko ko može da podnese rad na visokim temperaturama.

Zasadi šljiva se u našoj zemlji nalaze u fenofazi razvoja plodova, od rasta plodnika do drugog opadanja plodova (71-73). Pregledima zasada šljiva registrovano je prisustvo položenih jaja šljivinog smotavca (Grapholita funebrana), odnosno štete prouzrokuju larve koje se ubušuju i hrane unutar plodova, a napadnuti plodovi prevremeno opadaju

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета