Foto:Pixabay.com

Foto:Pixabay.com

Jun je, po pravilu, topliji i sunčaniji od maja,junske kiše ne traba da nas iznenađuju iako je najispravnije jun smatrati prelaznim periodom između proleća i leta ali u pojedinim dielovima Srbije i najkišovitiji u godini.

Ove godine početak juna doneo je mnogo padavina, zato treba pažnju obratiti na zaštitu povrtarskih kultura.

Junski radovi u povrtnjaku i polju

Nastaviti zaštitu paradajza, krastavaca, luka i kupusa od plamenjače i drugih bolesti. 
Papriku štititi od bakteriozne pegavosti lista i ploda, uvenuća, plamenjače, truleži vrha ploda i lisnih vaši. 
Lubenice zaštititi od fuzarioznog uvenuća. 
Prihranjivanje biljaka. 
Berba kupusa, kelja, karfiola, kelerabe, salate, spanaća, rotkvica, mladog luka i rane mrkve.
Priprema zemljišta i setva rotkvice, salate, bpranije, cvekle, peršuna, paštrnaka i praziluka.

Nastavlja se međuredno kultiviranje kukuruza, krompira, suncokreta, soje i drugih useva koji do sada nisu prihranjeni ili slabije izgledaju. U prvoj dekadi juna kosi se grahorica i crvena detelina, te lucerka – drugi otkos za seno. U svim našim krajevima početak juna je najpogodniji za košenje livada, jer je trava u cvetanju. 

U drugoj i trećoj dekadi meseca žanju se ozimi ječam i ranije sorte uljane repice, a koncem mjeseca često počinju da se žanju ječam, pšenica, raž, tritikale i zob. Postrno se seje kukuruz, soja za zrno ili silažu i zelenišno đubrenje, krmni sirak, sudanska trava, stočni kelj te grašak, boranija i dr.

Junski radovi u voćnjaku

Voćari u ovom mesecu treba da obave potpunu zaštitu voćaka od raznih bolesti i štetočina, pridržavajući se, svakako, rokova prognozne službe za zaštitu bilja. Voće na pragu berbe – trešnje, jagode, maline i drugo ranozrelo ne smije se prskati. Takođe treba obaviti zelenu rezidbu, negovati okalemljene mlade voćke.

Izvor:organskabasta.rs

 

Kalendar radova u junu

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Srpska IT kompanija Coming nedavno je nagrađena na 30. Međunarodnom sajmu poljoprivrede Agrotech u Kjelceu u Poljskoj, gde je predstavila robota za rad u poljoprivredi.

Udeo bruto dodate vrednosti (BDV) poljoprivrede u BDP-u Srbije je među najvećim u Evropi pokazuje studija „Strukturne promene u poljoprivredi i njihov uticaj na ekonomski rast u Srbiji““ koju je objavio Republički zavod za statistiku na osnovu popisa poljoprivrede iz 2023. godine.

Jutarnji mrazevi koji su proteklih dana pogodili neke delove Srbije, naneli su veliku štetu voćarima.

U Srbiji je tokom 2024. godine navodnjavano 48.668 hektara poljoprivrednih površina, što je za 2,3 odsto više nego u prethodnoj godini.

Podsticaji se odnose na biljnu proizvodnju, gajenje kvalitetnih priplodnih mlečnih krava, tovnih krava i bikova, junadi, ovaca, ovnova, koza i jarčeva, roditeljskih ćurki i kokošaka, priplodnih matica šarana, pastrmke i drugo.

Blokada Ibarske magistrale u Mrčajevcima u kojoj učestvuju poljoprivrednici, članovi udruženja "Šajkača" i Udruženje proizvođača mleka Šumadije i Pomoravlja je počela u podne

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета