Odobreni dodatni krediti za privrednike iz oblasti turizma, ugostiteljstva i putničkog saobraćaja
Foto: pixabay.com
Iz sredstava Fonda za razvoj biće davani krediti na 5 godina, sa kamatnom stopom od 1% i maksimalnom vrednosti kredita od 20 miliona rsd.
Na drugom sektorskom sastanku održanom između ministra finansija Siniše Malog, predsednika Privredne komore Marka Čadeža i predstavnika privrede iz sektora turizma, ugostiteljstva i putničkog saobraćaja, koji su najviše pogođenim pandemijom COVID -19, odobreni su dodatni krediti iz Fonda za razvoj koji se mogu iskoristiti za ostvarivanje likvidnost i nabavku obrtnih sredstava.
Predsednik PKS ukazao je na neophodnost realizacije ovih mera u što kraćem vremenskom roku, kako bi se privreda oporavila i nastavila poslovnu aktivnost.
Kriterijume za kredite, preko PKS, predložili su predstavnici privrede i dostavili nadležnim ministarstvima.
Iz PKS je saopšteno da su predviđeni krediti na 5 godina i da uključuju grejs period od 2 godine, a da je rok njihove otplate do tri godine. Kamatna stopa na godišnjem nivou iznosi 1% , a sredstva se odobravaju i vraćaju u dinarima. "Maksimalan iznos kredita za preduzetnike i mikro pravna lica je 20 miliona rsd , što je u odnosu na predhodne kredite udvostručen iznos. Za mala preduzeća krediti se odobravaju u vrednosti do 80 miliona rsd, a za firme srednje veličine predviđen je iznos do 180 miliona rsd", rekao je Siniša Mali.
Najzad, u zavisnosti od iznosa kredita, korisnici će dostavljati različita sredstva obezbeđenja. Dogovoreno je da predstavnici sektorskih udruženja PKS, Fonda za razvoj, ministarstava finansija, turizma i privrede, kao i ugroženi privrednici zajednički definišu precizne kriterijume za apliciranje za ovaj vid podrške.
Izvor:poljoprivrednik.net
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Privredna komora Srbije (PKS) pripremila je i objavila Deklaraciju o zelenoj transformaciji srpske privrede, čiji je cilj da podstakne i podrži kompanije u procesu prelaska na cirkularni model poslovanja, uz očuvanje konkurentnosti i efikasnosti.
Industrijski kupci koji proizvode jogurte, džemove i slične proizvode, malinu i kupinu izbacuju iz proizvodnog programa zbog visoke cene
Marko Čadež, predsednik Privredne komore Srbije za medije kaže da naša zemlja ima dovoljno ulja, brašna i šećera i da je potrebno otvoriti pitanje izvoza. Iako će cene zasigurno rasti, on napominje da je jako dobro što Srbija izvozi hranu.
Vlada Srbije je zabranila izvoz pšenice, kukuruza, brašna i ulja, a Privredna komora će predložiti uveđenje kvote kao rešenje koje će koristiti privredi, farmerima i državi, saopšteno je iz PKS.
Niža carinska stopa na uvoz kikirikija je rezultat uspešno realizovane inicijative koju su Privredna komora Srbije i njene članice iz konditorske industrije uputile nadležnim ministarstvima poljoprivrede i finansija.
Srbija je prošle godine izvezla ruža u vrednosti 2,5 miliona evra, a prema ocenama evropskih stručnjaka, naša zemlja i jug Francuske najbolja su podneblja za gajenje ove vrste cveća.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета