Самоникло цвеће: Цветна башта без пуно муке
Foto:Pixabay
Многе врсте цвећа се не шири самостално, али одређене врсте се лако шире и праве природну цветну башту обнављајући се саме сваке године, те не морате да их изнова и изнова садите.
Да бисте креирали самоникли цветни врт превенствено треба да користите праве врсте цвећа.
Постоје две опције за почетак:
Можете да узмете саднице цвећа из расадника, посадите их и пустите да се саме расађују. Предност садница је што ћете много брже уживати у свом цветном врту.
Друга опција је да посадите семе на жељено подручје.
Основни кораци за сетву
Очистите постојећу вегетацију и уситните тло помоћу лопате и грабуља. Семе посадите на размацима која су назначена на паковањима, а можете да мешате и различите сорте цвећа. Затим, свеме прекријте земљом до дубине која је дупла у односу на пречник семена и добро залијте са водом.
Семе прекријте сламом, никако немојте сувом травом јер она може да садржи коров чије ћете семе на тај начин да расадите, а он ће да се бори са вашом примарном биљком за храну и воду.
Након што семе исклија, узмите малу мотику и уклоните сав нежељен коров који се еветуално појавио око биљака.
У наставку је предлог самониклог цвећа које је најлакше узгајати. Да бисте били сигурни да ће биљка сама да расејава своје семе, користитите аутохтоне сорте биљака. Хибриди не могу да се обнављају. Такође, када бирате цвеће важно је да одаберете оно које може да издржи зиму.
Пролећна садња самониклог цвећа
Одређеним врстама цвећа је потребна пролећна топлота за клијање, а воле да покажу своју лепоту током лета.
Кадифица
Кадифица долази са ружичасто, наранжастим и жутим цветовима који цветају у лето. Веома је познат цвет код нас и многи је саде. Она се одлично саморасађује, а веома је захвална за узгој и изузетно отпорна. Одлично се слаже са дињом у башти јер утиче на смањење нематода који нападају корен диње.
Цинија
Долази у разним топлим бојама, изузетно је отпорна и једноставна за узгој. Не треба јој пуно неге, можете да је ђубрите, а и не морате. Цвета од јуна до првих мразева.
Драгољуб
Драгољуб је биљка попут винове лозе са наранџастим цветовима. Одличан је савезник у повртарству. Уколико га посадите у башти поред парадајза он ће да привуче гусенице и лисне ваши и на тај начин да спаси парадајз од ових штеточина. Такође, одличан је заштитник купуса од гусеница лептира купусара.
Уресница или Цосмос
Ово је биљка коју једноставно морате имати у свом дворишту. Када је једном посадите на пролеће то је то. Она се сама расејава у јесен, а у пролеће креће са растом. Грмолика је и може да нарасте преко 1,5 метар. Цвета са великим цветовима све до мраза, а тражи доста сунца. Одлично подноси сушу. Цвета у нијансама од беле до тамно црвене.
Клеома или пауков цвет
Ова биљка има необичне ружичасте и беле цветове. У питању је несвакидашња цветница са врло егзотичним изгледом. Због своје велике висине одлична је као позадинска биљка. Цвета у лето. Поједини баштовани кажу да је није лако одгајити из семена, па се препоручује да купите саднице.
Јесења садња самониклог цвећа
Калифорнијски мак
Грмолика је биљка која може да нарасте у висину преко 60 цм. Цвета у различитим бојама од беле преко жуте и наранџасте до црвене. Воли сунце, а добро подноси сушу. Почиње да ниче рано у пролеће.
Лобурија
Зову је још и снежак или медени цвет. Веома је декоративна и изразито отпорна. Расте као жбун висине 10-15 цм. Цветови су ситни, веома бројни, а могу бити беле, љубичасте, црвене и розе боје. Изузетно је пријатног мириса, а цвета од маја до јесењих мразева.
Незаборавак
Овај цвет још зову и поточница и може се наћи у природи, а има јако леп цвет плаве боје. Може да порасте до 40 цм. Воли полусенку и влажно земљиште.
Брига за самоникло цвеће
Осим уклањања корова и заливање у време великих суша, овим биљкама није потребно ништа више. Једина ствар коју не треба да радите то је да им одсецати главе са семеном, иначе ваш самоодрживи цветни врт губи поенту.
Пустите цвеће да само баци своје семе у земљу. То ће омогућити да наредне године имате поново свој цветни врт, а да нисте посадили ни један нови цвет.
Izvor: agromedija.rs
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Leblebija se koristi za pripremu variva, a od sušene leblebije se pravi brašno, koje se može koristiti za zapršku u jelima ili za izradu namaza.
Uzdignute leje možemo formirati od bilo kog materijala a najčeše se prave od drveta, a evo i kako.
Kada je vreme cvetanja, od maja do oktobra, ovo cveće krasi mnoge balkone, najčešće dolaze u beloj, ružičastoj, crvenoj i ljubičastoj boji..
Svim biljkama je potrebna sunčeva svetlost kako bi proizvele dovoljno hrane putem fotosinteze. Međutim, ne treba svima ista količina direktnog sunca. Neke biljke traže mnogo sunca, dok je drugima potrebno sasvim malo. Najvažnije je da znate koliko vam je osunčan svaki deo bašte ili dvorišta. Jednom kada to utvrdite, nikada nećete imati dilemu da li ste biljci pružili pravo mesto za život.
Jerihonska ruža naziva se i biljkom uskrsnuća jer je jedna od retkih koje mogu da prežive isušivanje.
Ovo je višegodišnja zeljasta biljka i ako joj zaštitite koren preko zime, u proleće će ponovo niknuti i obradovati vas svojim cvetovima.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета