Razvija se saradnja Srbije i Egipta u oblasti poljoprivrede

Foto:pixabay.free
Otvorene su brojne mogućnosti za saradnju Srbije i Egipta i dogovoreni novi poslovi u oblastima poljoprivrede, hemijske industrije, IT, poljomehanizacije, putne infrastrukture i logistike, izjavio je Marko Čadež, predsednik Privredne komore Srbije, koji je predvodio privrednu delegaciju naše države u poseti Kairu.
Organizovani su bilateralni sastanci sa najistaknutijim egipatskim privrednicima koji posluju u sektoru hemijske industrije, poljoprivrede i poljoprivredne mehanizacije, sektoru logistike i opreme za putnu infrastrukturu, IT i sektoru turizma.
Čadež je prilikom predstavljanja potencijala u saradnji sa egipatskim tržištem, poručio da su kompanije iz Srbije spremne da sa partnerima iz Egipta učestvuju u različitim oblicima saradnje, posebno u oblasti investicionih ulaganja u određenim sektorima privrede, ali i u osmišljavanju strategije za nastup na trećim tržištima, što se posebno odnosi na zemlje Afrike i Bliskog istoka.
Predstavnici egipatske poslovne zajednice iskazali su veliku zainteresovanost za partnerstvo sa našim kompanijama iz svih sektora, a imajući u vidu opsežne planove Vlade Egipta sadržanim u „Viziji 2030“, koji podrazumevaju ozbiljnu diversifikaciju egipatske ekonomije i implementaciju velikih infrastrukturnih projekata.
Čadež se u Kairu sastao i sa Tarekom El Molaom, ministrom za naftu i mineralne resurse Egipta sa kojim je razgovarao o mogućnostima zajedničkih poslova dve privrede u korišćenju fosfata u industriji, s obzirom da je Egipat jedan od najvećih proizvođača tog minerala u svetu.
Privrednu delegaciju iz Srbije činile su kompanije Nelt, FPM Agromehanika, Eliksir Grupa, Institut Vlatakom, Agrounija, „WolkAbout“ i Zopa.
Stanko Popović, predsednik „Eliksir Grupe“ rekao je da su egipatski partneri izrazili želju za saradnju i da su napravljeni prvi kontakti i identifikovane tačke zajedničkog interesa.
Spoljnotrgovinska razmena između Srbije i Egipta u 2021. godini iznosila je 79,7 miliona američkih dolara, što govori o značajnom prostoru za dalje unapređenje poslovnih odnosa dve privrede. Najzastupljeniji izvozni proizvodi Srbije u Egipat su duvan, proizvodi namenske industrije i traktori, dok smo najviše uvozili hemijske proizvode, so i voće.
Agroinfo.rs/agrosmart.net
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Jutarnji mrazevi koji su proteklih dana pogodili neke delove Srbije, naneli su veliku štetu voćarima.
Vrednost tržišta cveža i urkasnog bilja u Srbiji je oko 43 miliona evra i raste godišnjom stopom od oko 20 odsto a uvozimo 86% te vrednosti
Stočni fond je u opadanju, pogotovo od 2022. godine a agrarni budžet je nikad veći
Cene poljoprivrednog zemljišta u Srbiji dostižu nivoe Evropske unije, s najskupljim hektarima u Sremu. Stranci ne mogu biti vlasnici, dok investitori i ratari sve više ulažu u plodne oranice.
U Srbiji je tokom 2024. godine navodnjavano 48.668 hektara poljoprivrednih površina, što je za 2,3 odsto više nego u prethodnoj godini.
Podsticaji se odnose na biljnu proizvodnju, gajenje kvalitetnih priplodnih mlečnih krava, tovnih krava i bikova, junadi, ovaca, ovnova, koza i jarčeva, roditeljskih ćurki i kokošaka, priplodnih matica šarana, pastrmke i drugo.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета