Кућна срећа - један назив за две биљке

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Под именом кућна срећа крију се две биљке које плене својом лепотом и једноставношћу гајења.

Под именом кућна срећа познате су две биљке Солеиролиа солеиролии (Хелџине солеиролии) и Нертера гранаденсис (Нертера депресса). Солеиролиа солеиролии је биљка која се веома често гаји као украс наших станова, кућа и пословних простора. Називају је и јастук биљка због њене особине да добро покрива површину земљишта.

Припада породици коприва - Уртицацеае. Води порекло са Сардиније и Корзике. У природи се налази на влажним и сеновитим стенама. Ова вишегодишња биљка одликује се нежним, пузавим стаблом које се лако укорењује. Корен се плитко развија. Листови су мали, срцолики, наизменично постављени. Цветови су мали и неугледни. Расте у висину око 5цм и шири се.

Покривач стаза у вртовима
Данас постоје многе селектиране биљке чији су листови различитих боја од светлозелене, тамнозелене до сребрних и златних нијанси. Солеиролиа може да се гаји у кућним условима, тераријуму, а може да прекрива површину саксије, код гајења бонсаија. У подручјима где зиме нису оштре гаји се и на отвореном.

Одличан је покривач вртних стаза и каменитих обала вртних језераца. Тражи добру осветљеност, али не воли директну изложеност сунчевим зрацима. Одговарају јој засенчена места. Одлично расте поред прозора који је окренут ка северној страни. Не подноси сув ваздух и понекад је треба орошавати. Ова биљка, такође, није љубитељ директног заливања. Може да пропадне ако јој током заливања квасимо листове. У пролеће и лето тражи обилније заливање, а зими умереније. Најбоље је биљку заливати додајући воду у тањирић саксије. Оптимална температура воде за заливање је око 20ºЦ.

За свој раст и развој захтева и одговарајућу температуру око 15ºЦ. Температура не треба да прелази 25ºЦ, а ни да пада испод 8ºЦ. Солеиролиа се прихрањује у периоду од марта до септембра. За то треба користити ђубриво за лиснате собне биљке.

Садњу и пресађивање потребно је обавити у пролеће у плиће саксије испуњене растреситим земљиштем са добром дренажом. Супстрат треба да има пХ реакцију 5 до 7. Размножава се дељењем у пролеће, садњом делова биљке у влажан супстрат или полагањем израсле биљке у нове саксије. Биљку затим треба причврстити жицом да се добије бољи контакт између биљке и супстрата. Причвршћене биљке се брже укорењују.

Током вегетације грм се може орезати у облику лопте. Тим поступком уклањају се израсли делови који штрче и изазивају гранање и попуњавање грма.

Корална маховина
Нертера гранаденсис је још једна кућна срећа. Позната је и по називу корална маховина. И нертера се одликује добром способношћу прекривања земљишта. Потиче са Новог Зеланда и Анда. Њено порекло указује да је отпорнија на ниже температуре. То је биљка малих листова. Висина јој је до пет центиметра. Током маја и јуна цвета ситним цветовима а крајем лета ствара веома декоративне плодове. Плодови остају на биљци. Боја плодова је различита.

Најчешће је у понуди нертера са наранџастим плодовима, а у последње време и са плодовима који су светлих боја. Када приметимо да се плодови суше треба их сакупити, осушити и сачувати њихово семе, које можемо поново да посејемо и добијемо нове биљке.

Температура и влажност највише утичу на њен раст и опстанак.

Има исте захтеве у погледу осунчаности као и солеиролиа. За раст и развој тражи сенку. Одговарају јој источни и западни положаји. Довољно јој је да три до четири сата буде осунчана. Не одговарају јој температуре изнад 15 и испод 8ºЦ.

Опадање листова, као и формирање листова без цветова и плодова, показује нам да је биљка смештена у простор који је претопао за њен нормалан развој. Биљку је потребно преместити на хладније место и залити је.

Умерено је заливајте
Током целе године треба је умерено заливати. Воду из подметача треба после заливања просути. Ђубрити је треба два пута месечно. Расађује се у пролеће дељењем корена, резницама или из семена. Пресађивање се обавља сваке године или сваке друге. То ће подстаћи цветање и формирање плодова.

Након плодоношења потребно јој је обезбедити период са нижим температурама. Уколико остане изложена вишим температурама биљка се издужује и губи декоративан изглед.

Због претераног заливања на обема биљкама могу да се појаве знакови труљења и пропадања. У том случају потребно је прекинути заливање и избегавати заливање при којем квасимо биљку. Такође, обе врсте могу да страдају од ожеготина, сувог земљишта и ваздуха. Потребно их је преместити у хладовину и након тога залити.

Izvor:agroklub.rs

Кућна срећа - један назив за две биљке

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Poslednjih godina veoma veliki broj proizvođača interesuje se za gajenje lekovitog bilja.

Tamjanika (SvetaPetka) – nega i uzgoj. Nega tamjanike u saksiji. Cvetanje, održavanje, zalivanje, sadnja, razmnožavanje, orezivanje

Uz velike cvetove i plodove ljubičice koji dolaze u raznim različitim oblicima od okruglih do duguljastih i različitih boja od duboko ljubičaste do bele, uzgoj patlidžana može biti još zabavniji od jedenja. Sledeći naše kratke savete u nastavku, čak i baštovan početnik može da uzgaja izvrsne patlidžane u svom dvorištu.

Lavanda ne mora da se đubri, jer nije zahtevna kao druge biljke, ali voda je ključna.

Kada prvi put vidite rastući čufu, možete pomisliti da je ovo divlja šaš, ne sumnjajući da njegovi rizomi sadrže ukusne nudule oraščiće slične bademima.

Predstavnici ovog roda su drveće ili žbunovi, često sa krupnim listovima.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета