Јефтиније и практичније: Компостирање органског отпада у РОВОВИМА

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Шта ако вам кажемо да можете имати све предности компоста, а да га заправо не правите, бар не онако како сте до сада читали или радили?

Техника рециклирања кухињског, органског отпада у којој вам неће у дворишту стајати гомила ђубрета је врло једноставна.

Потребно је да направите ров у башти, односно рупу дубоку око 12 цм, произвољне ширине и дужине, и да је до пола напуните са кухињским остацима које сте у међувремену сакупили.

Уколико немате довољно отпада једноставно прекријете рупу картоном и наставите да је допуњујете док је не напуните до пола. С обзиром да сигурно знате која је потрошња хране у вашој кући и колико би кухињског отпада могли да сакупите, тако се и организујте са величином и бројем рупа у башти.
Остаци од воћа и поврћа су сјајни за додавање хранљивих састојака у земљу, као и за њену влагу.

Стручњаци саветују да избегавате да стављате у земљу: хлеб, уље, месо, млечне производе, пиринач, људски измет, орах, измет од животиња које су месоједи, обојени или пластифицирани папир/картон.

Такође, немојте да убацујете делове биљака за које знате да су биле болесне и коров, јер ћете у првом случају раширити болест, а у другом коров.

Све остало можете да додате.

Након што сте своју рупу напунили до пола са остацима хране једноставно је затрпајте и пустите да природа одради своје.

Сваке године, преместите своју компостну рупу у други део баште. Започните тако што ћете поделити своју башту у три зоне, рецимо А, Б и Ц. Ако своју компосту рупу сместите у зону А, Б и Ц ће бити зоне за ходање и за биљке. Након годину дана преместите компостни ров у зону Ц, а биљке у зону Б. У трећој години, компостна рупа се пребацује у зону Б, а садите у зони А.
Ово “кретање” односно ротирање по башти омогућити ће да органским отпадом равномерно прихрањујете целу башту.

Друга тактика је да компостне рупе распоредите равномерно између биљних култура, уз грмље, око цвећа и поврћа.

Шта добијате овим начином компостирања?

Немате органски отпад у дворишту;

Јефтиније је, не треба вам канта за компостирање;

Лакше је - након што затрпате рупу не треба ништа више да радите;

Једноставнији је и бржи начин органског ђубрења баште;

Биљке ће имати јачи и дубљи корен, нарочито оне најближе компостној рупи.

 Izvor: agromedija.rs

Јефтиније и практичније: Компостирање органског отпада у РОВОВИМА

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ovakve situacije nisu retkost a imaju jednostavno rešenje

Opština Nova Crnja za potrebe subvencionisanja poljoprivrede je obezbedila 3 miliona dinara, dok će najviše sredstava (1,6 miliona dinara) biti izdvojeno za ratarstvo, dok je za voćarstvo i vinogradarstvo, povrtarstvo i cvećarstvo izdvojeno million dinara. Za unapređenje pčelarstva predviđeno je 400 hiljada dinara.

Postoje biljne vrste koje treba saditi uz paradajz, koje pored njega dobro uspevaju i koje samom paradajzu pomažu da bude jači i ima bolje i ukusnije plodove. Takođe, postoje i one kulture koje nikako ne treba gajiti uz paradajz.

Uskoro se očekuje početak setve krompira namenjenog za jesenju proizvodnju usled čega je potrebno sprovesti preventivne mere kako bi proizvodnja bila uspešna.

Najveće količine zelene salate iz Južnog Pomoravlja izvezu se u Poljsku i Rumuniju, a razlog tome je što je nema u dovoljnim količinama u zemljama u okruženju.

Svi oni koji se bave proizvodnjom u toku jeseni i zime u zaštićenim uslovima, nakon skidanja glavnog useva u plasteniku u ovom periodu, slobodne površine mogu iskoristiti za sadnju nekih kultura koje odlikuje kraći period vegetacije.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета