Да ли сте пробали "парадајз за слатко"?

Извор: Пиксабеј

Извор: Пиксабеј

Перуанска трешња, парадајз у љусци или једноставно парадајз за слатко имена су која само делимично описују егзотично воће које потиче из Европе или са Западне хемисфере где живи само једну годину. На Хавајима и земљама Јужне Америке гаји се као украсна биљка, а у нашој земљи се јавља као дивља и коровска, али и самоникла јестива биљка.

Од гајених врста Physalis Peruviana L. и Physalis pruinosa, у енглеском говорном подручују позната је као ground cherry или husk tomato, Peruvian cherry  и друго. У нашим крајевима познатији је и као парадајз за слатко. Плодови су му тешки око 20 грама, мада има и оних врсти са крупнијим плодовима од око 70 грама и они са ситнијим од 5 грама.

Разликује се од гајених врста по томе што зрела љуска у којој се налази плод који при зрењу добија црвену боју, док је код гајене биљке љуска сламасте боје.

Гаји се на исти начин као паприка или плави патлиџан. Семе је ситније од семена парадајза, а по грађи и изгледу врло слично плавом патлиџану. Производи се из расада. Биљке старе месец и по до два месеца су ситне, као расад паприке. Расађују се по престанку опасности од мразева, као плави патлиџан, на 60x40 цм.

Гаји се на плодном земљишту, на осунчаном месту уз наводњавање. Окопава се и прихрањује. Биљке се лепо гранају и формирају жбун висине 60 до 70 цм. Лишће је слично листу плавог патлиџана, само је ситније. У пазуху листова се јавља цвет лепе жуте и мрке боје.

На једној биљци може од буде 40 до 100 плодова који расту појединачно. Сазрева тек у августу и септембру, када се користи за јело. Плод је бобица жуте боје сакривена у љусци. Бере се када љуска зелене боје добије смеђу боју, а плод зелене боје постане жут.

Може да се конзумира као воће и као салата. Има сладак и пријатан укус. Богат је витамином Ц, али плод мора да се ољушти пажљиво од љуске јер је веома горак. Довољно је појести 2-3 плода на дан. У већим количинама изазива мучнину у стомаку.

У Србији се од плодова прави слатко, слично као од шљива, смокава и другог воћа. По укусу подсећа на слатко од јагода. Птуда и народни назив парадајз за слатко. Производи се без употребе пестицида. Отпоран је на болести и штеточине и нема потребе да се прска.

Agromedia.rs

Да ли сте пробали "парадајз за слатко"?

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета