Koji su to MARTOVSKI radovi u poljoprivredi ?

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Stigao nam je i udarnički mesec za radove u bašti, voćnjaku, povrtnjaku što je odlično poznato iskusnim poljoprivrednicima jer znaju šta im je raditi.

Priprema zemljišta za sadnju, se može izvesti ašovom ili motikom u zavisnosti od tipa zemljišta i njegove zbijenosti, a ako je površina veća mašinski. Dobro struktuirano zemljište: Preko njega treba rasporedi tanak sloj pregorelog stajnjaka, pa onda prekopati ili ga nakon okopavanja obogatiti mineralnim đubrivom. Peskovito i rastresito zemljište: Najbolje bi bilo da se preko njega rasporedi sloj humusa, treseta ili pregorelog stajnjaka, pa onda da se prekopa, jer će se na taj način popraviti i fizička struktura i obogatiti mineralnim sastojcima.

Zbijeno i glinovito zemljište: Onda pored organskog đubriva treba dodati i određenu količinu peska. 

Zemljište sa krupnijim komadima kamena: Ovakvo zemljište se često sreće u planinskim predelima, treba ga takođe obogatiti po mogućstvu organskim đubrivom - pregorelim stajnjakom ili tresetom, suviše velike komade kamena izvaditi i dodati još humusa, ako je dubina zemljišta mala u odnosu na zahteve biljaka.

Povrtnjak u kom u martu meseca možete imati dosta posla kao što su zasnivanje rasada sezonskog povrća, kao što su prokelj, brokoli, karfiol, kupus, krastavci, paradajz, paprika, lubenica, dinja i patlidžan čije se seme može pronaći u poljoprivrednim apotekama. 

Mart je takođe i idealan mesec za sadnju pojedinih vrsta ukrasnog bilja, a posebno je pogodan za prolećnu sadnju ruža. Tokom ovog meseca trebalo bi da proredite presadite lekovito i začinsko bilje. U ovom mesecu se orezuje voće i žbunasto bilje koje cveta tokom leta, a neke od njih su ruže, hortenzije, perena, kao i živa ograda. 

Mart je idealno vreme za orezivanje. Orezuju se voćke, žbunovi koji cvetaju tokom leta, suve grane hortenzija, ruže, kao i nadzemni delovi perena, koji su izumrli tokom zime. Žive ograde u ovom periodu mogu se strukturno korigovati. Ako je previše gust sklop grana u središnjem delu žive ograde, može se prorediti. Pažljivo ukloniti grane koje su višak, a koje su orijentisane ka unutrašnjosti, kao i suve i oštećene grane.

Nije kasno ni za sadnju voćaka i žbunja ukoliko tlo nije smrznuto ili previše vlažno. Oko stabala starih voćaka moće se postaviti kompost ili stajnjak. Na ovaj način se održava plodnost zemlje, suzbijaju korovi  i omogućava duže zadržavanje vlage.

 

 Agroinfo.rs/agroklub.rs

 

Koji su to MARTOVSKI radovi u poljoprivredi ?

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

U poljoprivrednoj proizvodnji mere za površinu zemljišta su jedna od najbitnijih stvari, jer bez njih nebi mogli da se izračunavaju prinosi.

Najskuplje poljoprivredno zemljište je u Južnobačkom okrugu, gde je hektar dostigao cenu od 31.900 evra, dok je najjeftinije u Južnoj i Istočnoj Srbiji, gde je hektar prodat za 300 evra.

Jun je, po pravilu, topliji i sunčaniji od maja, junske kiše ne traba da nas iznenađuju iako je najispravnije jun smatrati prelaznim periodom između proleća i leta ali u pojedinim dielovima Srbije i najkišovitiji u godini.

Najskuplje poljoprivredno zemljište u Srbiji u 2021. godini prometovano je u opštini Žitište po ceni od 3,5 miliona evra za 303 hektara, navodi se u izveštaju Republičkog geodetskog zavoda (RGZ).

U Zrenjaninu je 30. marta objavljen je oglas za davanje u zakup poljoprivrednog zemljišta u državnoj svojini u dugom krugu javnih nadmetanja za područje grada, a ukupna površina koja je raspoloživa za davanje u zakup iznosi 7.783 hektara.

Prethodnih dana raspisani su javni oglasi za davanje u zakup državnog poljoprivrednog zemljišta u gradu Šapcu i opštinama Šid, Čajetina, Inđija i Odžaci.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета