Затварање бразде и зимско орање су важне мере обраде

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Често се изоставља али зимско орање и затварање бразде могу да Вам донесу виши принос на лето и до 25%. Сачувајте влагу јер сушне године су све чешће. Квалитет земљишта ће бити бољи ако обавимо зимско орање и уштеда горива може да буде мања, и од користи у жетви или берби.

После јесење сетве слободно земљиште треба поорати дубоко и нађубрити стајњаком и минералним хранивима. По правилу, у јесен се оре за све усеве који ће се сејати у пролеће, осим на нагибима где има опасности од ерозије током зиме. Предности зимског орања огледају се у стварању боље структуре земљишта услед дејства мразева. У земљишту се акумулира већа количина земљишне влаге, а она је један од главних услова што на засејаним парцелама, где је обављено јесење-зимско орање, имамо бољу минерализацију жетвених остатака, што утиче на боље биолошке особине земљишта.

Приликом орања смањујемо закоровљеност, јер на површину избацујемо коренове коровских биљака који ће услед ниске температуре измрзнути. Када на време обавимо ову агротехничку меру стварамо услове да у пролеће предсетвену припрему земљишта обавимо лакше, раније и квалитетније, а сетву спроведемо у оптималном року. Све ово, као крајњи циљ, има повећање приноса пролећних култура и до 30 одсто.

Орањем земљиште обезбеђујемо ваздухом, што омогућава боље деловање микроорганизама земљишта и бољу разградња заораних органских остатака предусева.

Затварање бразде и зимско отрање
Нарочито то треба имати на уму ако се не примењују у довољној мери минерална и органска ђубрива. Ефекти уношења минералног ђубрива су далеко већи ако се оно унесе у јесен под бразду, тј. у зону кореновог система, да би у почетном порасту и развоју младих биљака јарих усева било одмах приступачно кореновом систему. Ђубриво примењено предсетвено по површини орања, често због изостанка падавина и засушивања горњег слоја земљишта, остаје неприступачно кореновом систему, који се спушта у ниже слојеве земљишта. Нарочито се то односи на фосфорна и калијумова хранива из минералних ђубрива. Ово важи и за азотна ђубрива.

Свакако, на земљиштима где не постоји опасност од забаривања током зимских или пролећних месеци, могу се добрим делом или у потпуности заорати у јесен и азотна минерална ђубрива. На неузораним површинама долази до сливања на друге површине или прекомерног накупљања по микродепресијама, тако да целокупна количина падавина која падне на одређену површину током јесени и зиме, не бива увек ту и акумулирана. Правовременим и квалитетним орањем то се спречава, јер је за наредну производну годину од велике важности акумулација залиха јесењих и зимских падавина. Многи узрочници биљних болести, као и инсекти, презимљују у биљним остацима предусева. Заоравањем биљних остатака у јесен прекида се животни циклус наведених организама и узрокује, делимично или у потпуности, њихово угинуће.

Свакако да ни овакав вид уништавања болести и штеточина није сам по себи довољан, већ је он део интегралне заштите биља. Оранице и баште које су у току јесени дубоко узоране не треба орати у пролеће, јер се орањем губи много земљишне влаге, пошто се на површину износе доњи влажни слојеви, а влага лако испарава. Због више температуре у току пролећа, али и честих ветрова, долази до сушења земљишта. Зато је потребно на ораницама затворити зимске бразде. Важно је проценити право време за ову операцију. Затварање се обично ради када врхови бразде постану светлије боје, а у земљишту још увек има влаге. Ова агротехничка мера може бити од велике важности због климатских промена и све учесталијих сушних година.

Циљ ове агротехничке мере је прекидање успостављеног капиларитета према самој површини како би смањили губитак акумулиране влаге евапорацијом. Затварање бразде је најплићи начин обраде земљишта, јер задире у земљиште од 3 до 5 центиметара.

Земљиште се затварањем сече, танка покорица на површини ломи и ситни, а површина поравнава. Тако се корови подстичу на клијање и ницање и у каснијој обради се механички уништавају, што смањује њихову укупну бројност која је нарочито узражена у пролећној вегетацији. Најбољи смер влачења је дијагонално на бразду, али ако је површина равна, може се бразде можемо затварати у свим смеровима. Затварање је најбоље обавити лаким дрљачама или сетвоспремачи.

Izvor:/agro info tel.rs

Затварање бразде и зимско орање су важне мере обраде

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Nakon jesenje setve slobodno zemljište treba poorati duboko i pođubriti stajnjakom i mineralnim đubrivima.

Po završetku jesenje setve slobodno zemljište treba poorati duboko i đubriti stajnjakom i mineralnim đubrivima.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета