Извор: Пиксабеј

Извор: Пиксабеј

Вегетација спанаћа је кратка, па бербу можете да очекујете већ у септембру или октобру.

Средина августа је право време за јесењу сетву спанаћа, која иначе може да се обавља и у јулу. Његова вегетација је кратка, па берба може да се очекује у септембру, односно октобру. Како ћете знати да је спанаћ квалитетан?

"Лист треба да буде добро развијен, цео без корена са дршком до 10 цм, да је без формираних цветоносних стабала са цветовима, здрав без механичких оштећења, оштећења од болести и штеточина, да није труо и плеснив и да је млад, зелен, без жутих пега", одговара Ђуро Паић из ПССС Рума.

Припрема за сетву спанаћа

Спанаћ треба сејати након култура које су ђубрене стајњаком. Основна обрада земљишта изводи се на дубину од 25 цм до 30 цм. Претходно се уноси ђубриво у количини од 400 кг мешавине 15:15:15 на средње богатим земљиштима. У пострној сетви обрада је плића, износи од 15 цм до 20 цм. Припрема за сетву би требало да буде дубине до 10 цм.

Сетва спанаћа

Сетва се најчешће обавља житном сејалицом на дубину од 3 цм до 4 цм, уз утрошак семена 15 -25 кг/ха. Размак између редова може бити од 12 цм до 40 цм у зависности од сорте, а у реду од 3 цм до 5 цм. "Касније и робусније сорте се сеју на веће растојање са могућношћу међуредне обраде, култивацијом или ручним окопавањем", напомиње Паић.

После сетве треба обавити ваљање, због постизање што уједначенијег ницања и додатног равнања парцеле. Просечан принос који може да се оствари је од 20 до 30 т/ха.

Нега и заштита спанаћа
Прихрана усева врши се азотним ђубривом у фази котиледона и појаве првих правих листова. Укупна количина чистог азота не би требало да буде више од 100 кг/ха. Обично је довољна једна прихрана.

Спанаћ има висок захтев за водом и треба га заливати, нарочито после сетве. На тај начин се поспешује што боље ницање. Заливање је потребно и у фази пораста и формирања лисне розете, због остварења што бољег приноса. "Уколико се не обезбеди довољно воде, спанаћ губи на свежини, долази до појаве жутила на листу и брзо формира цветоносно стабло, што није пожељно, јер се тиме нарушава тржишни квалитет", напомиње Ђуро Паић.

Важна је и борба против корова, која се на мањим површинама врши плевљењем, док се на већим површинама користи хербицид на бази циклоата (Ронит), који се уноси у земљиште пре сетве у количини од 4л/ха. После сетве, а пре ницања, користи се хербицид на бази ленацила (Вензар) у количини од 0,5 кг/х.

Берба спанаћа

Спанаћ се бере, односно скида када формира лисну розету 6-8 листова, па све до појаве цветоносног стабла. Може да се скида ручно подбирањем или кошењем и механизовано са самоутоварним косачицама прилагођеним за кошење спанаћа на већим површинама.

"Паковање за зелену пијацу је обично у гајбама или пвц врећама, а за даљу прераду транспортује се и ринфузно до линије за прераду. Услови транспорта чувања су 0°C-50°C и релативна влага од 90% до 95% . На овакав начин спанаћ може да одржи свежину од осам до 10 недеља", закључује Паић.

 / Agroklub.rs 

Све о садњи спанаћа

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета