Ђура Јакшић боем и после смрти
Извор: Принтскрин
Чувени песник Ђура Јакшић скоро век и по после смрти, учесник је мисије за коју вероватно никада није за живота ни претпостављао да ће се баш у њој наћи. На месту где је била кућа у којој је био подстанар у Крагујевцу, и због чијег рушења бруји Србија ових дана, биће подигнут Вински хаб.
Историја Ђуру Јакшића не помиње само као врсног песника и сликара, већ и као великог боема. Да ли је истина или не, али оставио је стихове о чувеној крчмарици Мили која је служила вина. Управо тај боемски концепт и сплет историјских и околности данашњице, помоћи ће да се о винима из Шумадије још даље чује.
Наиме, кућа у којој је Ђура живео две године у Крагујевцу, док је био учитељ, већ 20 година пропада. Прошле недеље коначно је срушена и до краја године на истом месту биће изграђена реплика у чијем подруму ће бити Кућа шумадијских вина. Кућу са жутом фасадом у Карађорђевој улици Крагујевчани су одувек звали Ђурином, иако је он ту био само подстанар. Пропуштена је прилика да се прогласи културно-историјским добром и на крају је доспела иза жице, како би пролазници били заштићени од евентуалног урушавања.
Чему ће служити Вински хаб?
Багери су срушили оно што је од ње остало. Иако се нагађало да би ту могла да никне пословна или стамбена зграда, локалне власти у договору са Регионалном агенцијом за економски развој Шумадије и Поморавља, Удружењем винара Шумадије и Швајцарском агенцијом за развој имају другачије планове.
"Сећање на Ђуру Јакшића ће бити сачувано. У складу са његовим стваралаштвом за које знамо, да је био велики сликар и песник, драмски писац, и учитељ, али и велики боем, желимо да његово животно искуство и стваралаштво сместимо у концепт данашњице. У подрумском делу куће биће винарија. Ту ћемо презентовати шумадијска вина, док ће у горњем делу куће бити простор за културно-уметничке садржаје", каже Миљан Бјелетић, члан Градског већа у Крагујевцу.
Пројектом "Јачање конкурентности произвођача вина из Шумадије - ИМПУЛС Wине" је предвиђено да у Крагујевцу као економском центру региона буде формиран Вински хаб. Отварањем таквог места Крагујевац ће се профилити као носилац и промотер винске културе и Шумадијских вина. Из буџета града биће издвојено 20 милиона динара и то је 65% потребног новца. Преосталих 35% обезбедиће Швајцарска агенција за развој.
Друга Кућа шумадијских вина у Србији
На тај начин биће унапређена технологија производње вина за произвођаче, чланове Удружења винара Шумадије, затим развијаће се капацитети произвођача грожђа и вина из Шумадијског винског реона. Ово ће бити друга Кућа Шумадијских вина у Србији. Прва је недавно отворена у Београду и служи управо промоцији вина са заштићеним географским пореклом из Шумадије. Под овом ознаком тренутно је 15 винара. Прошле године први су у Србији направили вино региона, Шумадијску ружицу. А интензивно се враћају и аутохтоној сорти прокупац у својим засадима на Опленцу, у Крњеву, Влашком долу, Врбици, Каменици, Винчи, Жировници, Грошници. Њихов крајњи циљ је да удружени нађу своје место са винима региона на захтевном светском тржишту.
Није познато чија је вина Ђура Јакшић пио док је писао песму са стиховима о вину и Мили "за којом срце тужи". Али је познато да је Крагујевац некад био окружен виноградима. Пре неколико година у насељу Грошица први пут у историји града из једног винограда родило се и прво етикетирано вино у Крагујевцу, икада.
Agroklub.rs
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета