Кактуси и месождерке као уносан бизнис

Извор: Пиксабеј

Извор: Пиксабеј

Узгајање цвећа је за неке људе хоби, док су други од тога направили породични бизнис. Међутим, како би посао одржали профитабилним, они морају да прате захтеве и трендове на тржишту. Цвећари из западнобачког села Купусина, тврде да су ове сезоне хит кактуси и биљке месождерке.

Поједини произвођачи су досада користили и субвенције, а премда планирају ширење производње, надају се да ће подстицаје добијати и убудуће како би унапредили посао. Мала породична газдинства, која се баве цвећарством, непрекидно траже начине за пласман својих производа, зато што, како преноси РТВ и на том пољу и те како има конкуренције. О томе говори и цвећарка Марија Поповић, из села Купусина, код Апатина, за коју је у почетку цвеће било само хоби јер је радила као надничар и бавила се производњом шаргарепе. Ипак, у последњих 11 година, она је постепено разрађивала бизнис и сада годишње производи готово 20.000 садница различитог цвећа и других биљака.

Дуг пут до успеха у цвећарству

У њеном расаднику, који се простире на површини од око 1 хектара, може се пронаћи 600 врста различитог собног и украсног баштенског цвећа. Поповићева, наглашава да је у производњу цвећа уложено много рада, а цвећарством се бави цела породица која је врло предана том послу. Марија, напомиње да су најтраженије кризантеме, али купци траже и атрактивне биљке месождерке и кактуси. Ипак, она наглашава да није лако успети у том послу јер се често ради по цео дан, а раднике је тешко наћи. Она додаје да је њен син одлучио да не иде у иностранство, већ да остане да заједнички раде с цвећем. Све што произведу, Поповићи продају на пијацама, а излажу и на сајмовима цвећа.

Кактуси се добро продају због једноставности гајења и атрактивности

Њен колега Данијел Силађи, каже да његова производња обухвата око 5.000 садница различитог зачинског биља, затим неколико хиљада камењара и око 3.000 кактуса са преко 250 различитих врста. Он додаје да током целе године производе кактусе, а више ни не броје колико се те биљке траже, понајвише јер су атрактивни и лако се одржавају. Силађи тврди да је у цвећарству најтеже то што нема радног времена, па је тешко наћи раднике. Осим цвећа, тражени су и различити аражмани и венчићи од сувог цвећа, а он додаје да све цвеће и аранжмане продају на пијацама.

Догодине у плану још једна "кућа за кактусе"

Колико год био напоран, цвећарски посао зна да донесе и задовољство. Од узгоја цвећа, у породици Силађи истичу, да ипак може да се живи. А премда је производња и продаја кактуса постала приоритетна, догодине ће у њиховом расаднику нићи још један пластеник искључиво намењен њима.

Agroklub.rs

Кактуси и месождерке као уносан бизнис

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета