Ariljska malina stiže i do Južne Koreje

Foto: Pixabay
Tokom ove godine, smrznuta malina iz zapadne Srbije je izvezena u čak 35 zemalja u svetu, a konzumirana je u Velikoj Britaniji, Nemačkoj, Francuskoj, Švedskoj i brojnim drugim državama.
Da nije dovoljno samo zasaditi i čekati da malina rodi, već da domaći brend po kojem smo poznati u svetu, treba negovati i podržati, znaju proizvođači iz Užica, Bajine Bašte, Požege, Ivanjice, svakako Arilja, Priboja, Prijepolja, Nove Varoši, Kosjerića i Čajetine.
– Malinu izvozimo pretežno na belgijsko tržište, radimo i sa Francuskom, Nemačkom. Dobili smo zahteve za Južnu Koreju gde ćemo u narednim godinama da plasiramo što veću količinu i proširimo proizvodnju maline – kaže Marko Pećinar, komercijalni direktor preduzeća “Bogutovo” iz Arilja.
Pre pet godina, počeli su sa kapacitetom od 100 tona. Koristili su subvencije države, sredstva fondova, i širili biznis. Sada proizvode oko 1.000 tona maline.
Porodično preduzeće “Bogutovo“, osnovano 1996, izraslo je u poznatog poslodavca ariljskog kraja, ne samo u sferi agrara i proizvodnje maline, već proizvodeći odeću i kvalitetno rublje. Kompanija danas posluje u devet zemalja.
– “Bogutovo” spada u red kompanija koje sagledavaju širu sliku uslova poslovanja u svojoj sredini i uključuje se u razne aktivnosti koje doprinose poboljšanju privrednog ambijenta. U prevazilaženju izazova nedostatka radne snage, sarađuju sa PKS u procesu dualnog obrazovanja, kao i na realizaciji projekta “Moja prva plata”. Ova kompanije je dobitnik nagrade PKS za poslovni uspeh u 2019. Godini – ukazuje Ana Lapčević, direktorka RPK Užice.
Uz pomoć PKS, kroz program “Moja prva plata“, tražili su 30 novih kadrova, a posle devetomesečne obuke, od njih devet, osam je primljeno u stalni radni odnos, dok je jedan mladi kolega odlučio da nastavi studije.
Kompanija “Bogutovo“ imala je dva uspešna nastupa na sajmu u Londonu gde je na preporuku PKS nastupila.
– Oni su (PKS) neko ko vodi i kaže “hajmo naše privrednike da izvedemo u Evropu, da radimo – mi to možemo“ – ističe Pećinar.
Posle nastupa na sajmu, kompanija je uspela uz podršku PKS da svoje proizvode izveze na tržišta Amerike i Engleske.
Brojke pokazuju da čak 35.000 poljoprivrednih gazdinstava uzgaja maline na području koje pokriva RPK Užice, da se 40 odsto ukupne proizvodnje maline u Srbiji nalazi se na području RPK Užice. Takođe, iz zapadne Srbije je tokom 2020. godine izvezeno 31.900 tona malina koja se u najvećem procentu (90 odsto) zamrzava i kao takva plasira širom sveta.
Agroinfo.rs/agrotv.net
Ariljska malina stiže i do Južne Koreje
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Sastanci između proizvođača jagodičastog voća i hladnjačara bi mogli doneti pomake, ali samo ako se u rešavanje problema uključe zadruge, koje bi služile kao most između dve strane, ali i kao ključni faktor u podsticanju malinara da sami investiraju u hladnjače – izjavio je profesor Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu Zoran Keserović.
Tržnica u centru Kaira, a na njoj ponuda - malina iz Arilja, borovnica iz Šapca, šljiva iz Osečine ili jabuka iz Topole.
Po proizvodnji maline Srbija je u 2022. godini ostvarila treće mesto na globalnom nivou, odmah iza Rusije i Meksika.
Spretniji berači se sa vlasnikom dogovaraju o zaradi po ubranom kilogramu, pa njihova zarada zavisi od umeća, brzine ruku i od toga koliko ko može da podnese rad na visokim temperaturama.
Agroanalitičar Goran Đaković rekao je da smo ponovo oborili rekord što se tiče izvoza voća - prošle godine inkasirali smo 824,1 milion evra, a samo od malina zaradimo 300 miliona evra.
Prema ranim prognozama, cena maline će ove godine ići i do 800 dinara po kilogramu, dok su najavljivane dnevnice za berače i do 8.000 dinara. Iz Asocijacije proizvođača malina i kupina u Srbiji kažu da su ovi iznosi dnevnica nerealni.
- Најновије
- Најчитаније
Komentari