PKS: Usporeno izdavanje dozvola za uvoz mesa ugrožava proizvodnju
Foto:pixabay
Kompanije iz sektora mesno-prerađivačke industrije Srbije zatražile su hitnu intervenciju resornog Ministarstva i ubrzavanje procedura za uvoz zamrznutog svinjskog mesa, kako bi prerađivačka industrija nastavila nesmetano da radi, saopštila je danas Privredna komora Srbije (PKS).
Predsednik PKS, Marko Čadež, na sastanku sa predstavnicima mesne industrije i Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, kazao je da su neophodne hitne mere u skladu sa stvarnim potrebama industrije, jer bi u suprotnom, mogla biti ugrožena i proizvodnja i snabdevanje domaćeg tržišta, ali i stabilnost izvoza koji je značajan za ukupan agrarni i industrijski sektor Srbije, prenosi Beta.
Predstavnici kompanija iz sektora klanično-prerađivačke industrije zatražili su predvidivost kada je u pitanju odobravanje količina za uvoz konfekcioniranog svinjskog mesa, kojeg, kako su istakli, nema dovoljno na domaćem tržištu.
Uvoz je, kako su naveli na sastanku, neophodan da bi se sačuvao kontinuitet proizvodnje i ispunjavanje ugovornih obaveza prema domaćim i inostranim kupcima.
Predstavnici Ministarstva najavili su da se do kraja ove sedmice završava analiza stanja na tržištu i da je neophodno uspostaviti balans kako bi se očuvali domaći primarni proizvođači.
U planu je i nova Uredba o deklarisanju mesa i mesnih prerađevina, prema kojoj će status „domaćeg“ imati samo meso koje je, od klanice do prerađevine, proizvedeno u Srbiji.
PKS je ranije pokrenula inicijativu da se rešenja za uvoz izdaju na period od šest meseci, ali ta praksa još nije u potpunosti zaživela.
Agroinfo.rs/B08S
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Privredna komora Srbije (PKS) pripremila je i objavila Deklaraciju o zelenoj transformaciji srpske privrede, čiji je cilj da podstakne i podrži kompanije u procesu prelaska na cirkularni model poslovanja, uz očuvanje konkurentnosti i efikasnosti.
Industrijski kupci koji proizvode jogurte, džemove i slične proizvode, malinu i kupinu izbacuju iz proizvodnog programa zbog visoke cene
Vlada Srbije je zabranila izvoz pšenice, kukuruza, brašna i ulja, a Privredna komora će predložiti uveđenje kvote kao rešenje koje će koristiti privredi, farmerima i državi, saopšteno je iz PKS.
Niža carinska stopa na uvoz kikirikija je rezultat uspešno realizovane inicijative koju su Privredna komora Srbije i njene članice iz konditorske industrije uputile nadležnim ministarstvima poljoprivrede i finansija.
Srbija je prošle godine izvezla ruža u vrednosti 2,5 miliona evra, a prema ocenama evropskih stručnjaka, naša zemlja i jug Francuske najbolja su podneblja za gajenje ove vrste cveća.
Privredna komora Srbije osnovaće, u prvom kvartalu 2021, Sekciju za mlade preduzetnike sa ciljem podrške razvoju omladinskog preduzetništva, pomoći početnicima u biznisu i startapovima da prevaziđu izazove u poslovanju, kao i boljeg razumevanja položaja mladih i stvaranja kvalitetnih uslova za njihovo zapošljavanje.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета