Orlova paprat ili Bujad izdržljiva biljka
Foto: Pixabay.com
Bujad, obična bujad, velika bujad, obična paprat ili orlova paprat Pteridium aquilinum je višegodišnja biljka koja se veoma često susreće u prirodi.
Kod nas raste na livadama i pašnjacima, posebno u pojasu bukovih šuma u nizijama, u planinskim i predplaninskim regionima, na nekim mestima masovno.
Zbog svojstva korena da peni kao sapun, u nekim državama (Francuskoj na primer) se upotrebljava za umivanje i pranje.
Listovi bujadi se često upotrebljavaju za odbijanje insekata prilikom čuvanja voća i povrća, pošto ima neprijatan miris. Može se koristiti i kao postelja u oborima.
Zbog značajne količine kalijumove soli u pepelu bujadi, ona se upotrebljava u staklarskoj industiji za dobijanje kalijum karbonata. Bujad je odgovarajuća dekorativna biljka za osenčana mesta zbog krupnih lepih listova.
Sastav bujadi
Koren bujadi ima značajnu količinu skroba (do 46 %), do 34 % celuloze, do 6 % pentozana, do 10 % šećera, do 10 % pepela od kojih značajna količina kalijumvog (do 4%), do 0, 4 natrijumovog, do 1, 7% silicijumovog, do 0, 9% kalcijumvog i do 1 % fosfornog. Osim toga, u biljci je nađen i sadržaj alkaloida, eteričnog ulja (do 0, 18 %), do 1, 2 % masnog ulja, sluznih svojstava, saponina, pterakvilina (gorkog glukoznog sredstva). Listovi sadrže 30 % celuloze, do 5 % pentozanina, do 10 % šećera, do 22 % belančevina, do 36 % lingina, do 2, 5 % ekstraktnih svojstava, do 8 % pepela od kojih 3, 9 kalijevog, do 0, 3 % natrijumovog, do 2, 14 % sicilijevog, do 1, 06 % kalcijevog i do 1, 24 % fosfornog. U svežim listovima bujadi je nađen i sadržaj pteramigdalina. Iz biljke je još izolovan i prunazin.
U medicinske svrhe se koristi pretežno koren i listovi bujadi. Korenje se kopa tokom proleća, čisti od zemlje, od korena uginulih starih delova i listova na drški.
Suši se u sušari, što je pre moguće nakon što se iskopa, rasporedite se u tankom sloju. Bolji kvalitet se dobija ako se suši u početku na temperaturi do 30 stepeni, a nakon toga postepeno povećava do 40-50 stepeni. Još bolje bi bilo ako se biljka stavi na jako strujanje vazduha, da izgubi deo vlage i nakon toga se suši.
Gajanje
Tokom zimskih meseci, bujad može da izdrži temperaturu do 10-13 stepeni, a tokom leta, ako temperatura pređe 20 stepeni, biljci je potrebno dodatno vazdušno navodnjavanje. Najvažnija stvar o kojoj treba da vodimo računa je da ne presuši korenov sistem, ni u jednom godišnjem dobu. Tokom leta zalivajte bujad svakog dana, a tokom zime 2-3 puta nedeljno.
Bujad se razmnožava sadnjom spora i odvajanjem matične biljke. Često se dešava da se ova vrsta poseje sama, a nove mlade biljke rastu, ako se posade u posebne posude i zalivaju pravilno, da se zemlja ne suši.
Izvor:bonapeti.rs
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета