Bespravna seča šuma u Novoj Varoši: Dugogodišnji problem kome se ne nazire rešenje

Foto: Unsplash

Foto: Unsplash

Vlasnici privatnih šuma u ataru novovaroškog sela Negbina godinama se suočavaju sa velikim problemom bespravne seče drveća, a rešenja još nema.

Najveći problem je u zajedničkoj šumi Lazovi koja je u vlasništvu nekoliko porodica. Vlasnici su obavestili nadležnog šumara, ali rešenja još uvek nema. Od drveća u njihovim šumama ostaju samo panjevi, a vlasnici su nemoćni.

- Svoj deo imaju Bralovići, Ilići, Ćurdići, Ćirovići, ali preci su bili složni i šuma nije podeljena. Sada kada je šuma u vlasništvu potomaka, nastao je problem. Šuma se bespravno seče i eksploatiše od strane pojedinica i mi smo nemoćni, samo ne možemo da posmatramo čitavu tu situaciju - kažu za RINU meštani sela Negbine.

Situacija sa šumom je ostala ista i nakon što je Murtenica pripala parku prirode "Zlatibor". 

Čuvar parka prirode, Milojko Bojanović iz Šumske uprave Nova Varoš rekao je da je pronađen veliki broj panjeva i da su pojedine šumokradice uhvaćene na delu. On je, tvrdi, predao prijave u šumsku upravu, ali nije siguran da li su je nadležni iz Nove Varoši prosledili inspekciji za zaštitu životne sredine u Užicu.

Ovo nije sprečilo ljude koji se bave protivzakonitim radnjama da sa njim i nastave, a meštani smatraju da bi jedino rešenje bilo kada bi čuvari parka prirode redovno obilazili Murtenicu i uz prijave zabranili šumokradicama da bespravno seku drveće.

Agroinfo.rs

 

Bespravna seča šuma u Novoj Varoši: Dugogodišnji problem kome se ne nazire rešenje

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Na nadmorskoj visini većoj od 1.000 metara, na planinskom visu, uz pašnjake i njive smestili se se i zasadi od pola hektara na kojoj Aleksandar Krstić gaji cveklu i to na organski način. Ovu biljku zbog velikog sadržaja vitamina i minerala nazivaju još i kraljicom među povrćem, ali uprskos njenim brojnim blagodetima ovaj domaćin iz sela Vraneša jedan je od retkih proizvođača cvekle u Srbiji.

Ministarstvo unutrašnjih poslova Vlade Republike Srbije saopštilo je danas da pripadnici Jedinice za suzbijanje ekološkog kriminala i zaštite životne sredine sprovode pojačane kontrole šumskih područja i vozila koja prevoze drva u cilju suzbijanja bespravne seče šuma.

Zbog nedostavljanja potrebnih informacija o seči i planu smanjenja, nominacija bukovih šuma Fruške gore za Uneskovu listu svetske baštine nije odobrena. Ovo je još jedan dokaz o prekomernoj seči drveća, kažu iz pokreta Odbranimo šume Fruške gore.

U zaštićenim područjima Kopaonika i Zlatibora više od 22 hektara šume biće posečeno radi izgradnje ili rekonstrukcije ski-staza i ski-liftova.

Na Konferenciji UN u Glazgovu više od 100 svetskih lidera se obavezalo da će prekinuti seču šuma i degradaciju zemljišta do kraja decenije radi očuvanja životne sredine.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета