ОВО МОРАТЕ ЗНАТИ: Помоћ при избору идеалне биљке за ваш стамбени или пословни простор

Извор: Даниел Хјалмарсон

Извор: Даниел Хјалмарсон

Када кренете у потрагу за правом биљком која ће оплеменити ваш дом или пословни простор, пре тога размислите које биљке желите, колико имате времена да се посветите њиховом гајењу и какве услове сте у могућности да пружите.

За почетнике који немају искуство, а имају жељу, предлажемо мање захтевне биљке као што су: англаонема, сансевериа, аспидистра, сукуленте, бромелије, филадендрон ... Гајење захтевнијих биљака оставите онима који су мало вештији.

Величина је један од фактора на које посебно треба обратити пажњу. Ако изаберете нискорастуће врсте, неће се добро уклопити ако их ставите уз празан зид, а високе биљке ће деловати нестабилно ако испланирате да стоје на дасци од прозора. Наравно, биљке расту! Пре куповине наизглед малих драцена или фикуса треба знати да оне достижу велику висину.

При одабиру билике водити рачуна о боји листова која би требала да буде уједначена без видљивих флека, тј. промена боје. Када изаберете праву биљку, донесите је у дом и првих седам дана пратите како се понаша, тј. да ли се адаптирала на нову средину. Заливаите је одстајалом водом која има собну температуру, што даље од директног сунца. Касније можете да је преместите на стално место које ће показати да је добро, ако после месец дана изаду нови листови.

Треба имати у виду и чињеницу да на раст и развој биљака највеци утицај имају светлост, температура као и влажност ваздуха. Оптимална температура треба да је између 15 и 20 степени.

Светли положај подразумева простор који има доста светлости, али без директног излагања биљака сунчевим зрацима. Такви услови одговарају антуријуму, азалеји, краљевској бегонији, бромелији, бршљану, циклами, дифенбахији, фикусу, шефлери…

Мало директног сунца обично добијају биљке које се налазе у непосредној близини прозора и окренуте су ка источној или западној страни. Ако у кући имате ова кве услове у свом дому, у току летњих дана обавезно заштитите биљке. На оваквим условима успева хлорофитум, собна хризантема, кротон, широколисни фикус, хоја, божићна звезда, афричка љубичица.

Сенка: Сциофите биљке се обично налазе доста удаљене од прозора, али није у потпуном мраку. Ако желите да сами одредите интензитет светла успећете ако на том месту можете да читате новине без додатног осветљења. У таквим условима можете да гајите англаонему, аспидистру, фитонију, филадендрон, аспленијум ...

Полусенка: Интензитет светла коју биљка добија испред прозора на коју не допире сунце или се биљка налази на довољној удаљености од осунчаног прозора. Биљке које могу да поднесу овакве услове су аспидистра, грацена марфината, фација, папрат, пузави фикус, фитонија...

Сува и топла места (у малим собама или канцеларијама) нису погодна за цвеће. Ипак, постоје биљке које успевају и поред централног грејања: драцена, христов трн, каланхоја... Влажна и топла места су идеална за тропске биљке. У вашем стану су то обично кухиња и купатило (ако имају прозор). У купатилу са малим прозором могу се гајити аспарагус фалцатус, куперус... ако волите биљке са са шареним (панашираним) листовима онда је најбоље да их гајите у кихињи.

Биљке за светла места (избегавати директно излагање сунцу), топла и влажна: спатифилум, антуријум, бенџамин, љубичице и орхидеје.

За полусеновита а влажне места је пузећи фикус, калатеја, фитонија.

 

Агроинфо/  Пољопривреда.инфо / од 02.03.2015.

 

 

ОВО МОРАТЕ ЗНАТИ: Помоћ при избору идеалне биљке за ваш стамбени или пословни простор

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета