Ако желите да гајите биљке, али нисте претерано пажљиви, имамо предлог

Извор: Пиксабеј

Извор: Пиксабеј

Узгој кактуса из семена је једноставна и јефтина метода узгоја, која неискусним узгајивачима кактуса омогућава позитивне резултате.

Узгој кактуса из семена не захтвева скупу опрему, нити скупе супстрате. То је једноставна и јефтина метода узгоја, која неискусним узгајивачима кактуса омогућава позитивне резултате. Врло брзо ће доћи до развоја биљчица, које ће се требати пресадити у веће посуде. При овоме поступку треба бити изузетно пажљив, јер биљчице имају врло осетљиво корење.

Услови битни за развој младих кактуса

Узгајивач би пре сетве требало да буде упознат са захтевима, који су потребни за одређене врсте кактуса, посебно када је реч о условима за клијање и раст малих кактуса. Услови ће погодовати и развоју болести, на које је такође потребно обратити пажњу. Биљчице кактуса су мале и осетљиве, те су врло склоне нападима болести, алги и гљивица.

Услови битни за развој младих кактуса су:

  • Топлина - дневне температуре могу бити до 32°Ц, док ноћне не смеју да падну испод 18°C и 22°C
  • Влага - подручје око семена не сме да буде суво
  • Засењивање - семенке не смеју да буду изложене директној сунчевој светлости
  • Слободно кретање ваздуха око биљке - посуде са семеном морају бити смештене где је слободно струјање ваздуха, али не и на промаји
  • Одговарајући супстрат - идеална смеса за клијање семена кактуса је мешавина лисњаче (лака, рахла и кисела земља, која се добија распадањем лишћа, већином буковог) и песка.
  • Сетва сјемена најбоља је у раздобљу од априла до касног јула, јер тада још нема потребе за грејањем просторија.

 

Сетва кактуса

За сетву кактуса користи се мешавина прашнастог дела иловаче и ситнијег песка. Лисњачу и песак треба просејати и оставити прашнасти део. Мешавина лисњаче и песка требало би да буде у размери 1:9. Након просејавања и мешања, мешавину је потребно ставити у плитке посудице које се стављају изнад ватре. Након сат времена, посудице се уклањају са ватре и хладе. Мешавина лисњаче и песка се на овај начин стерилише, чиме се уништавају штетни организми и евентуално семе корова. Ако сте сигурни у квалитету и чистоћу мешавине, није је потребно стерилизовати.

Семенке се сеју у плитке посуде са отворима на дну, дубине до 5 цм, обима од 5 цм до 10 цм. Дно посудице се затвара ватом, како би се сачувала влажност супстрата. Након тога следи слој песка, који се лагано притисне, а затим мешавина иловаче и ситног песка или супстрат за кактусе. Семенке треба нежно и плитко утиснути у супстрат. Код сетве ситног семена, на површину мешавине се посипа ситни слој песка.

Након тога се сеје семе у што финијем слоју, како би се семенке боље инкорпорирале са зрнцима песка. Семенке средње величине се такође сеју по површини мешавине, преко које се насипа толика количина песка, да се прекрију семенке. Велике семенке се утискују у мешавину супстрата, а даљи је поступак већ претходно наведен.

Супстрат треба одржавати влажним

Посудице се урањају у већу посуду са водом и оставља док се не накупи довољно влаге. Код сетве већег семена, након што је супстрат упио доста влаге, семенке се прекрију танким слојем песка. Посуде треба сместити на топло и осветљено место, које није на директној сунчевој светлости. По потреби додавати воде. Влажност супстрата треба проверавати, посебно током врућих дана. Супстрат треба одржавати влажним.

Младе биљчице би требало да се појаве већ након неколико недеља. Неким ће врстама кактуса требати више времена за клијање.

Након два до три месеца, треба пресадити брзорастуће кактусе у посебне посуде, јер брже црпе и одузимају воду спорорастућим кактусима. У овом случају, додаје се супстрат за кактусе. Младим биљчицама корен је добро развијен, па им омогућава снабдевање водом. Кактусе током топлих дана можете прскати водом, како би околина биљке била влажна. Касније, када су биљке веће, заливање не треба бити учестало, већ по потреби.

  Agroklub.rs/

Ако желите да гајите биљке, али нисте претерано пажљиви, имамо предлог

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета