Objavljen javni poziv za pčelare: 10 miliona evra podsticaja

unsplash

unsplash

Objavljen javni poziv za podnošenje zahteva za ostvarivanje prava na podsticaje po košnici za 2025. godinu

Uprava za agrarna plaćanja Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede raspisala je danas Javni poziv za podnošenje zahteva za ostvarivanje prava na podsticaje u stočarstvu po košnici pčela za 2025. godinu, a rok je do 20. juna. Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Dragan Glamočić tim povodom čestitao je Svetski dan pčela.

Ukupan iznos raspoloživih sredstava po ovom javnom pozivu iznosi 1,15 milijardi dinara, a za gazdinstva koja se nalaze u područjima sa otežanim uslovima rada u poljoprivredi podsticaj se uvećava za 10 odsto, saopštilo je ministarstvo. Kako je saopšteno, podnošenje zahteva vrši se isključivo elektronskim putem preko platforme eAgrar.

Pravo na podsticaje u iznosu od 1.000 dinara po košnici mogu da ostvare pravna lica, preduzetnici i fizička lica - nosioci komercijalnog porodičnog poljoprivrednog gazdinstva.

Kako je saopštilo Ministarstvo poljoprivrede, uslovi koje podnosioci zahteva moraju biti ispunjeni su da su upisani u Registar poljoprivrednih gazdinstava i da su u aktivnom statusu, kao i da su za tekuću godinu obnovili registraciju u Registru. Takođe, uslov je da su prijavili pčelinja društva (košnice) i broj gazdinstva sa životinjama (HID), kao i Da su izvršili obeležavanje i registraciju pčelinjih društava u Centralnoj bazi podataka.

Kako je navedeno, uslov je da su vlasnici košnica ili da je vlasnik član njihovog porodičnog gazdinstva, da su u zakonskom roku prijavili stanje pčelinjaka i košnica ovlašćenom obeleživaču.

Podsticaji se odobravaju za najmanje 20, a najviše 1.000 košnica po podnosiocu, navedeno je u saopštenju.

Zahtev se podnosi elektronski, popunjavanjem obrasca na platformi eAgrar, uz obaveznu upotrebu kvalifikovanog elektronskog sertifikata ili mobilne aplikacije ConsentID.

U slučaju potrebe za pomoć, tehničku podršku mogu pružiti ovlašćena lica Uprave, licencirani savetodavci ili ovlašćene službe lokalne samouprave.

 

Agroinfo.rs/D03S

Objavljen javni poziv za pčelare: 10 miliona evra podsticaja

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

U Srbiji je tokom protekle zime zabeleženo masovno uginuće pčela, koje pčelari i stručnjaci ocenjuju kao najgore u poslednjih nekoliko decenija.

Za početak, u samom resornom ministarstvu bi morali da rade ljudi koji su bar jednom zagazili u kravlju balegu ili u čizmama osetili blato iz brazde.

Tržište meda je preplavljeno falsifikatima, a potrošači imaju sve ređu priliku da dođu do pravog meda

Početak proleća praćen smenom obilnih kiša i visokih temperatura, smanjiće knjaževačkim pčelarima prvi prinos bagremovog meda u dolini Timoka. Ipak mnogi koji svoje košnice sele, pokušaće da to nadoknade u Gabrovnici, selu u podnožju Stare planine, gde bagrem poslednji cveta i gde košnice godinama dovoze pčelari iz drugih gradova.

Iako je Zakon o sredstvima za zaštitu bilja inoviran još u prvom kvartalu 2019. godine, do danas nije započeta obuka poljoprivrednika za pravilan tretman (odložena zbog korone), bez koga ne bi mogli ni da kupuju pesticide, a kamoli da ih primenjuju, objavio je na svom sajtu Savez pčelarskih organizacija Srbije (SPOS).

Poslednjih nekoliko godina pčelarstvo u Jablaničkom okrugu je u usponu. Sve više je i košnica i pčelara koji proizvode uglavnom bagremov med.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета