Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Како треба да изгледа орезивање шљиве и образовање облика круне код ове воћке.

1. Прво правило гласи: за шљиву је побољшана пирамида најприкладнији облик круне, јер се она најлакше образује и одржава.

2. Ако се саде једногодишње саднице, оне се скраћују у пролеће на 90цм. Сви пупољци на дужини од око 80цм се одстрањују, као и пупољак испод вршног. Превремене гранчице се скраћују на 1-2 пупољака. Ако се саде саднице са образованом круном, водитељица се скраћује на 1/3 или 1/2 своје дужине. Од бочних младара остављају се највише три лепо распоређена и они се скраћују тако да буду нижи од водитељице за неколико сантиметара. Орезивање у следеће три или четири године се своди углавном на стварање одговарајућег и стабилног скелета круне. У том циљу скраћују се водитељице најмање за 1/3 своје дужине, а паводитељице одстрањују. Одстрањују се и сви бујни младари који расту у унутрашњост круне. Младари који расту у поље само се по потреби проређују.

3. Орезивање шљиве у роду своди се на проређивање, односно чишћење круне, при чему се одстрањују поломљене и суве гране и гране које чине круну густом. Такође треба одстранити спољне висеће, изнурене гране.

4. Када се примети да скелетне гране почињу да огољевају, потребно је извршити подмлађивање. При томе се све скелетне гране скрате за 1/5 до 1 своје дужине. При овоме се одстрањују сви висећи делови грана. Овом приликом треба извршити нешто обилније ђубрење.

Које је најбоље време за резидбу шљиве?
Орезивање шљиве је најбоље обавити у марту месецу. За тај посао је најбоље одабрати суво време. Орезивање по хладном и влажном времену повећава шансе да дрво оболи од неке болести. Због тога никада немојте орезивати шљиве зими.

Након треће године, само одрежите све суве тј. мртве гране и изнесите их из воћњака. Можете их и спалити како бисте избегли евентуално ширење могућих болести.

Izvor: poljoprivrednisavetnik.com

Орезивање шљиве

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Zbog niske otkupne cene šljive, od svega 25 dinara po kilogramu, proizvođači negoduju. Ipak, većina njih je krenula u branje i na području oko Prokuplja se uveliko vrši otkup.

Na teritoriji Topličkog okruga privodi se kraju berba ranih sorti šljiva "čačanske lepotice", "čačanske rane" i ruske "džanarike", a već za 10-ak dana počinje berba sorte “stenlej”.

Tržnica u centru Kaira, a na njoj ponuda - malina iz Arilja, borovnica iz Šapca, šljiva iz Osečine ili jabuka iz Topole.

Proizvođači borovnica i suvih šljiva u Srbiji zadovoljni su mogućnošću da to voće izvoze u Kinu bez carine, nakon stupanja na snagu Sporazuma o slobodnoj trgovini sa tom zemljom.

Spretniji berači se sa vlasnikom dogovaraju o zaradi po ubranom kilogramu, pa njihova zarada zavisi od umeća, brzine ruku i od toga koliko ko može da podnese rad na visokim temperaturama.

Zasadi šljiva se u našoj zemlji nalaze u fenofazi razvoja plodova, od rasta plodnika do drugog opadanja plodova (71-73). Pregledima zasada šljiva registrovano je prisustvo položenih jaja šljivinog smotavca (Grapholita funebrana), odnosno štete prouzrokuju larve koje se ubušuju i hrane unutar plodova, a napadnuti plodovi prevremeno opadaju

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета