Ukidanje moratorijuma na izgradnju nuklearnih elektrana: Šta bi ovakav potez doneo Srbiji?

Foto: Unsplash

Foto: Unsplash

Šta izgradnja nuklearnih elektrana u Srbiji može doneti našoj zemlji i da li to sa sobom nosi neke posledice?

Direktor JKP „Beogradske elektrane“ Rade Basta ocenio je da bi trebalo ukinuti moratorijum na izgradnju nuklearnih elektrana u Srbiji i razmotriti mogućnost privlačenja investicija za njihovu gradnju s obzirom na, kako kaže, veliku vrednost takvog projekta, kao i transfera znanja i tehnologije koje mi ne posedujemo.

- Pozivam sve velike američke i evropske energetske kompanije, kao i fondove koji su spremni da sa Srbijom strateški i investiciono uđu u jedan takav veliki projekat, jer smatram da mogu da prepoznaju svoj dugoročni interes, a Srbija dobije pouzdanog partnera i dodatno obezbedi energetsku stabilnost koja će biti glavni izazov u narednim decenijama - naveo je u pisanoj izjavi Basta.

On je naveo da Srbija kao jedna od zemalja jugoistočne Evrope ima dobar geostrateški položaj koji treba da iskoristi u oblasti energetike kako bi se ostvarili strateški i nacionalni ciljevi razvoja.

Basta je dodao da „nuklearke“ imaju Rumunija, Bugarska, Hrvatska, Slovenija i Mađarska, zemlje iz neposrednog okruženja, kao i da sve one grade, ili pripremaju gradnju novih blokova na samo 70 km od državne granice sa Srbijom.

Gostujući na jutarnjem programu televizije B92, Šćepan Miljanić, penzionisani profesor Fakulteta za fizičku hemiju i direktor laboratorije za fizičku hemiju na Institutu za nuklearne nauke Vinča izjavio je da je vreme da prevaziđemo strah od nuklearne energije, jer smo na pragu svojevrsne energetske tranzicije na globalnom nivou.

Miljanić je dodao da se fosilna goriva, a posebno ugalj, polako potiskuju, pre svega zbog emitovanja ogromnih količina ugljen dioksida i pojačavanja efekta staklene bašte i globalnog otopljavanja.

U istoj emisiji, Dušan Vasiljević, međunarodni stručnjak za strateško planiranje u oblasti životne sredine ipak je izrazio sumnju u to da li je nuklearna energija najbolja alternativa. Vasiljević je istakao da je, iako do toga jako retko dolazi, incidente koji se dogode tokom proizvodnje i upotrebe nuklearne energije, jako teško, pa i gotovo nemoguće sanirati bez posledica. Takođe je skrenuo pažnju na to da treba razmišljati o dekomisioniranju kada istekne rok trajnosti elektrane, kao i problemu odlaganja nuklearnog otpada.

Navodno, zaključak je da bi proizvodnja nuklearne energije u Srbiji bila način da ne zavisimo od uvoza energenata i ne strepimo od toga hoćemo li imati struje i grejanja.

Agroinfo.rs/agrotv.net

Ukidanje moratorijuma na izgradnju nuklearnih elektrana: Šta bi ovakav potez doneo Srbiji?

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Za obnavljanje seoske infrastrukture u Srbiji biće izdvojeno skoro 70 miliona evra, a sve u okviru IPARD fondova, javljaju iz Ministarstva poljoprivrede.

Kompanija Al Dahra iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, koja je pre tri godine kupila imovinu PKB korporacije, uložila je oko 60 miliona evra u unapređenje poslovanja, uvela tehnološke inovacije i postala jedna od najmodernijih u sektoru poljoprivrede u regionu, rekao je direktor Dušan Radičević.

Počelo je podnošenje zahteva za podsticaje u stočarstvu i to za tov junadi, jagnjadi, jaradi i svinja, kao i za podsticaje za krave za uzgoj teladi za tov

U toku su dva javna poziva za ostvarivanje prava na novčane podsticaje u agraru, tačnije u stočarstvu i biljnoj proizvodnji.

U Svečanoj sali grada Leskovca juče je uručen ugovor Udruženju „Strelci protivgradne zaštite – Kukavica“ o finansiranju, vredan pet i po miliona dinara.

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, objavilo je pravilnik za podsticaje za investicije u nove mašine i opremu u stočarstvu, a najveći iznos koji korisnik može ostvariti je 800.000 dinara.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета