Poteškoće sa izvozom srpskih proizvoda u SAD tokom korone

Foto:Pixabay.com

Foto:Pixabay.com

Mnoge srpske kompanije imale su zbog korona virusa problem sa izvozom svojih proizvoda u SAD. Vlasnici kompanija očekuju da nastave sa izvozom čim prođe ova situacija, odnosno čim bude moguće

Mnoge srpske kompanije imale su zbog korona virusa problem sa izvozom svojih proizvoda u SAD, a jedna od njih je i Happy Honey, kompanija iz Beograda koja se bavi proizvodnjom i prodajom visokokvalitetnog sirovog meda. Kada su uslovi normalni, njihovi proizvodi mogu se naći u čak 276 prodavnica američkog lanca Cost Plus World Market. Ipak, tokom poslednjih nekoliko meseci korona ih je stavila na muke koje i dalje traju.

– Od početka godine ništa nismo izvezli zbog korona-krize. Plan nam je da nastavimo sa izvozom čim prođe ova situacija, odnosno čim bude moguće – rekao je za B92 CEO i suvlasnik te kompanije Aleksandar Vučković.

Kompanija Šumska tajna iz Veternika, koja se bavi proizvodnjom raznih prirodnih proizvoda poput čajeva, namaza od pečuraka, humusa i drugih za B92.net kaže da nisu imali problema kada je reč o plasmanu svojih proizvoda, pa ni na američkom tržištu.

– Naši proizvodi, pored toga što se mogu naći u tri-četiri prodavnice u SAD, su bili i jesu dostupni za naručivanje preko Amazona, tako da smo dosta toga prodali onlajn. Inače, prvi put u istoriji je u Americi zabeležena ovolika stopa prodaje preko interneta – objašnjava Nikola Stanišić, prvi čovek ove kompanije.

Brzi uvid u ponudu jednog američkog trgovinskog lanca, u čijoj ponudi ima i proizvoda iz Srbije, pokazuje da su cene primetno više. Tako litar suncokretovog ulja dostiže cenu i do 4,23 USD, što je oko 450 dinara, dok je u Srbiji za isti proizvod istog proizvođača potrebno oko 135 dinara. Ukoliko, pak, želite da kupite srpsku kafu u Americi, moraćete da izdvojite oko 6,35 USD, dok ćete u Srbiji 500 grama iste kafe platiti oko 450 dinara. Gazirana voda uvezena iz Srbije takođe je skuplja u SAD, pa tako za jednu flašu treba izdvojiti čak 150 dinara, odnosno 1,4 USD, dok u Srbiji istu vodu istog proizvođača možete kupiti za oko 40 dinara.

Podaci Ministarstva poljoprivrede govore da je tokom 2019. godine ukupan obim razmene poljoprivredno -prehrambenih proizvoda sa SAD iznosio 64,6 mil USD, što je oko 10% manje nego 2018.

Izvoz proizvoda iz Srbije u SAD regulisan je Opštim sistemom preferencijala, kojim je omogućen izvoz srpskih proizvoda u SAD bez ili sa minimalnom carinom. Bescarinski izvoz odnosi se na preko 4.900 proizvoda, najveći broj industrijskih i poljoprivrednih proizvoda. Uslov koji roba mora da zadovolji je i kriterijum porekla, odnosno da je proizvedena u Srbiji sa najmanje 35% dodate vrednosti i da se direktno isporučuje iz Srbije.

Izvor:b92

Poteškoće sa izvozom srpskih proizvoda u SAD tokom korone

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Poljoprivredna inspekcija izvršila je od 1. januara ove godine ukupno 3.090 kontrola u kojima nije pronađeno nijedno fiktivno gazdinstvo, kažu u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede

Uprava za agrarna plaćanja obavestila je danas poljoprivredne proizvođače da je počela isplata dodatnih 10.000 dinara svima koji su ostvarili pravo na osnovne podsticaje u biljnoj proizvodnji u 2024. godini, navedeno je na sajtu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije

Direktor zadruge jabuka Voćar iz Slankamena Nikola Kotarac rekao je danas da je rod ove godine manji za oko 40%.

Uprava za agrarna plaćanja danas je preporučila poljoprivrednim proizvođačima u Srbiji da pre podnošenja zahteva za ostvarivanje prava na podsticaje u elektronskom Registru poljoprivrednih gazdinstava urade obnovu registracije za tekuću godinu.

Tržnica u centru Kaira, a na njoj ponuda - malina iz Arilja, borovnica iz Šapca, šljiva iz Osečine ili jabuka iz Topole.

Jedna od prvih delatnosti kojom je čovek počeo da se bavi je poljoprivredna proizvodnja.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета