Milionska ulaganja u Dijamant najavila ”Fortenova”
Foto:pixabay.free
”Fortenova grupa” najavila je da će u privredu Hrvatske i regiona investirati 130 miliona evra u narednom periodu. Najveće pojedinačno ulaganje pravnog naslednika hrvatskog Agrokora biće ipak u Srbiji. Vredno je 29,3 miliona evra a ta investicija odnosi se na otvaranje novog pogona u uljari Dijamant u Zrenjaninu
Ovu fabriku hrvatski biznismen Ivica Todorić, vlasnik Agrokora, kupio je još 2004. godine i u tom trenutku, prema pisanju medija, držala je više od trećine srpskog tržišta ulja.
Predstavnici ”Fortenove” saopštili su da je reč o investiranju u nove pogone za presovanje i ekstrakciju ulja u Dijamantu kapaciteta 1.200 tona na dan, kao i da će ta investicija biti i pojedinačno najveća.
Znatna ulaganja grupe očekuju se i u kompanijama Jana i PIK Vrbovec. U saopštenju se naglašava da je tokom ove godine ”Fortenova” u realizovane investicije uložila ukupno 125 miliona evra. Iz kompanije navode da je podizanje investicijske snage bio jedan od najvažnijih ciljeva u poslednje dve i po godine.
”Doveli smo firmu do prihvatljivog nivoa zaduženosti i omogućili joj ulaganje u razvoj temeljnih biznisa”, naglasio je Fabris Peruško, član Upravnog odbora i glavni izvršni direktor “Fortenova grupe”.
Najavio je da kompanija očekuje da će se planiranim daljim razduživanjem već u 2022. godini investicioni potencijal grupe podići na nivo do 200 miliona evra. Investiranje znatnog kapitala “Fortenove” u uljaru u Zrenjaninu ukazuje i na trenutni značaj ove industrije. Na tržištu Srbije raspored velikih igrača koji posluju u proizvodnji ulja u kratkom periodu prilično je izmenjen. Agrarni analitičari procenjuju da bi moglo da dođe i do novih transakcija ili pregrupisanja.
Tako je krajem prošle godine Miodrag Kostić, u dogovoru sa manjinskim partnerima Viktorija grupe – Milijom Babovićem i firmom Apsara prodao uljaru u Šidu. Jedan od najmodernijih pogona na Balkanu otišao je u ruke moldavskoj ”Trans oil grupi”. Reč je o najvećem prerađivaču uljarica u toj zemlji koji ima 1.650 zaposlenih i uljaru u Rumuniji iza kojeg stoji Vaja Đaši, biznismen poznat u sektoru trgovine žitaricama.
Sa druge strane, Petar Matijević nedavno je odlučio da se oproba upravo u ovoj industriji. Kupovinom „Mirotin grupe” iz Vrbasa, uz desetak firmi koje su povezane s poljoprivredom, postao je vlasnik fabrike ulja ”Banat” u Novoj Crnji, jedna od pet najvećih u Srbiji, pored zrenjaninskog Dijamanta, fabrike u Šidu, Vitala i Sunca iz Sombora. Ovakva poslovna odluka i nije bila posebno iznenađenje budući da je Matijević veliki proizvođač suncokreta.
Time se tržište usložnjava posle jedne u poslednjih nekoliko godina najvećih transakcija kada je Bimal iz Brčkog 2019. kupio većinski udeo u uljari Sunce (Novo Sunce) iz Sombora. O ovoj akviziciji se i ranije spekulisalo jer su ”Bimal grupa”, jedan od lidera u preradi uljarica u regionu, i somborska kompanija i ranije usko sarađivale.
U isto vreme sa dešavanjima u ovoj branši zabeležene su i velike turbulencije na tržištu – drastično poskupljenje suncokreta u prošloj sezoni i skok maloprodajnih cena. Suncokretovo ulje je, ne samo u Srbiji, postalo rekorder poskupljenja u toku pandemije. Država je nedavno odlučila da uz pet osnovnih namirnica zamrzne i cenu suncokretovog ulja na 60 dana. U jednom trenutku flaša zejtina pojedinih proizvođača u Srbiji koštala je više od 200 dinara, što je izazvalo veliko nezadovoljstvo javnosti i potrošača.
Agroinfo.rs/agronews.rs
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Za obnavljanje seoske infrastrukture u Srbiji biće izdvojeno skoro 70 miliona evra, a sve u okviru IPARD fondova, javljaju iz Ministarstva poljoprivrede.
Skupština grada Beograda osnovala je Sekreterijat za poljoprivredu koji počinje sa radom prvog januara 2022. godine, a za subvencije proizvođačima u narednoj godini je izdvojeno oko 300 miliona dinara.
Ministar poljoprivrede, Branislav Nedimović najavio je da će naredne godine za poljoprivredu biti obezbeđena znatno veća sredstva i pozvao proizvođače da apliciraju.
Svi oni koji se u Srbiji bave povrtarstvom na veliko i svoje proizvode prodaju na tržištu, uglavnom koriste plastenike kako bi osigurali svoju proizvodnju od vremenskih uslova. Ono što se uloži, vraća se već prve godine kažu proizvođači.
U toku je izrada finalne verzije IPARD 3 programa za period 2021-2027. godine, za koji Srbija čeka zeleno svetlo Evropske komisije. U odnosu na IPARD 2 program, prisutne su novine kada su u pitanju investicije u ruralnu infrastrukturu.
Uprava za agrarna plaćanja Ministarstva poljoprivrede će za nekoliko dana objaviti IPARD javni poziv namenjen firmama koje se bave preradom voća, povrća, mesa, mleka, jaja i grožđa. Moguće je da će za ovaj poziv iz IPARD fonda biti opredeljene tri milijarde dinara, umesto prvobitno planirane 2,3 milijarde.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета