Vršac apsolutni je lider u postupku komasacije poljoprivrednog zemljišta u Srbiji

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Samo u poslednje tri godine lokalna samouprava je na taj način uredila 15.117 hektara i to u tri katastarske opštine – Uljma, Vlajkovac i Izbište

Član Gradskog veća za poljoprivredu, Slobodan Jovanov predočava da je prosečna veličina parcela bila 0,47 hektara, a da je sada, posle komasacije, uvećana za čak pet puta i iznosi 2,35 hektara.

”I ukupan broj parcela sada je sa 19.000 smanjen na 6.500, što je trostruko manje. To je zaista impozanta površina, a još impozantniji je broj učesnika u procesu komasacije od 5.500 ljudi. Sve to dovodi do zaključka da smo apsolutni lideri u savremenom postupku komasacije. Vrščani su ovaj zahtevan posao započeli još 2008. godine. Ukrupnjavanje poseda, koje paorima donosi ogromne uštede prilikom obrade zemlje, već su uradili na više od pola obradivih površina na svojoj teritoriji – od ukupno 65.000 hektara oranica komasacija je završena na 34.500 hektara”, ističe Jovanov.

Pre Uljme, Vlajkovca i Izbišta, komasacija je urađena u Velikom Središtu, Pavlišu i Vršcu 1 (prema graničnom prelazu Vatin), a sada ih očekuje izrada programa za nove komasacije u preostalih 18 katastarskih opština.

Izvor:novosti

Vršac apsolutni je lider u postupku komasacije poljoprivrednog zemljišta u Srbiji

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

U poljoprivrednoj proizvodnji mere za površinu zemljišta su jedna od najbitnijih stvari, jer bez njih nebi mogli da se izračunavaju prinosi.

Najskuplje poljoprivredno zemljište je u Južnobačkom okrugu, gde je hektar dostigao cenu od 31.900 evra, dok je najjeftinije u Južnoj i Istočnoj Srbiji, gde je hektar prodat za 300 evra.

Najskuplje poljoprivredno zemljište u Srbiji u 2021. godini prometovano je u opštini Žitište po ceni od 3,5 miliona evra za 303 hektara, navodi se u izveštaju Republičkog geodetskog zavoda (RGZ).

U Zrenjaninu je 30. marta objavljen je oglas za davanje u zakup poljoprivrednog zemljišta u državnoj svojini u dugom krugu javnih nadmetanja za područje grada, a ukupna površina koja je raspoloživa za davanje u zakup iznosi 7.783 hektara.

Prethodnih dana raspisani su javni oglasi za davanje u zakup državnog poljoprivrednog zemljišta u gradu Šapcu i opštinama Šid, Čajetina, Inđija i Odžaci.

Najskuplja poljoprivredna zemljišta u četvrtom kvartalu 2021. godine bila su u Sremu, Južnoj Bačkoj , a pojedine parcele vrede i kao pola stana u Novom Sadu, na primer.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета