Сибирски лимун, занимљива раскошна биљка
Foto: Pixabay
Сибирски лимун, латински назив Понцирус трифолиата, из фамилије Цитрус. Ова биљка води порекло из централне Кине и Кореје, а већ вековима се култивише у Јапану. Назив Сибирски лимун није добила по свом пореклу, већ по чинњеници да је веома отпорна на ниске температуре до чак -25 Ц. Самим тим њен узгој могућ је и у Србији. Неко је назива и тролисна наранџа, кинеска или јапанска наранџа итд.
Карактеристике
Плодови ове занимљиве биљке су поприлично кисели и горки, али ипак јестиви. Они су прво зелени, затим када постану зрели постају жуте боје. Плодови изгледају као мали лимунови, али ипак постоје разлике. Пречник плода је од 3 до 4 цм и округлог, лоптастог су облика. Код његових плодова велику већину заузимају његове семенке. Веома су киселог укуса, тачније горког. Јестиви јесу, али не бас у свежем стању. Плодови се могу користити као зачин разним јелима, у сушеном или млевеном стању. Од њих се може направити и јако фин чај. Исто тако од ових плодова можемо направити веома добар џем.
Сибирски лимун достиже висину око 4 до 5 м. Карактеришу га као мање дрво или пак као већи грм. Разлика између њега и цитруса је што је ово листопадно дрво. Цвета у пролеће, пре листања. Његови цветови су беле боје са ружичастим прашницама, веома мирисни. Величина цвета зависи од сорте, од 3 до 5 цм су.
Постоји и патуљаста врста овог дрвета, чији раст је до 2,5 м, а може да се гаји и као бонсаи дрво. Њене гране су повијене и поседује криве трнове, по којима је и добила назив Флyинг Драгон. Ова врста је најотпорнија на ниске темперратуре.
Узгој Сибирског лимуна
Ова биљка претежно се узгаја у декоративне и лековите сврхе. Веома лепо изгледа у баштама када се разграна, а исто тако помаже својим вишеструким количинама витамина Ц.
Плодови Сибирског лимуна користе се у орјенталној медицини, у виду лека против разних врста алергија. неки од његових састојака помажу и у мршављењу исто као и у лечењу желуца. Ови плодови имају и антивирусну и антиалерсијску примену.
Садња и гајење
Гајење ове врсте биљке захтева мало знања и доста стрпљења, поготову ако наш Сибирски лимун желимо одгајити из семена. Лимуново семе мора се ослободити меснатог омотач. Затим га морамо држати у плитком суду и сушити га око 4 недеље у умерено топлој просторији. У периоду док нам се семе суши можемо припремити тресет и песак, који ћемо помешати и напунити једну широку али плитку посуду. Када семе положимо у земљу прекрићемо га слојем земље чија је дебљина до 1 цм. Морамо водити рачуна да га редовно заливамо и да нам земља никад не остане сува.
Тако припремљен суд поклопићемо стакленом плочом, коју ћемо због паре бристи сваки дан. Температура која највише одговара је око 15 степени. За лимуново клијање потребно је око недељу дана. Када нам никне млада биљчица, морамо мало одмакнути стакло да не би сметало биљци у њеном очвршћавању. Након још недељу дана стакло се може и скинути.
Када наше биљчице напуне шест недеља, потребно је сваку веома пажљиво пресадити у саксију. Око корена је потребно да се направи мали грумен, зато морамо водити рачуна да помешамо довољно тресета. Када порасту на одређену величину, биће им потребно још једно пресађивање, овај пут у велике саксије.
Нега и одржавање
Сибирски лимун мора се калемити како би од њега очекивали да роди. Уколико му пружимо одређену негу, он може бити и веома лепа украсна, раскошна собна биљка. Са све аксијом може се посадити у башту и учинити је заиста грациозном.
Заливање лети треба бити редовно у умереним количинама, хранити га ђубривом за Цитрусе и износити га на ваздух уколико је у затвореном простору. Такође лимун обожава да се тушира. Зими му могу отпасти листови, али то је нормална појава.
seoskiposlovi.con
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Zamrznuti jogurt od jagoda sigurni smo da će vam se jako svideti i da će te stalno spremati..A ako probate da eksperimentišete sa drugim voćem Vi nam javite recept
Sa toplim danima pojavili su se i mnogobrojni insekti te otvorili sezonu uboda. Donosimo i više nego efikasan način da se izborite sa ovim problemom. Evo i kako.
Ozbiljan problem kada želite da provetrite i pustite čist vazduh, u svoj dom jeste problem sa muvama, komarcima i raznim drugim bubama koje jedva čekaju da uđu u vaš dom
Jak organizam je presudan za vreme virusa i prehlada, pa je na ovome stalno potrebno raditi. Ovaj program detoksikacije koji traje devet dana je idealan za čišćenje tela i jačanje imuniteta, a poznato je da jak imuni sistem ne može opstati bez isto tako jakog limfnog sistema
Potrebna vam je samo jedna čaša dnevno da bi vam se raspoloženje popravilo i ojačali imunitet
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета