Korišćenje folija u proizvodnji povrća i jagodičastog voća
foto: pixabay
Korišćenje folija u plastenicima ali i na otvorenom predstavlja osnovu za dobar uzgoj i visok prinos
Folije se upotrebljavaju kako u plasteničkoj proizvodnji tako i u povrtarstvu na otvorenom. U gajenju su najzastupleniji salata, paradajz, krastavac, luk, krompir, lubenica, dinja, jagoda i dr.
Proizvodnja povrća kao i jagodičastog voća je u današnje vreme izuzetno rasprostranjena. Obzirom da je u pitanju intenzivna proizvodnja, teško da se može zamisliti bez upotrebe folija.
Korišćenje folije u proizvodnji povrća i jagodičastog voća, prvenstveno jagoda, predstavlja osnovu za njihov dobar uzgoj i visok prinos.
U novije vreme, folije za prekrivanje zemljišta se prave od različitih materijala i konstantno se usavršavaju, pa postoji veliki broj različitih folija. Napravljene su od različitih polimera, što im daje veliku mehaničku otpornost, rastegljive su i fotoselektivne.
Na tržištu se mogu naći providne, crne malč folije, belo-crne, sive, zelene, crveno-smeđe, svetloplave, tamnoplave itd . Kod nas se najčešće koriste crne i providne. Upotrebljavaju se i druge folije, ali u manjoj meri. Svaka od ovih folija ima i svoje karakteristike.
Crna folija propušta manje svetlosti, što je jako važno u letnjem periodu kada je temperatura izuzetno visoka. Samim tim omogućena je ušteda vode u toku zalivanja sistemom kap po kap.
Belo-crne folije se najčešće koriste u proizvodnji povrća, na primer, paradajza, paprike i drugog povrća kod koga je potrebna jača refleksija. Ove folije uspešno odbijaju vaši i mušice.
Smeđe folije su dobri apsorberi toplotne energije u tom pogledu su slične providnim folijama.
Srebrno-smeđe folije imaju dobru provodljivost, delimično odbijaju svetlost i štite biljke od insekata, što im daje prednost u plasteničkoj proizvodnji.
Crveno smeđe folije takođe štite od insekata, dobri su provodnici toplote, zadržavaju vlagu, doprinose ranom sazrevanju i najčešće se koriste u proizvodnji paradajza.
Crne folije sa polietilenom su odlične rastegljivosti i debljine do čak 0,55 mikrona. S ovakvim karakteristikama izuzetno su pogodne za uzgoj lubenica i jagoda.
Zajednički razlog za postavljanje malč folija je brže zagrevanje zemljišta i zadržavanje odgovarajuće temperature. Takođe, zadržava se i vlaga kad se zemljište nakon obrade, a pre rasađivanja, prekrije folijom. Primenom malča smanjuje se ispiranje zemljišta, a samim tim i gubitak hraniva. Veoma je značajno i kontrolisanje korovske vegetacije. Korov koji nikne ne razvija se dalje.
Folije se postavljaju čvrsto na zemljište, pa jake kiše i padavine ne uništavaju biljke. Nakon sušenja terena, na zemljištu ispod folije ne stvara se pokorica koja u suprotnom usporava rast biljke.
Takođe, folije štite biljke od insekata i štetočina. Na foliji je zbog povoljnih uslova razvoj biljaka ubrzan, pa su samim tim i sazrevanje i berba voća i povrća raniji.
Uzgajanje povrća i voća na malč folijama podrazumeva i povećanje prinosa. Kod povrća kao što je paradajz, krastavac, paprika, salata itd. , povećanje prinosa kreće se od 15% do 30%, a kod lubenice i dinje prinos se povećava i do 35%.
U Negotinskoj Krajini folije se najčešće koriste za proizvodnju lubenica i dinja. U poslednje vreme naglo se povećavaju površine pod povrćem, pa su folije našle širu primenu u povrtarstvu. Kako na otvorenom tako i u plasteničkoj proizvodnji.
Posebno mesto folija zauzima u proizvodnji jagoda, uglavnom na otvorenom prostoru. Upotreba folija u proizvodnji jagoda dovodi do povećanja prinosa, smanjuje upotrebu pesticida, kontrolu korovskih vrsta i čuva vlagu u zemljištu.
Izvor:agromedia.rs
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Ovakve situacije nisu retkost a imaju jednostavno rešenje
Opština Nova Crnja za potrebe subvencionisanja poljoprivrede je obezbedila 3 miliona dinara, dok će najviše sredstava (1,6 miliona dinara) biti izdvojeno za ratarstvo, dok je za voćarstvo i vinogradarstvo, povrtarstvo i cvećarstvo izdvojeno million dinara. Za unapređenje pčelarstva predviđeno je 400 hiljada dinara.
Postoje biljne vrste koje treba saditi uz paradajz, koje pored njega dobro uspevaju i koje samom paradajzu pomažu da bude jači i ima bolje i ukusnije plodove. Takođe, postoje i one kulture koje nikako ne treba gajiti uz paradajz.
Poljoprivrednicima iz Vojvodine uručeno je 134 ugovora o bespovratnim sredstvima za sufinansiranje nabavke konstrukcija i opreme za biljnu proizvodnju u zaštićenom prostoru.
Uskoro se očekuje početak setve krompira namenjenog za jesenju proizvodnju usled čega je potrebno sprovesti preventivne mere kako bi proizvodnja bila uspešna.
Najveće količine zelene salate iz Južnog Pomoravlja izvezu se u Poljsku i Rumuniju, a razlog tome je što je nema u dovoljnim količinama u zemljama u okruženju.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета