Дебела кока или рањеник: Изразито лековита биљка која се лако узгаја

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Дебела кока, Рањеник, Жедњак или Хермелика је сукулентна биљна врста која се осим лепог изгледа одликује и лековитошћу. Користи се код проблема са разним обољењима: чир на желуцу, чир на дванаестопалачном цреву, псоријазе, спортских повреда, бубуљица на лицу и многих других обољења.

Дебела кока, Рањеник, Хермелика, Жедњак, Велики жедњак, Бобовњак, Драгушац, Угас, Угаш називи су за сукулентну биљку Хyлотелепхиум спецтабиле из породице Красула. Осим што краси дворишта и терасе, ова биљна врста се од давнина користи у народној медицини. Предност Рањеника или Дебеле коке је што се лако узгаја на осунчаним и оцедним местима. Веома добро успева и када се узгаја у саксијама и разним посудама. Њени цветови привлаче пчеле, бумбаре и лептире и представљају извор хране за ове корисне инсекте пре њиховог повлачења у зимско мировање.

Цвета од средине лета до првог мраза
Пошто је сукулентна врста одликује се дебелим, меснатим листовима. Боја листова најчешће је сивозелена, али зависи од сорте. Код неких сорти листови имају љубичасту нијансу. Ивице листа могу да буду глатке или назубљене. Дужина листа је до осам центиметара. Висина биљке је око 50цм.

Код класичних сорти боја цветова је бела до светлоружичаста. Створено је много сорти које се одликују разним бојама, од беле, розе, до тамно љубичасте. Много ситних цветова сакупљено је у цваст пречника до 15цм. Цвета од средине лета до првог мраза. На пролеће, када прође опасност од ниских температура, потребно је одсећи осушене делове како би направили место за нове биљке које се почињу појављивати.

Лако се узгаја
Дебела кока је отпорна биљка која добро подноси високе тепметаруре, сушне периоде, ниске температуре, чак и наше занемаривање. Добро презимљава у нашим климатским условима. Током зиме наџемни део увене, а на пролеће поново креће са вегетацијом. Једина опасност која прети је висок ниво поџемне воде, забаривање, преобилно и пречесто заливање. Не подноси ђубрење азотним ђубривима јер поспешују њено пропадање.

Најбоље је посадити на осунчано место, где је земљиште рахло и оцедно. Довољно је да се залије једном у 15 дана. Задржавање воде у зони корена резултираће појавом труљења и пропадање биљке. Добро расте на земљишту које је сиромашно хранивима. Одлична је врста за камењаре.

Приликом садње у садну рупу додати компоста, хумуса. Биљке се саде на размак од 20 до 30цм. Након садње обавити заливање.

Најједноставнији начин размножавања је дељење биљке у касну јесен. Такође, може да се размножава лисним резницама и резницама стабљике.

Дебела кока у народној медицини
Од давнина Дебела кока поштована је као изразито лековита биљка, али треба је опрезно користити. Разлог томе је што још увек нема истраживања њене лековитости као што је то случај са другим лековитим биљкама: камилица, нана, невен и друге лековите врсте. Богата је витаминима, органским киселинама, танинима, минералима и другим корисним материјама.

Многи народни травари и хомеопате препоручују да у току дана поједете два до три свежа листа током периода вегетације. На тај начин ћете освежити организам.

Једноставна употреба листова Дебеле коке је када имате проблема са жуљевима, куријим очима. Довољно је да се са унутрашње стране листа скине опна, лист привије на болно место и завије.

Употребљава се као лековита биљка против многих обољења и за чишћење организма. На том списку су: спортске повреде, псоријаза, чир на желуцу, чир на дванаестопалачном цреву, истегнућа, ране, бубуљице на лицу, снижава висок холестерол и многе друге болести.

За висок ниво масноћа у крвотоку, јетри и чишћење крви користи се препарат са јогуртом. Самеље се 50г свежих листова и измеша са 100мл јогутра. Овако припремљен јогурт конзумира се пре доручка током десет дана. У зависности од резултата, може да се направи пауза и после још десет дана јести овај јогурт.

Чај код проблема са чиром на желуцу
За овај чај узима се мешавина листова лековитог биља. Потребно је припремити: четири листа Дебеле коке, три листа Ранилиста, три листа Чуваркуће и једну супену кашику Водопије. Смеса лековитих биљака кува се у три децилитра воде од 10 до 15минута. Када се чај охлади потребно га је процедити. Конзумира се два пута дневно пре оброка.

Ракија од Дебеле коке
Теглу испунити свежим листовима Дебеле коке и прелити их ракијом лозом. Оставити да одстоји. Листови могу да стоје у ракији до следеће сезоне и употребљавамо ову ракију код спортских повреда, истегнућа, мањих рана. Примењује се на тај начин што се листови из ракије „налепе“ на озлеђено место и завију. Остави се да делују преко ноћи.

Izvor:agroklub.rs

Дебела кока или рањеник: Изразито лековита биљка која се лако узгаја

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета