Како поступати са воћним садницама од куповине до сађења

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Крајни циљ воћног расадника није само да произведе и прода квалитетне саднице, већ да се оне приме на посађеном месту и да воћке буду продуктивне. Да би се у томе успело, купци треба да знају да заштите саднице у периоду од преузимања до сађења.

Утицај временских прилика

Ако је садница, а нарочито њен корен, незаштићен, сунце и ветар је толико исуше да се само после неколико часова епидерм надземног дела смежура, а жилице изгубе тургор (напетост биљног ткива која не допушта недрвенастим деловима биљке да учмају) и свену.

Температура испод нуле неповољно делује на незаштићен коренов систем.

Осетљивост корена је различита у зависности од воћне врсте. Најотпорније су рибизле и огрозд, затим јабуке, малине, купине и др. Осетљивије су оне саднице које су у току вегетације ђубрене великим количинама азота и прекомерено заливане да би им се исфорсирала бујност. Оштећење корена се манифестује по тамној боји пресека. Саднице које су биле оштећене од мраза слабије листају, леторасти кржљаво расту и имају бледо лишће.

Преузимање воћних садница из расадника

Треба настојати да корен садница по вађењу из растила или трапа буде што мање изложен ваздуху, а нарочито сунцу. Треба пазити да се при утовару не оштећују саднице, а нарочито гране круне или окца, и притом прекрити их фолијом.

Ако саднице у транспорту делимично увену, што се познаје по смежураној кори и просушеном корену, треба им коренов систем, а по могућности и цело стабло, потопити у воду, где ће остати 24 -48 часова. За то време оне ће примити изгубљену воду и могу се садити без ризика.

Може се десити, да мразеви у току транспорта изненаде купце. У том случају одмах по приспећу саднице унети у неку просторију са умереном температуром (подрум, штала). У овој просторији, која не сме да буде загрејана, саднице оставити нераспаковане неколико дана. На овај начин оне ће постепено одмрзнути, без оштећења. После овога саднице потопити у воду, а затим их утрапити.

Трапљење воћних садница

Саднице које ће се засадити у току неколико дана после преузимања се не морају трапити. Треба их унети у подрум или неку другу просторију, прекрити и свакодневно квасити.

Ако земљиште за сађење није припремљено, саднице треба утрапити. Земљиште не сме да буде подводно, тешко, нити изложено јачем ветру. Пре трапљења денкове (снопове) треба развезати, коренов систем орезати оштрим маказама, а пред сађење не обновити резове да би се омогућило раније калусирање.

Трапљење се обавља на тај начин што се саднице појединачно стављају вертикално једна до друге у предходно ископан канал дубине око 40 цм и ширине која је довољна да се смести коренов систем. Када се заврши ређање садница у трап се стављају отровни мамци ради сузбијања мишева. Затим се на жиле набаца растресита земља, тако да се попуне све шупљине између суседних садница и добро се нагази. Уколико је земља сува потребно је саднице у трапу залити и поново набацати тањи слој земље.

poljosfera.rs

Како поступати са воћним садницама од куповине до сађења

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Profesor Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu Zoran Keserović ocenio je danas da će, zbog velikih vrućina, rod voća u Srbiji ove godine biti manji pet do osam odsto u odnosu na 2023. godinu. Keserović je rekao da, ako Srbija u proseku proizvede oko 1,45 miliona tona voća, da će ove godine prinos biti između 1,22 i 1,25 miliona tona.

Voćari koji imaju borovnicu zadovoljni su ovogodišnjom prosečnom sezonom u pogledu prinosa, ali ne i trenutno cenom od 3,8 EUR po kilogramu.

Proizvođači borovnica i suvih šljiva u Srbiji zadovoljni su mogućnošću da to voće izvoze u Kinu bez carine, nakon stupanja na snagu Sporazuma o slobodnoj trgovini sa tom zemljom.

Da vaši mališani unesu vitamine kroz zdravi sladoled od svežeg voća.

Zahlađenje sa kišom u odnosu na protekle dane ne bi trebalo da naudi ranim sortama voća, procvetalog usled toplog vremena krajem februara sve dok ne nastupi naglo snižavanje temperature ispod nule.

Borovnice su toliko blagotvorne, da zaslužuju mesto u ishrani čak i kada su van sezone. Da biste uživali u njima tokom svih 12 meseci u godini, možete da zamrznete sveže ili da kupite već smrznute bez dodanih sastojaka

  • Најновије
  • Најчитаније

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета