Природним средствима против лептира купусара
Извор: Пиксабеј
Јун је период када се у врту налазе ране купусњаче – купус, карфиол, кељ или келраба. У истом периоду се обавља расадјивање јесењих – касних купусњача које ће чекати касну јесењу бербу. Гајење ових повртарских врста се односи у највећој мери на редовно и обилно заливање, међуредну обраду али и на контролу штеточина.
Проблеми у гајењу купусњача
Купусњаче могу бити оштећене пужевима или птицама које често оштете младе биљке. На мети штеточина налазе се листови али није ретко да буде захваћена цела биљка. Такође крице или подземни инсекти могу оштетити корен и тада биљке брзо страдају на врелом сунцу. Најчешћи проблем стварају инсекти, било да су у питању колоније лисних ваши, друге врсте инсеката, или да су у питању гусенице.
Како пепознати штету
Једна од најчешћих штеточина је гусеница лептира купусара. Ова гусеница је светло зелене боје, до плавичасто сиве, што јој омогућава савршено уклапање са бојом лиске купуса и тиме је она потпуно камуфлирана. Период од тренутка када се излеже и почне да се храни, је три недеље и тада прави штету једући листове биљке купуса и то постепено. Почетак је оштећење које настаје ободом листа и временом се то оштећење шири ка дну лиске или до јаких нерава односно ребара. Напредовање штете коју изазивају инсекти - младе гусенице лептира купусара у почетку делује безазлено, али како време протиче и гусенице расту, штета великом брзином напредује, тако да младе биљке могу да остану без листа за дан или два.
Ко прави проблеме
Одрасли инсекти лептира купусара (Pieis brassiceae) појављују се током априла месеца и након тога су у мањем или већем броју присутни до сетембра. У овом периоду, можемо приметити крупне лептире, чија су кила беле, светло жуте и крем боје са црном пегом или тамним ободом дела крила. Лептир полаже јаја на биљке купусњаче где се легу зелене танке гусенице које брзо напредују и временом достигну 4 до 6 цм. Од излегања јаја до краја храњења гусенице и претварање у лептира, прође око месец дана.
Начини сузбијања
Ако се искључи употреба пестицида и других отрова, онда се органске мере борбе могу свести на две етапе:
- Превентива – биљке садити на уске леје које можемо пекрити мрежама или агротекстилом, који ће попут ћебета чувати биљке, и тиме спречити полегање јаја.
- Постављање растеривача – вестачке лептире направљене од пластицног папира на танкој зици, у великом броју који ће се на ветру померати и збуњивати лептире који ће отићи јер је територија већ заузета.
- Сваке недеље помало попрашити биљке – пепелом од дрвета, који ће се делимично задржавати на лискама купусњача. Пепео није штетан и не ствара проблеме биљци, а лептири неће плагати јаја на тако третиран лист, а ни гусенице неће желети да се хане на оваквој биљци
- Раствор воде и уља дрвета Ним, користи се као органски инсектицид и може штитити биљке од инсеката који се хране листовима
- Сок напављен од измиксаног листа першуна или целера се може користити за прскање биљака. Ово је репелентно средство и има добар резултат али се мора понављати бар једном недељно.
Савет стручњака
Ако одлучите да органски прскате било којим средством купусњаче, приметићете да капљице спадају са листова, те се препарат губи на земљи, а биљка остаје незаштићена. Сваки пут додајте оквашивач, који ће омогућити задржавање капљица течности на листовима. Користите млеко или пиво у количини 2дл на 10л воде.
Agromkedia.rs
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета