Šve što treba da znate o uzgajanju KIKIRIKIJA!

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Ovim tekstom ćemo probati da vam pomognemo da uspešno kultivirate biljku kikirikija u svojoj bašti. Većini je to omiljena grickalica tako da ćete to činiti na radost cele porodice. Osim što je ukusan za jelo, kikiriki je izuzetno zdrav i bogat esencijalnim nutrijentima (proteinima, kvalitetnim mastima, mineralima i vitaminima).

U kakvom god obliku ga jeli, sirovog, pečenog ili ga razmazivali na hleb; kikiriki je odličan izvor vlakana, vitamina i minerala. Kikiriki ne sadrži holesterol i ima više protina u sebi od većine mesa.

BILJKA KIKIRIKI

Verovatno će vas iznenaditi da saznate da kikiriki ne pripada porodici lešnika. Zapravo kikiriki pripada porodici biljaka koju čine pasulj i grašak. Biljka kikiriki je specifična po tome da joj cvetovi rastu iznad zemlje, dok se plod formira u zemlji. Žuti duguljasti cvetovi ove biljke su samooprašujući. Duge i delikatne latice ovog cveta opadaju posle đubrenja. Posle toga grančice počinju polako da se savijaju ka zemlji i kreću posle nekog vremena da rastu u njoj. Kad uđu pod zemlju, na mestu gde je ranije bio cvet počinje da se formira čaura sa plodom kikirikija.

PROCES KULTIVISANJA

Kikirki je biljka kojoj više odgovara toplija klima, mada se može pronaći i na područiju severne Kanade recimo.

KADA SADITI

Period rasta kod kikirikija je jako dugačak (obično između 100 i 130 dana). Najbolje je započeti sadnju par dana posle poslednjih hladnih dana na početku proleća. Vađenje bi trebalo obaviti početkom Septembra. Ako ste u mogućnosti, preporučujemo da biljka bude okrenuta ka jugu. Dobar savet za početak i izbegavanje hladnih dana je držanje kikirikija u kući prvih 6 do 8 nedelja. 

GDE SADITI

Jako je bitno odabrati lokaciju koja je sunčana tokom većeg dela godine. Preporučujemo plastične pokrivače za redove na početku sadnje da bi zaštitili biljku od mraza.

KAKO SADITI

Kikiriki se sadi iz svežeg, sirovog i suvog ploda koji je još uvek u čauri. Najbolje je napuniti plastičnu činiju sa svežim suvim čaurama. Zatim postavljati po četiri ploda zajedno i pokriti ih zemljom. Biljka će prilično brzo početi da raste. Ako držite kikiriki u kući, to je odlično vreme da ga preselite u baštu. Jedina razlika u sadnji spolja je što morate da zakopate plodove malo dublje.

NEGA BILJKE KIKIRIKIJA

- Kad biljka naraste odprilike 15 cm, obradite zemlju oko nje da bi stabiljike mogle lakše da prodru u zemlju. 

- Zatim ih zgrnite kao što bi recimo krompir.

- To je period kad stabljike sa cvetom počinju da venu i polako se spuštaju ka zemlji, gurajući se unutra. Kikiriki se bere pre prvog mraza kad biljka počinje da žuti.

- Izvadite celu biljku sa viljuškom za biljke, pažljivo je otresite od zemlje i okačite da se suši oko mesec dana.

Da li ste znali: Potrebno je oko 540 zrna kikirikija za jednu teglu putera od kikirikija!

Orginalno kikiriki potiče iz Južne Amerike, gde su je prvi kultivisali Peruanski Indijanci pre oko 3500 godina. Pored toga što su koristili kikiriki kao hranu, Peruanci su ga smatrali statusnim simbolom i koristili su ga kao novac u razmeni dobara.

Redakcija Agroinfo

 

Šve što treba da znate o uzgajanju KIKIRIKIJA!

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ovakve situacije nisu retkost a imaju jednostavno rešenje

Opština Nova Crnja za potrebe subvencionisanja poljoprivrede je obezbedila 3 miliona dinara, dok će najviše sredstava (1,6 miliona dinara) biti izdvojeno za ratarstvo, dok je za voćarstvo i vinogradarstvo, povrtarstvo i cvećarstvo izdvojeno million dinara. Za unapređenje pčelarstva predviđeno je 400 hiljada dinara.

Postoje biljne vrste koje treba saditi uz paradajz, koje pored njega dobro uspevaju i koje samom paradajzu pomažu da bude jači i ima bolje i ukusnije plodove. Takođe, postoje i one kulture koje nikako ne treba gajiti uz paradajz.

Uskoro se očekuje početak setve krompira namenjenog za jesenju proizvodnju usled čega je potrebno sprovesti preventivne mere kako bi proizvodnja bila uspešna.

Najveće količine zelene salate iz Južnog Pomoravlja izvezu se u Poljsku i Rumuniju, a razlog tome je što je nema u dovoljnim količinama u zemljama u okruženju.

Svi oni koji se bave proizvodnjom u toku jeseni i zime u zaštićenim uslovima, nakon skidanja glavnog useva u plasteniku u ovom periodu, slobodne površine mogu iskoristiti za sadnju nekih kultura koje odlikuje kraći period vegetacije.

  • Најновије
  • Најчитаније

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета