Хербициди у воћњацима

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Хербициди у воћњацима су почели касније да се примењују него у ратарству из више разлога. У поређењу с ратарским културама, корови не наносе толике штете воћкама, а ризик од могућих грешака је много већи.

С друге стране, употреба хербицида у воћарству почела је касније да се испитује. Све су то разлози што се хербициди и данас мало примењују у воћарству, иако много боље сузбијају корове него сама обрада тла.

Са друге стране, воћке су релативно отпорне према хербицидима, а ризик њихове употребе је већи на пропусним тлима и у време киша. На осталим земљиштима је мање опасности за воћке, јер колоиди везују хербициде и смањују могућност продирања у дубље слојеве. Постоје и разлике у врстама воћа. Коштичаво је осетљивије од јабучастог.

Хербициди сузбијају корове ефикасније и дуготрајније него обрада тла, која уништи коров само за кратко време. Уједно, примена хербицида је решење за целу годину и део наредне. Земљиште остаје чисто целе сезоне, а самњена је и могућност ницања корова следеће. Међутим, најбољи резултати постижу се комбиновањем обраде тла и применом хербицида, с тим што се обраде своде на једну-две годишње.

Сузбијање корова у воћњацима уз примену хербицида већ одавно је уобичајена пракса која даје добре резултате, када је у питању принос воћа. Ма колико да су хербициди на лосем гласу због своје стетности по здравље, остаће у употреби јос дуго времена, вероватно све дотле док се не пронађе адекватна замена за њих. Данас постоји заиста велики број хербицида на тржисту, па ћемо набројати најпопуларније врсте код нас.
Врсте хербицида за заститу воћа од корова
• ГАЛОЛИН КОМБИ, врста хербицида која се употребљава за сузбијање једногодишњих широколисних и травнатих корова. Примењује се у пролеће пре ницања корова. Колицина 7 литра по хектару.

• СПРИНТЕР 25 ЕЦ, употребљава се за заститу воћа од једногодишњих корова. Примењује се пре ницања или на самом почетку ницања корова. Количина 1-3 литара по хектару (воћке од 1 до 3 године старости) или 4 литара по хектару (воћке преко 3 године старости).

• ГОАЛ, ЦАСОРОН-Г, САВАГОЛ, ГАЛИГАН у воћнацима са засадима старијим од цетири године. Ефикасни за сузбијање једногодишњих широколисних коровских биљака. Примењује се у периоду мировања вегетације (новембр - март). Колицина 3 литра по хектару.

• РАЗЗА, сузбија све врсте корова. Примењује се у пролеће пре ницања корова или након обраде земљишта. Количина 7-10 литара по хектару

• ТИТАН, УРАГАН, ДОМИНАТОР, БООМ-ЕФЕКТ, ПИРОКОР, ЦЛИНИЦ 480 СЛ, РОУНДАП, ГЛИФОСАТ 480 СЛ, ЦОСМИЦ-36, ГЛИТОТАЛ 480, ГЛYОХОГАН 480-СЛ, ГЛИФОЛ су врсте хербицида које се препоручују за униставање корова у воћњацима у поодмаклој фази интензивног пораста корова, који достиже висину од 15 до 40 центиметара. Количина варира у зависности од конкретне врсте набројаних хербицида и врсте корова, дакле употребљавати према упутству произвођача.

• Остале врсте хербицида за воћњаке: ФИНАЛЕ-15, БАСТА-15, ГАЛЛАНТ СУПЕР, ФУСИЛАДЕ ФОРТЕ, ФОЦУС УЛТРА, РЕГЛОНЕ, ГАЛОП, ГРАМОXОН, ФОX 200 ЕЦ, РОУНДУП, БЕТАНАЛ и други...

Примена хербицида у воћњацима
Постоје два система примене хербицида у воћњацима: по целој површини и у траци. Применом првог начина цела површина воћњака буде чиста од корова, а применом другог само појас у редовима воћака, док се појас између њих може чак затравити. Покошена трава, пак, може се користити за млач или покривач, који има улогу да смањује губитак влаге, појаву корова и ерозију земљишта.

Овај систем затрављивања има нарочиту предност на нагибима где јако смањује ерозију тла. На нагибима је чак боље имати коров него да се земља губи ерозијом. Зато је примена хербицида на нагибима ограничена.
За воћњаке може доћи у обзир велики број хербицида.

Најбољи ефекат се постиже комбиновањем: обрадом у јесен или рано пролеће и применом хербицида на припремљено земљиште.

Посебно питање је примена хербицида у јагодњацима. Постоје врсте хербицида које код овог воћа дају добре резултате, али не сасвим задовољавајуће, због чега је, за сада, боље гајити јагоде на фолији или се определити за садњу у редове на дворедне гредице.

У уништавању корова у воћњацима проблем су вишегодишње ризомне биљке. Оне некад не буду уништене, а некад израсту из кореновог система. За њихово уништавање ефикасан је "роундуп" и њему слићни хербициди, који уништавају оно што други хербициди пропусте, па и такве отпорне корове као што су зубача, попонац и пирика. Тај хербицид је шкодљив за лист воћака и стога не треба радити по ветру, а и иначе је потребан опрез током прскања.

Хербициди "роундуп" и "грамоксон", се за разлику од других хербицида који се могу употребљавати у старости воћака од 3 до 4 године, могу користити и за младе воћке.

Ако се из било којих разлога погреши у примени хербицида, закасни и слично, накнадно се коров може уништити "грамоксоном", који је врло отрован за човека и топлокрвне животиње, па приликом примене треба бити опрезан. Једнако је отрован и "реглон форте". Са употребом свих осталих, такође, велики опрез.

Izvor: poljoprivrednisavetnik.com

Хербициди у воћњацима

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Tržnica u centru Kaira, a na njoj ponuda - malina iz Arilja, borovnica iz Šapca, šljiva iz Osečine ili jabuka iz Topole.

Jun je, po pravilu, topliji i sunčaniji od maja, junske kiše ne traba da nas iznenađuju iako je najispravnije jun smatrati prelaznim periodom između proleća i leta ali u pojedinim dielovima Srbije i najkišovitiji u godini.

Spretniji berači se sa vlasnikom dogovaraju o zaradi po ubranom kilogramu, pa njihova zarada zavisi od umeća, brzine ruku i od toga koliko ko može da podnese rad na visokim temperaturama.

Prema ranim prognozama, cena maline će ove godine ići i do 800 dinara po kilogramu, dok su najavljivane dnevnice za berače i do 8.000 dinara. Iz Asocijacije proizvođača malina i kupina u Srbiji kažu da su ovi iznosi dnevnica nerealni.

Verovali ili ne, ovo egzotično voće koje dolazi iz Afrike, a zove se kivano, može se uspešno gajiti i u našim uslovima. Seje se krajem aprila, početkom maja, nije preterano zahtevna, a uspeće čak i u saksiji.

U sredu popodne olujno nevreme praćeno jakom kišom i gradom zahvatilo je delove opštine Topola kada je zasadima naneta velika šteta.

  • Најновије
  • Најчитаније

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета