Foto:Pixabay.com

Foto:Pixabay.com

Uzgoj paprika zahteva visoku temperaturu vazduha (22-25 ° C) i temperaturu tla oko 20 ° C.

Zalivanje paprike na svakih 5-7 dana omogućava dobar rast i veće prinose. Paprike se mogu uspešno uzgajati napolju, u plastenicima ili u niskim tunelima.Uzgoj paprika u niskim tunelima omogućava da plodovi sazrevaju 10-15 dana ranije u odnosu na usev iz polja. Pre sadnje tlo se đubri stajskim gnojem (3-4 kg / m2), osnovna obrada zemlje jeseni, a površinska priprema tla se obavlja pre sadnje, đubrenjem sa 30-40 grama NPK đubriva po m2 u odnosu 1: 1: 2, ( uz obavezno prskanje insekticidima i fungicidima). Nakon pripreme tla postavlja se nosiva konstrukcija i stavlja se plastična folija kako bi se zemlja zagrejala pre sadnje.

Vreme setve regulirsano je prema datumu proizvodnje. Pošto je paprika termofilna kultura i ne postoji mogućnost dodatnog zagrevanja u niskim tunelima, obično se sadi sredinom aprila, kada je temperatura tla oko 12 ° C. To znači da se setva vrši krajem januara i početkom februara. Sadnice paprike proizvode se u zaštićenom prostoru gde se vazduh može zagrejati od 22 do 25 ° C i dostići temperaturu tla od 20 ° C. U fazi prvog pravog lista 8k8 cm se uranja u saksije, a zatim se primenjuju sve redovne mere nege sadnica.
Tokom niskih temperatura tokom proleća tunele treba dodatno pokriti, a pri visokim temperaturama, pored otvaranja prednjih strana, potrebno je podići celokupnu plastičnu foliju. Kada je spoljna temperatura iznad 15 ° C, a kada prestane opasnost od mraza, plastična folija se uklanja. Ventilacija tunela održava optimalnu relativnu vlažnost vazduha na oko 70%, a navodnjavanje svakih 5-10 dana sa 5-20 litara vode po m2 i optimalnom vlagom tla. Ovo su najznačajniji faktori koji pružaju optimalan prinos prilikom uzgoja paprika.

Hranjenje paprika vrši se 5-10 dana nakon sadnje iu fazi masovnog cvetanja sa 40-50 grama NPK đubriva po m2. Pored toga, paprika foliarnog hranjenja složenim đubrivom treba obaviti 1-2 puta.

Berba paprika sa malim plodom počinje krajem maja, a krupnih plodova početkom juna. Bere se do jeseni. Prinos malo-plodnih paprika kreće se od 2 do 4 kg / m2, a veliko-plodnih paprika od 4 do 6 kg / m2.

Uzgoj paprika u niskim tunelima pametan je izbor i ima mnogo prednosti u odnosu na uzgoj na otvorenom.

Izvor:poljoprivrednisavetnik.com

Paprika u niskim tunelima

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Na području Srbije usevi paprike iz semena se nalaze u fazi razvoja listova, a usevi paprike iz rasada u fazi razvoja sporednih stabala i cvetanja, saopšteno je iz Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja

Proizvođači paprike u selima paraćinske opštine gde se tradicionalno gaji ovo povrće uprkos velikoj suši zadovoljni su kvalitetom i pronosom

Važan vitamin C krije se i u nekim drugima namirnicama i to u mnogo većim količinama nego što biste očekivali, a u tome prednjače dve.

Na ovakav način možete peći bolo koje povrće, jednostavno se priprema i jako je ukusno!

Sušna godina i visoke temperature donele su velike probleme brojnim poljoprivrednim kulturama u našoj zemlji. Kada je paprika u pitanju, u jednom periodu je došlo i do deficita vode za navodnjavanje kod pojedinih ozbiljnijih proizvođača, što se odrazilo i na prinose, a samim tim i na cenu.

Na oko 10 odsto biljaka u usevima paprike i kukuruza šećerca se registruje prisustvo položenih jajnih legala treće generacije kukuruznog plamenca (Ostrinia nubilalis), a takođe je registrovano i prisustvo jaja pamukove sovice (Helicoverpa armigera) na do 20 odsto biljaka. U nastavku teksta su preporuke za zaštitu od štetočina.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета