Лешнике обавезно сушити после бербе!

Извор: Пиксабеј

Извор: Пиксабеј

Сушењем се спречава појава буђи и пропадања плодова. Добро осушени лешници могу се чувати 2 до 3 године. Још приликом бербе један део плодова пашће заједно са омотачем. Омотач садржи знатно више воде па га зато треба скинути.

 Плодови који су обрани заједно са омотачем а не могу се ручно скинути одмах, прво се суше 6 до 8 дана на сунцу уз често мешање.

После оваквог сушења 80% плодова биће одвојено од омотача, а остали се још мало морају допунски осушити. Уколико остане омотач код неких плодова, такви плодови се стављају у магацински простор у слоју од око 30 цм и ту остану 10 до 12 дана. За то време стално се мешају да би се сушење убрзало, а самим тим и одвојио омотач. Све ово треба схватити као проблем, па зато бербу треба обавити када су плодови у пуној фази зрелости. Када су сви плодови очишћени онда се они суше на сунцу још два до три дана или у специјалној сушници све док њихова влага не достигне 8-10%. Сматра се да је температура од 32-34 степени оптимална и довољна за сушење. Добро осушени плодови могу се чувати 2 до 3 године. Међутим, боље је да се не чувају више од годину дана јер губе на тежини и боји, а понекад због високог садржаја влаге могу и да ужегну.

Чување је неопходно уколико произвођач после сушења није у могућности да одмах прода плодове. У том случају лешник се мора складиштити у просторијама које треба да су суве и осветљене. У влажним просторијама плодови лешника брзо пропадају, буђају и због тога губе на тежини и квалитету. У одговарајућем складишном простору плодови лешника треба да буду у поређани танком слоју развучени и да се повремено мешају, да не би примили непријатан мирис.

Препоручује се повремено да се у магацинском простору пали сумпор ради уништавања појединих гљивица, а такође да се држи и негашени креч који смањује влажност у просторији.

Под магацинског простора треба да је израђен од бетона, претходно изолован од влаге. Преко бетона треба поставити суве даске. Зидови треба да су измалтерисани и са спољашње и са унутрашње стране. Просторија треба да има електрични вентилатор који ће одстарањивати сувишну влагу. Вентилатор треба поставити на 30 цм од ивице плафона. Ради успешног чувања треба уградити и електричне калорифере. Број и величина калорифера ће зависити од величине просторије односно од количине лешника који се чува. Калорифери треба да буду с термостатом и служиће за одржавање температуре и загревање складишта на 30 степени. Термостат се поставља на висини од 1 метра од пода. Ради добре манипулације и кретање радника у магацину треба магацински простор преградити у боксове. Један бокс треба да има 6 m2, а између њих је простор у ширини од 1 m који служи за кретање раника и извођење свих манипулативних послова.

Agrosmart.net

Лешнике обавезно сушити после бербе!

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета