Ariljska malina stiže i do Južne Koreje
Foto: Pixabay
Tokom ove godine, smrznuta malina iz zapadne Srbije je izvezena u čak 35 zemalja u svetu, a konzumirana je u Velikoj Britaniji, Nemačkoj, Francuskoj, Švedskoj i brojnim drugim državama.
Da nije dovoljno samo zasaditi i čekati da malina rodi, već da domaći brend po kojem smo poznati u svetu, treba negovati i podržati, znaju proizvođači iz Užica, Bajine Bašte, Požege, Ivanjice, svakako Arilja, Priboja, Prijepolja, Nove Varoši, Kosjerića i Čajetine.
– Malinu izvozimo pretežno na belgijsko tržište, radimo i sa Francuskom, Nemačkom. Dobili smo zahteve za Južnu Koreju gde ćemo u narednim godinama da plasiramo što veću količinu i proširimo proizvodnju maline – kaže Marko Pećinar, komercijalni direktor preduzeća “Bogutovo” iz Arilja.
Pre pet godina, počeli su sa kapacitetom od 100 tona. Koristili su subvencije države, sredstva fondova, i širili biznis. Sada proizvode oko 1.000 tona maline.
Porodično preduzeće “Bogutovo“, osnovano 1996, izraslo je u poznatog poslodavca ariljskog kraja, ne samo u sferi agrara i proizvodnje maline, već proizvodeći odeću i kvalitetno rublje. Kompanija danas posluje u devet zemalja.
– “Bogutovo” spada u red kompanija koje sagledavaju širu sliku uslova poslovanja u svojoj sredini i uključuje se u razne aktivnosti koje doprinose poboljšanju privrednog ambijenta. U prevazilaženju izazova nedostatka radne snage, sarađuju sa PKS u procesu dualnog obrazovanja, kao i na realizaciji projekta “Moja prva plata”. Ova kompanije je dobitnik nagrade PKS za poslovni uspeh u 2019. Godini – ukazuje Ana Lapčević, direktorka RPK Užice.
Uz pomoć PKS, kroz program “Moja prva plata“, tražili su 30 novih kadrova, a posle devetomesečne obuke, od njih devet, osam je primljeno u stalni radni odnos, dok je jedan mladi kolega odlučio da nastavi studije.
Kompanija “Bogutovo“ imala je dva uspešna nastupa na sajmu u Londonu gde je na preporuku PKS nastupila.
– Oni su (PKS) neko ko vodi i kaže “hajmo naše privrednike da izvedemo u Evropu, da radimo – mi to možemo“ – ističe Pećinar.
Posle nastupa na sajmu, kompanija je uspela uz podršku PKS da svoje proizvode izveze na tržišta Amerike i Engleske.
Brojke pokazuju da čak 35.000 poljoprivrednih gazdinstava uzgaja maline na području koje pokriva RPK Užice, da se 40 odsto ukupne proizvodnje maline u Srbiji nalazi se na području RPK Užice. Takođe, iz zapadne Srbije je tokom 2020. godine izvezeno 31.900 tona malina koja se u najvećem procentu (90 odsto) zamrzava i kao takva plasira širom sveta.
Agroinfo.rs/agrotv.net
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Tržnica u centru Kaira, a na njoj ponuda - malina iz Arilja, borovnica iz Šapca, šljiva iz Osečine ili jabuka iz Topole.
Po proizvodnji maline Srbija je u 2022. godini ostvarila treće mesto na globalnom nivou, odmah iza Rusije i Meksika.
Spretniji berači se sa vlasnikom dogovaraju o zaradi po ubranom kilogramu, pa njihova zarada zavisi od umeća, brzine ruku i od toga koliko ko može da podnese rad na visokim temperaturama.
Agroanalitičar Goran Đaković rekao je da smo ponovo oborili rekord što se tiče izvoza voća - prošle godine inkasirali smo 824,1 milion evra, a samo od malina zaradimo 300 miliona evra.
Prema ranim prognozama, cena maline će ove godine ići i do 800 dinara po kilogramu, dok su najavljivane dnevnice za berače i do 8.000 dinara. Iz Asocijacije proizvođača malina i kupina u Srbiji kažu da su ovi iznosi dnevnica nerealni.
Verovali ili ne, ovo egzotično voće koje dolazi iz Afrike, a zove se kivano, može se uspešno gajiti i u našim uslovima. Seje se krajem aprila, početkom maja, nije preterano zahtevna, a uspeće čak i u saksiji.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета