Савети за узгој тиквица

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Тиквица (Цуцурбита пепо) је једногодишња зељаста биљка. Има мушке и женске странооплодне цветове чије се опрашивање обавља помоћу инсеката. То је топлољубива биљна врста тикве, све популарнија на тржишту, а њен узгој није превише компликован ни захтеван.

За своје потребе, можете је гајити на отвореном, у башти док се за веће приносе и зараду препоручује узгој у пластенику. Има дугу пузећу разгранату стабљику налик краставцу. Шири се по тлу или се пење по подупирачу.


Јестиви су јој и цвет и плод чија дужина у зрењу се разликује у зависности од сорте.


Температуре
Тиквице не треба сејати на температурама које су мање од 14 степени Ц. Испод 12 степени, раст тиквице се стопира. За клијање и ницање оптималне температуре су око 18 степени а за раст и развој од 22 до 28 степени, уз бригу за довољно влаге и редовно заливање. У одговарајућим условима, тиквица никне за 3 до 4 дана.

Земљиште
Пошто тиквице развијају велики број листова велике асимилационе површине, тешко подносе сушу и недостатак влаге у земљи. За узгој тиквица су најбоља плодна и хумусна земљишта, која је на јесен добро припремљена што подразумена ђубрење стајњаком. Ђубрење гнојивом које је богато азотим, препоручује се на пролеће. Тиквице воле светлост, мада успевају и на сеновитим локацијама. Најбоље је сунчано место заштићено од ветра.

Сетва
За гајење повртарске тиквице, пролећно сејање је од краја априла до половине маја. Врсте које су жбунасте, сеју се на размак 120 џ 60-80 цм и то у кућице, по три семенке, на дубини од 3 до 4 цм. За брже клијање – држите семенке један дан у млакој води пре сетве. Када након неколико дана никну – најбоље се биљке остављају а остале елиминишу.

На истој пољопрвредној површини, могу се опет гајити када прођу 4 године. Предкултура јој не сме бити ниједна тиквењача.

Нега и заштита
Усев тиквица треба први пут окопати онда када биљке развију свој први стални лист. Током окопавања, око биљака нагрните влажну и растреситу земљу. Тако се подстиче раст адвентивних коренова. Окопавањем се решавате корова и наносите потребно гнојиво док тло обогаћујете ваздухом. Обилно заливање у време доношења плода је на 5 до 7 дана. Повремено очистите стабљике тиквице од сувих листова.

Основна нега тиквица подразумева редовно окопавање, заливање и заштиту од болести и штеточина. Болести: Тиквица је осетљива на пламењачу и пепелницу па морате водити рачуна.
Берба
Тиквице се беру свакодневно, јер чешћа берба подстиче биљке на формирање нових цветова и оплодњу па се тако повећава и принос. Ако се остави да плод прерасте 12 цм, може се десити да изгуби на арома и укусу. Једна биљка може дати 20 до 30 плодова. Тиквице се скидају ножем или маказама.

За гајење на отвореном, препоручена сорта је Наџос ф1, која је средње рани хибрид. Плодови су тамнозелени и цилиндрични а сама биљка је компактна и бујна с усправним растом.


Добро исхрањена биљка даје 20-30 плодова. Сади се почетком априла на фолију и покрива се агротекстилом до цветања. Од садње до бербе прође 40-ак дана, а сама берба уз редовито наводњавање и прихрану, траје до краја септембра. Просечан принос је 6кг по садници.

Izvor:seoski poslovi

Савети за узгој тиквица

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ovakve situacije nisu retkost a imaju jednostavno rešenje

Opština Nova Crnja za potrebe subvencionisanja poljoprivrede je obezbedila 3 miliona dinara, dok će najviše sredstava (1,6 miliona dinara) biti izdvojeno za ratarstvo, dok je za voćarstvo i vinogradarstvo, povrtarstvo i cvećarstvo izdvojeno million dinara. Za unapređenje pčelarstva predviđeno je 400 hiljada dinara.

Postoje biljne vrste koje treba saditi uz paradajz, koje pored njega dobro uspevaju i koje samom paradajzu pomažu da bude jači i ima bolje i ukusnije plodove. Takođe, postoje i one kulture koje nikako ne treba gajiti uz paradajz.

Uskoro se očekuje početak setve krompira namenjenog za jesenju proizvodnju usled čega je potrebno sprovesti preventivne mere kako bi proizvodnja bila uspešna.

Najveće količine zelene salate iz Južnog Pomoravlja izvezu se u Poljsku i Rumuniju, a razlog tome je što je nema u dovoljnim količinama u zemljama u okruženju.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета