Pas Robot - nadgleda useve i čuva ovce

Foto: pixabay.com

Foto: pixabay.com

Spot je pas robot kojim se može upravljati na daljinu. Prikuplja podatke sa polja, a mogao bi i da u potpunosti zameniti ulogu psa ovčara.

Četvoronožni pas-robot trči preko travnatih obronaka, upravlja stadom i bez čoveka pazi na ovce. Iako zvuči baš kao prava naučna fantastika, ona bi uskoro mogla da se pretvoriti i u stvarnost.

Kompanija "Boston Dynamics" objavila je promotivni video sa psom robotom - pastirom nazvanim Spot, koji ovce tera u stado na jednom od pašnjaka na novozelandskoj planini. Cilj je bilo da se istraži kako napreduje daljinsko kontrolisanje robota, pa usavršiti ovaj način upravljanja kako bi roboti poput Spota sami mogli da obavljaju sav posao.
Poljoprivrednicima bi, kažu iz ove kompanije, to omogućilo stalni i svakodnevni nadzor nad robotima koji prikupljaju podatke pri proveravanju useva, njegovih faza razvoja i ostalo. Pored toga, roboti poput Spota mogu i da hodaju, kotrljaju se, čak i da lete, a opremljeni su i raznim senzorima za procenu životne sredine.

"Kada se spoje na cloud-u roboti kombinuju podatke iz softvera sa ugrađenom robotikom i tako postižu idealne fizičke performanse", rekao je izvršni direktor Rocosa David Ings i dodao, "Naši kupci angažiraju radnu snagu za fizičke poslove koji su često dosadni, prljavi /ili opasni, a ideja je da takve poslove u potpunosti preuzmu roboti poput Spota".
Ovakva mašina, kažu iz kompanije, može da koristi i u područjima koja nisu sigurna za ljude, na primer, nakon neke katastrofe, a već se upotrebljavaju za nadgledanje infrastrukture energetske industrije. Nedavno se baš takav robot kretao među ljudima po Singapuru i upozoravao ih na obavezu držanja fizičke distance zbog pandemije virusa korona.
Iako je video snimak samo probni i u jednu ruku prikazuje jako zabavan test, brojni poljoprivrednici njime i nisu bili baš oduševljeni. Pisac i stočar Džejms Rebanska za časopis The Verge priznao je kako mu je ta pomisao zastrašujuća. Naglašava da roboti nemaju motoričke sposobnosti i potrebnu inteligenciju za takav posao. "Ovce rade sve što im pas pokazuje. Ako on ide desno i one idu tamo, a ako on ide levo one isto tako idu za njim. Robot se u jednom trenutku može pokvariti i napraviti pravi haos u stadu, te poremetiti njihovu koncepciju. Možemo da vidimo i u videu kako mu baš i nisu poslušne", pojašnjava Rebanska.

"On bi mogao biti neverovatno sredstvo za mnoge stvari, ali je beskoristan i nepoželjan kao pas ovčar. Nama koji se bavimo uzgojem ovaca nije potrebna i ne želimo takvu pomoć tehnologije. Veza između ovce i psa postoji već stotinama godina. To su dva inteligentna bića koja su naučena jedno na drugo i mislim da to ne bismo smeli da menjamo“, zaključio je. 

Ovaj tip robota psa postoji već nekoliko godina, a stalno mu se poboljšavaju sposobnosti i inteligencija. Tako je, na pimer, otvaranje vrata jedan od najnovijih trikova koje je Spot nedavno usvojio. Ipak, pitanje je da li je ova ideja zaista ostvariva  i može li robot u budućnosti da preuzme posao psa ovčara.

Najzad , kako pas Spot izgleda u akciji, pogledajte u videu: 

 

 

https://youtu.be/RBLnAhzPpTQ

 

Izvor:agroklub.rs

Pas Robot - nadgleda useve i čuva ovce

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ministarstvo poljoprivrede podržalo je projekat Udruženja odgajivača ovaca Srbije o podizanju klanice i prihvatilo da obezbedi 50 odsto novčanih sredstava od vrednosti investicije.

Čokanska cigaja je rasa ovaca poreklom iz Rumunije koja je uspela da se prilagodi slatinastim pašnjacima i opstane na severu Banata. Ove godine, Udruženje odgajivača ovaca “Čokanska cigaja“ u Sanadu, mestu na severu Banata u opštini Čoka, priredilo je sedmi put “Susret ovčara“.

Ovčarstvo u Šumadiji je jedna od razvojnih šansi ovog kraja Srbije, pa je podržana ideja o izgradnji nacionalne klanice za ovce.

Uzgajivači jagnjadi u Srbiji nisu zadovoljni cenom od 225 dinara po kilogramu žive vage, naročito ako se uzme u obzir činjenica da je stočna hrana poskupela, u prvom redu žitarice. Trenutno je na tržištu manje grla nego prošle godine u ovo vreme, a zaliha ove vrste stoke i dalje ima.

Ovce preko leta moraju da se šišaju da bi normalno funkcionisale. Ovaj posao nije nimalo lak, naročito ako se obavlja običnim makazama, dok korišćenje električnih makaza i mašinica može ove životinje prilično da uplaši. Iako je ovaj posao dobro plaćen, sve je manje onih koji žele ovo da rade.

Border lester rasa ovaca je nastala ukrštanjem lester ovnova i tisveterskih ovaca, na granici Škotske i Engleske. Ovo je ranostasna rasa koja ima veliki format tela, snažnu konstituciju i otpornost na spoljašnje faktore.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета