Prvi pametni uređaj na svetu za gajenje biljaka, a kreirali su ga SRBI! (VIDEO)

Foto: Youtube/Printscreen

Foto: Youtube/Printscreen

S obzirom na to da živimo u brzom vremenu, zbog obaveza imamo sve manje slobodnih momenata za sebe, a retko stižemo i zdravo da se hranimo. Tim ljudi iz Srbije je izumeo robota ili 'digitalnu saksiju' koja nam omogućava da gajimo hranu i u svom stanu.

Projekat pod nazivom UrbiGo je 'prva srpska pametna bašta' i prvi izum takve vrste na svetu koji je namenjen gajenju biljaka. Predstavlja spoj prirode i tehnologije i omogućava nam da imamo svoju organsku oazu tokom čitave godine u svom stanu.

Ova 'pametna bašta' vam omogućava da gajite i negujete biljke putem mobilne aplikacije koja vas obaveštava kada je potrebno da zalijete biljku, a može vas naučiti i kako na najbolji način da uzgajate i negujete neku kulturu. U ovom digitalnom aparatu faktički možete gajiti zelenu salatu, začinsko bilje ili čeri paradajz, a UrbiGo ima svetlost koja zamenjuje sunčevu, tako da proces možete sprovoditi tokom čitave godine.

Tvorci ovog robota objašnjavaju da se ideja rodila usled činjenice da se klima poslednjih nekoliko decenija veoma promenila, da su se gradovi naglo urbanizovali, a kvalitet hrane koja se proizvodi opao. Ovime se omogućava da korisnici imaju delić prirode u svom stanu. Uređaj je namenjen uzgajanju salata, začinskog bilja ili minipovrća u stanu ili kancelariji.

Iako je UrbiGo svetlost dana ugledao tek nedavno, već je stekao globalnu popularnost. Treba napomenuti da je serijska proizvodnja pokrenuta lokalno, a ne u Kini na šta su tvorci ovog proizvoda naročito ponosni.

Način funkcionisanja UrbiGo bašte

UrbiGo funkcioniše kao aparat za kafu sa patronama, samo za biljke. Umesto zemlje, u UrbiGo se stavljaju kapsule sa semenom koje se mogu naručiti preko zvaničnog sajta. Zatim se doda voda uređaj poveže sa telefonom putem vaj-faja. Ove kapsule pružaju svu hranu i kiseonik koji su biljkama potrebni da porastu velike i zdrave. Pametna bašta će korisnicima javiti kada biljkama treba vode i obezbediće zanimljive savete, recepte i trikove kako da svoj organski mini-kutak maksimalno iskoriste.

UrbiGo zauzima prostor kao jedna saksija. Sve što vam je potrebno su utičnica za struju i internet konekcija. Na početku je potrebno skinuti UrbiGo aplikaciju i pratiti uputstva za instaliranje. Robot sadrži senzor za vodu, odgovarajuća LED svetla, senzor koji prati nivo temperature. Kapsule koje se koriste okvirno zadovoljavaju period od tri meseca. Nakon toga, kada porastu, biljke je potrebno presaditi, a zatim se proces može ponoviti korišćenjem novih kapsula. UrbiGo troši otprilike 1/10 struje u odnosu na standardnu sijalicu koju imamo u našim domovima tako da je poprilično je energetski efikasan.

Agroinfo.rs

Prvi pametni uređaj na svetu za gajenje biljaka, a kreirali su ga SRBI! (VIDEO)

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Kompanija "YANMAR" predstavila je inovaciju u oblasti vinogradarstva, a radi se o robotu za primenu pesticida, koji nudi brojna rešenja i predstavlja budućost ove grane poljoprivrede.

Holandska kompanija "Priva" rešenje za nedovoljan broj kvalifikovane radne snage vidi u robotizaciji. S tim u vezi je predstavila robot "Kompano" koji će rešiti pomenute nedostatke.

Povezanost poljoprivrede i tehnologije je neminovna u vremenu u kome živimo i u kome se javljaju sve veći izazovi proizvodnje dovoljnih količina hrane za rastuće stanovništvo. Druga od pet inovacija koje predstavljamo i koja predstavlja budućnost agrara je robot TED, francuskog proizvođača Naio Tehnolodžiz (Naïo Technologies).

Povezanost poljoprivrede i tehnologije je neminovna u vremenu u kome živimo i u kome se javljaju sve veći izazovi proizvodnje dovoljnih količina hrane za rastuće stanovništvo. Prva od pet inovacija koje predstavljamo i koja predstavlja budućnost agrara je Farmdroid FD20.

Proces sadnje drveća na većim površinama je neophodan usled velikih problema koji uništavaju postojeće šume poput prirodnih nepogoda, nekontrolisane seče i slično. Pošumljavanje je uslov čiste i zdrave planete.

Puževi mogu načiniti dosta štete kod okopavina, usled malog broja biljaka po jedinici površine. Malo lišće napadaju i pojedu delom ili potpuno, dok kod velikog lišća (blitva, spanać) izgrizaju velike uzdužne trake. Usavršen je robot koji će se izboriti sa štetom koju puževi nanose.

  • Најновије
  • Најчитаније

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета