Ribolovački štap najvažniji deo ribolovačke opreme

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Štapovi se sada izradjuju od najsavremenijih materijala, svakodnevno se usavršavaju za različite tehnike pecanja, jer nijedan ribolovni štap nije univerzalan.

Štapovi su različitih dužina i mogu se izrađivati sa tačnim specifikacijama i karakteristikama za specijalizovane namene. Ribolovački štapovi postoje već hiljadama godina u raznim oblicima, napravljeni od bilo kojeg lako dostupnog drveta, postajući sve sofisticiraniji kako napreduju materijali i tehnologija. Bambus je postao najčešći materijal za proizvodnju lakših i fleksibilnijih štapova za ribolov, i danas je opcija za ribolovce i nostalgične proizvođače štapova. U neprekidnoj potrazi za snagom, osetljivošću, izdržljivošću i lakim konfiguracijama, moderni štapovi za ribolov izrađuju se od stakloplastike, grafita ili karbonskih vlakana.

Štapovi za ribolov proizvode se za specifične tehnike i vrste riba, kao i za upotrebu u slatkoj ili slanoj vodi. Glavni deo štapa je blank, što predstavlja štap ili sekciju štapa bez dodatnih delova. Blankovi su ocenjeni sa dve veličine: snaga - težina bacanja i brzina - akcija štapa.

Snaga se odnosi na snagu štapa u odnosu na težinu mamaca tj. kolike težine štap može da baca, kao i na veličinu ribe za koju je štap namenjen. Brzina se odnosi na fleksibilnost blanka, kako pri zabačajima tako i prilikom vađenja ulova. Štap sa brzom akcijom brzo će se povući i brzo ostvariti kontakt sa ulovom, a štap sa sporom akcijom imaće mekši, gotovo odložen kontakt. 

Komponente pričvršćene na blank štapa za pecanje uključuju rukohvat, držač mašinice i vođice

 Sem razlike u materijalu od koga su štapovi napravljeni, sledeća važna razlika je u nameni štapa, danas u upotrebi imamo više vrsta ribolovačkih štapova:


 - Varaličarski štapovi: Varaličarski štapovi su obično dužine od 1,40 metara, pa sve do 3,30 metara,Obično su u današnje vreme to štapovi iz dva dela, sa provodnicema, težine bacanja od 10gr pa sve do preko 200gr. Štapovi sa manjom težinom bacanja namenjeni su varaličarenu sitnijih grabljivica, dok su najteži namenjeni varaličarenju krupnih grabljivica.
  - Mušičarski štapovi:
  - Šaranski štapovi: Štapovi za pecanje šarana su obično dužine od 3.6 ili 3.9 metara, težine bacanja od 2,5 do 3,5 libre. Reč je uglavnom o dvodelnim štapovima, mada proizvode se i teleskopski štapove sličnih karakteristika. Obično se ovi štapovi koriste pri pecanju šarana na velikim daljinama i pri tome oni moraju biti dovoljno kruti da nose težinu olova, a sa druge ostane dovoljno osetljivi.
  - Štapovi bez sprovodnika: Štapovi bez sprovodnika namenjeni su pecanju ribe na plovak. Dužine ovih štapova kreću se u zavisnosti od namene od 3 metara, pa sve do takmičarskih štapova dužine 10 i više metara. Napravljeni su iz nekoliko delava koji se uklapaju jedan u drugi (teleskopski štapovi). Ranije su pravljeni od fibera, ali pojavom karbona koji je puno lakši danas je večina ovakvih štapova napraljena upravo od tog materijala. 
  - Bolonjez štapovi: Ova vrsta štapa je izmišljena u Italiji. Bolonjez štapovi su dugi štapovi sa sprovodnicima i mestom za mašinicu. Služe za pecanje bele ribe na velikim rekama, gde nije moguće zabaciti štapom bez sprovodnika jer su potrebni daleki izbačaji. U osnovi bolonjez štapova su teleskopski štapovi sa sprovodnicima. 
  - Dubinski štapovi: Dubinski štapovi namenjeni su pecanju ribe na dnu. Obično je reč o dvodelnim štapovima, mada danas postoji i veliki izbor teleskopskih štapova namenjenih za ovu vrstu ribolova.
Tako jedna od podela može biti na: laki, srednji i teški ribolov
 Laki štapovi - 
Namenjeni su pecanju bele ribe. Težine bacanja su do 40gr. Reć je obično o štapovima akcije B-C , dužine 3-4m (zavisi od vode na kojoj pecate).
 Srednji štapovi - 
 Namenji su najčešće pecanju grabljivice i krupnije bele ribe. Težine bacanja su od 40 do 80gr. Reč je obično o štapovima akcije B-A. Dužina štapova se kreće od 2,10 do 4m,
 Teški štapovi - 
To su obično dvodelni štapovi, ređe teleskopski, Namenjeni pecanju krupnih riba, kao što je som, šaran.... Težine bacanja su od 80gr i naviše. Reč je obično o štapovima akcije A. Dužina štapova se kreće od 2,10 do 4m,
Pri odabiru štapa uzima se u obzir akcija štapa i od nje zavisi "brzina i oštrina" vaše kontre.
 Akcija A ili 4,5-5,0: savija se samo vrhom
 Akcija B ili 3,5-4,0: savija se prva trećina štapa
 Akcija C ili 2,5-3,0 : savija se više od polovine štapa
 Akcija D ili 1,5-2,0: savija ceo štap
Težina bacanja
predstavlja težinu olova i mamca koja će se zabacivati štapom.
Kako prema vrsti materijala tako i prema nameni i ostalim karakteristikama danas na tržištu imamo čitav niz različitih cena štapova. Uvek je naravno bolje kupiti kvalitetniji štap jer je takvim štapom uvek lakše loviti ribu, a i duže će potrajati od jeftnih. 

Izvor:bajke.blog.rs

Ribolovački štap najvažniji deo ribolovačke opreme

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Francuska je saopštila da će britanskim ribarskim čamcima zabraniti pristup nekim francuskim lukama od sledeće nedelje ako dve zemlje ne postignu sporazum o licencama za ribolov.

Akcija poribljavanja ribnjaka Bager, omiljenog mesta za sportsko nadmetanje u pecanju, organizovana je od strane članova udruženja sportskih ribolovaca "Smuđ" iz Plandišta. Ribnjak je obogaćen sa 50 novih komada šaranske ribe.

U Kragujevcu će od 19. do 22. avgusta na lokaciji Šumadija sajma biti održan 12. Međunarodni sajam lova, ribolova i lovnog turizm pod nazivom 'Kraguj M'. Sajam će se održati nakon jednogodišnje pauze zbog epidemije virusa.

Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu raspisao je dva nova konkursa – za razvoj lovstva AP Vojvodine u 2021. godini i za podizanje novih ribnjaka rekonstrukciju postojećih, na području Vojvodine. U okviru konkursa za lovstvo biće dodeljeno 19,6 miliona dinara, a za ribarstvo je opredeljeno 20 miliona dinara. Konkurs za lovstvo otvoren je do 12.7.2021. a konkurs za ribarstvo do 15.9.2021.

Srbija je bogata prirodnim lepotama i turističkom ponudom koja vam omogućava da provedete produženi vikend ili neki duži period na nekom od lokaliteta. Predstavljamo vam prelepa jezera Fruške gore koja itekako vredi posetiti.

U vreme zabrane korišćenja stajaćih mrežarskih i samolovnih alata, u periodu od 15. aprila do 31. maja, kao i izvan perioda zabrane, do kraja juna 2021. godine, ribočuvarska služba JP Vojvodinašume organizovaće veliki broj vanrednih kontrola svih ribarskih područja na kojima je upravljač.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета