Како неговати новогодишњу јелку

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Новогодишња јелка заузима централно место наших домова током новогодишњих и божићних празника и доноси радост током читаве сезоне. Али шта је са завршетком свечаности? Након празника украси се скидају, а јелка се најчешће баци. Међутим, неке врсте стабала могу да се засаде и на отвореном.

Ако желите новогодишњу јелку која може даље да настави да живи у вашем дворишту, најбоље је купити биљку у посуди. Племенита јела спада међу најквалитетније јер њене иглице тупих врхова најмање отпадају. Уз њу су препоручљиве и Кавкаска јела и плава смрека Глауца чије се иглице такође доста добро држе на гранама. Обична смрека код нас је ипак најзаступљенија због приступачне цене, али у том случају припремите се на јаче опадање иглица и чишћење као и код обичног бора.

Како се бринути о дрвету током празника?
Живо стабло треба бити третирано са више пажње него уобичајено сечено јер оно треба да преживи кад се поново засади. Најбитније је да добије довољно воде (али не превише) и да не буде у претоплој просторији. Ако га предуго држите на високој температури, веће су шансе за његово пропадање јер ће разлика у температури бити превелика. Најбоље је да собу са јелком држите што је могуће хладнијом, а ако је могуће, користите мале ЛЕД лампице и минимално украса.

Садња јелке
Пре него што јако захлади и тло се смрзне, ископајте рупу два пута ширу од величине бусена. Прекријте је неком церадом у случају да дође до мраза.

Дрво након празника прво ставите у гаражу или неку хладнију просторију. Обавезно одаберите топлији дан са температуром изнад нуле. Јелку посадите у рупу, пазећи да добијете исправну дубину. Коренска кугла и дебло не смеју да се закопају дубље у земљу него што су били у кући. Садницу покријте земљом, залијте је и лагано утабајте ногама.
За најбоље резултате, нанесите органски малч око базе стабла и припазите на влагу земљишта око њега. Након што сте посадили бор, он сигурно неће променити изглед најмање једну годину јер је то период у ком он стагнира. Једну до две године неће израсти нове гране и иглице, што је нормално и око тога се не треба бринути.

Најлепше и најзеленије решење за празнике је да купите прави, живи бор. Не само да доноси мирис у кућу него продужава његов животни век. Бор је враћен у природу, а при томе се избегава одлагање јелки на сметлишта која сваке годину буду претрпана.

Izvor:agroklub.rs

Како неговати новогодишњу јелку

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Jelka je simbol novogodišnjih praznika. Kićenje jelke nije samo zanimljiva aktivnost već doprinosi i ulepšavanju enterijera vašeg doma

Praznici se bliže, pa tako i interesovanje za nabavku jelki. Ima onih koji daju prednost prirodnim u odnosu na plastične jelke, a savet je da nabave onu sa busenom koju će nakon praznika moći da posade.

Kićenje jelke nije samo zanimljiva aktivnost već doprinosi i ulepšavanju enterijera vašeg doma. U ovom tekstu ćemo se potruditi da vam pomognemo sa par saveta.Kada kitite jelku, ne preterujte s bojama, ali ne preterujte ni s preuranjenim kićenjem.

Без обзира на то које сте националности, вере или расе, сигурно сте ових дана размишљали о кићењу јелке. Овај лепи обичај постоји свуда у свету и асоцира на радост, нарочито најмлађих укућана. Зато је тржиште природног, као и вештачког зимзеленог дрвећа у ово доба године изузетно богато и разноврсно. Ми смо одлучили да га истражимо.

Замислите само како би изгледали божићни и новогодишњи празници без окићене јелке, без украса и сијалица. Јасно је да јелке имају почасно место у прослави ових празника. И док наше куће у то време имају мирис свежих борових иглица, Немци своје поклоне остављају под другачијом врстом четинара. У питању је кавкаска јелка, позната још и као нордманска јелка.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета