Rod maline prepolovljen, a cena ne raste

Foto:Pixabay.com

Foto:Pixabay.com

Predsednik Udruženja proizvođača malina u Srbiji Dobrivoje Radović rekao je da je rod malina ove godine u Srbiji manji do 50 procenata, a da otkupljivači nude samo za 10-15 dinara veću akontnu cenu nego prošle godine, od 190 do 200 dinara za kilogram

On je za Betu rekao da se malina u maloprodaji i na pijacama prodaje po cenama iznad 500 dinara, pa da prodavci i preprodavci enormno zarađuju na račun proizvođača.

prema njegovim rečima, nije normalno da preprodavci podignu veleprodajne cene za 150 odsto i da zarade 300 dinara po kilogramu samo zato što su maline kupili od proizvođača i upakovali u plastične posude.

On je rekao da otkupljivači prilikom preuzimanja tog voća obračunaju akontnu cenu, a novac i ako kasnije ima doplate isplaćuju tokom cele godine, a pojedini su pre mesec dana završili isplatu maline prodate prošle godine.

”Maline bi u otkupu na veliko trebalo da koštaju bar 230-240 dinara po kilogramu i da rod nije prepolovljen nevremenom i poplavama u centralnoj Srbiji, u Arilju i Ivanjici gde je centar proizvodnje malina”, rekao je Radović.

Dodao je da su proizvođači kojima su maline uništene nevremenom u gubitku i da cena bude i 240 dinara koja bi, kako ocenjuju, bila “realna”.

”Hladnjače će ove godine ostati poluprazne. Otkupljivači, vlasnici hladnjača su uvek tvrdili da cenu malina određuju ponuda i tražnja i sada je prilika da ponude tako formiranu cenu”, objasnio je Radović.

Beta

Rod maline prepolovljen, a cena ne raste

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Po proizvodnji maline Srbija je u 2022. godini ostvarila treće mesto na globalnom nivou, odmah iza Rusije i Meksika.

Dobrivoje Radović, predsednik Asocijacije proizvodjača malina i kupina u Srbiji izjavio je da je to voće u lošem stanju zbog stalnih promena vremena i da se očekuje cena od 600 do 800 dinara za kilogram.

Proizvođači malina se nadaju da će cena za kilogram ove godine biti najmanje 600 dinara, dok se očekuje da poskupe i dnevnice berača "crvenog zlata".

Proizvođači mleka u Srbiji su bankrotirali i banke mogu da počnu da plene imovinu jer proizvodnja litra mleka, posle poskuljenja stočne hrane, košta 75 dinara, a ono se otkupljivačima prodaje po 32-33 dinara, a na jugu zemlje i po 28 dinara, izjavila je predsednica Saveza udruženja odgajivača goveda Sanja Bugarski.

Stručnjaci smatraju da ovogodišnji rodni potencijal maline nažalost nije obećavajući, a usled toga i poskupljenja inputa, cena "crvenog zlata" može dodatno porasti.

Cena crvenog zlata se već ugovara i kretaće se od 600 do 800 dinara, ali je već izvesno da će prinosi biti manji nego lane.

  • Најновије
  • Најчитаније

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета