Пројекат који је држава рекламирала као "ХИТ У МАЧВИ" показао се као ТЕШКА БРУКА и разбеснео воћаре тог краја.. Трешње ЈАЛОВЕ а сељаци у дебелом минусу

Извор: Хавиер Сидон

Извор: Хавиер Сидон

Када је пре неколико година Дирекција за пољопривреду у Шапцу почела реализацију пројекта садње 160.000 стабала трешања на око 200 ха и тај пројекат рекламирала као "хит у Мачви" нико није могао да наслути да ће уместо берићета и зараде јалове трешње произвођачима проузроковати губитке и главобоље, јер практично немају шта да уберу, а саднице треба да плате.

Наиме, како преносе Новости, уместо пуног рода, који је након пет година требало да им донесе зараду, њихове најбоље њиве су већ шест лета заробљене јаловим плантажама трешања чија годишња обрада кошта око 1.000 евра.

Додатно их је разочарало то што је посао требао да буде извозно оријентисан и профитабилан.

Подсећања ради, посредством Дирекције за пољопривреду у Шапцу, 160.000 садница трешње засађено је на површини од око 200 хектара. Локална самоуправа је чак у оквиру пројекта, који је рекламиран као "хит у Мачви", најављивала и градњу центра за паковање и дораду воћа, као и кванташке пијаце која би била главно откупно место.

Међутим, како тврди Раденко Гојковић, из села Цуљковић, у којем је око 15 озбиљних газдинстава формирало плантаже на укупно 10 хектара, људи су рачунали на већу зараду, па су радо узимали саднице, али рода готово и да нема, баш као ни уговореног и организованог откупа.

Гојковић наглашава да је уговором прецизирано да преузети садни материјал, по цени од 3,74 евра за трешњу, треба платити од пуног рода, а како наводи, воћари немају шта да уберу.

Осамнаестогодишњи домаћин и студент београдског ФПН-а Никола Савић објашњава да је садња почела 2011. године и трајала је две године, а када је требало да трешње буду у пуном роду, настао је проблем. Воћке у пролеће процветају, а потом цвет опадне, а рода готово да уопште нема. Савић каже да под трешњом има око хектар плантаже, додајући да су њиве заузете, па пољопривредници не знају шта да раде, да ли да крче воћњаке или да плаћају саднице.

 

Агроинфо / Б92.нет / од 27.08.2018.

Пројекат који је држава рекламирала као "ХИТ У МАЧВИ" показао се као ТЕШКА БРУКА и разбеснео воћаре тог краја.. Трешње ЈАЛОВЕ а сељаци у дебелом минусу

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета