Benefiti inicijative 'Otvoreni Balkan' za promet hrane između tri zemlje

Foto: Unsplash

Foto: Unsplash

Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović pozvao je narodne poslanike da podrže Sporazum o saradnji u veterinarskoj, fitosanitarnoj i oblasti bezbednosti hrane i hrane za životinje, koji je potpisan 21. decembra u Tirani, u okviru projekta „Otvoreni Balkan“.

Nedimović je u Skupštini Srbije istakao da su srpska veterina i fitosanitarna zaštita apsolutno spremne za ovaj projekat od ponedeljka, 3. januara.

On je podsetio na to da u međusobnoj trgovini između Srbije, Severne Makedonije i Albanije do sada uopšte nisu bile priznate laboratorijske analize hrane, bez obzira na to da li je ona biljnog ili životinjskog porekla.

Kada neko poželi da hranu iz Elbasana pošalje za Beograd, Novi Sad, Suboticu ili iz Niša za Kumanovo, svaki put je na prelazu morala da bude ponovo uzorkovana i da se čeka na analize, pa da se tek onda nađe na tržištu, objasnio je potpredsednik Vlade.

Prema njegovim rečima, sa ovim sporazumom te barijere se apsolutno ruše jer će sada biti potpuno usaglašene laboratorijske analize za ove tri zemlje, i sve što je izdato u Tirani važi i u Zrenjaninu, sve što je izdato u Novom Sadu važi i u Tetovu.

Suština je, kako je naveo, da na graničnom prelazu koji je najfrekventniji – Preševo–Tabanovci nema zaustavljanja robe biljnog i životinjskog porekla, a pri tome se potpuno poštuje načelo bezbednosti hrane.

Izuzetno je važno da se ceo ovaj prostor u razmeni hrane, koji je sada vredeo približno 450 miliona evra, uveća do milijardu evra, podvukao je on i dodao da će zbog bezbednosti hrane postojati takozvani monitoring koji je međusobno usaglašen.

Nedimović je ukazao na veliki značaj inicijative „Otvoreni Balkan“, jer smo sada dobili još 50 odsto ljudi koji će biti konzumenti srpske hrane, ali i prostor na kojem će za 50 odsto biti više radne snage.

Agroinfo.rs/agrosmart.net

Benefiti inicijative 'Otvoreni Balkan' za promet hrane između tri zemlje

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede saopštilo je danas odluku da će biti zadržana ista granična vrednost aflatoksina M1 u sirovom mleku od 0,25 μg (mikrogram) /kg u narednih godinu dana, odnosno do 1. decembra 2025. godine.

Povodom toga što se od strane pojedinih asocijacija proizvođača mleka na društvenim mrežama i Viber grupama asocijacija širi lažna i netačna vest o ukidanju premija za mleko, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede obaveštava javnost o sledećem:

Posle najave novih protesta i blokada puteva, na poziv Ministarstva poljoprivrede predstavnici proizvođača maline iz Arilja dogovorili su za ponedeljak novi sastanak sa otkupljivačima i proizvođačima, kom će prisustvovati i ministar poljoprivrede.

Prema podacima Državne revizorske institucije, u Srbiji se najčešće falsifikuju med, kafa, sok, čokolada, rakija, crni hleb i sir, a s obzirom na to da su to osnovne životne namirnice koje se svakodnevno koriste, ova institucija je predložila usvajanje termina "prevare sa hranom" i usklađivanje sa postojećim zakonskim okvirom o zaštiti potrošača.

Vlasnici poljoprivrednih parcela koje se izdaju u zakup, posebno oni koji plaćaju zakup zemljišta, suočiće se s novim pravilima kako bi ostvarili pravo na državne subvencije.

Do sada je u 2.201 gazdinstvu u Srbiji potvrđeno 4.167 slučajeva afričke kuge kod domaćih svinja, od čega je 3.857 uginulo, a rebalansom budžeta Ministarstva poljoprivrede obezbeđeno je dodatnih 500 miliona dinara koje će služiti za sprečavanje te zarazne bolesti i nadoknadu štete vlasnicima bolesnih životinja.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета