foto: pixabay

foto: pixabay

Zbog obilne kiše i grada u voćarskim regijama Portugalije, Italije, Francuske i Španije rod trešnji je znatno umanjen

Ako posmatramo globalnu prodaju trešnji,  ona je u 2018. godini dostigla vrednost od 2,84 miliona evra. U odnosu na 2014.godinu ukupna vrednost izvezenih trešnji povećala se prosečno za čak 61,9 %  u svim zemljama izvoznicama, kada su isporuke ovog voća procenjene na 1,9 milijardi američkih dolara.

Evropskom tržištu ove godine nedostaju trešnje, a sve zbog nepovoljnih vremenskih uticaja u područjima Portugala, Italije, Francuske i Španije. Kako navodi portal "freshplaza", u španskoj dolini Herte, poznatoj po raskošnoj lepoti voćnjaka trešnji, počeli su sa prodajom i izvozom najranijih sorti.“Poslednji mesec imali smo problema sa obilnom kišom, ali i gradom. Prošle nedelje kiša je padala šest dana za redom pa su rane i srednje rane sorte nastradale. Izgubili smo oko 40 %  ranih i 80 %  srednje ranih trešnji”, navodi Monika Tjerno Diaz, direktorka kompanije “Agrupacion de Cooperativas” iz doline Herte.
Ona napominje da su cene trešanja na tržištu visoke, kao i da je potražnja uprkos pandemiji i dalje velika.“Dostigli smo dobre rezultate, uprkos krizi zbog virusa, koja je umanjila potražnju za nekim drugim vrstama voća. Na tržištu zapravo nije ni bio velikog pritiska konkurencije, jer trešnji na policama praktično  i nema”, kaže Monika.

Najzad, kaže i da očekuje veću konkurenciju krajem maja u srednjoj Evropi kada pristižu trešnje iz Turske.

 

Izvor:boljazemlja.com

Slab prinos trešanji u Evropi

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Tržnica u centru Kaira, a na njoj ponuda - malina iz Arilja, borovnica iz Šapca, šljiva iz Osečine ili jabuka iz Topole.

Spretniji berači se sa vlasnikom dogovaraju o zaradi po ubranom kilogramu, pa njihova zarada zavisi od umeća, brzine ruku i od toga koliko ko može da podnese rad na visokim temperaturama.

Prema ranim prognozama, cena maline će ove godine ići i do 800 dinara po kilogramu, dok su najavljivane dnevnice za berače i do 8.000 dinara. Iz Asocijacije proizvođača malina i kupina u Srbiji kažu da su ovi iznosi dnevnica nerealni.

Verovali ili ne, ovo egzotično voće koje dolazi iz Afrike, a zove se kivano, može se uspešno gajiti i u našim uslovima. Seje se krajem aprila, početkom maja, nije preterano zahtevna, a uspeće čak i u saksiji.

U sredu popodne olujno nevreme praćeno jakom kišom i gradom zahvatilo je delove opštine Topola kada je zasadima naneta velika šteta.

Pokrajinski sekreterijat za poljoprivredu dodelio je 60 ugovora za sufinansirеnjе nabavkе oprеmе za zaštitu od grada u voćnjacima i vinogradima u AP Vojvodini, na površini od 140 hеktara ukupne vrednosti 53,8 miliona dinara.

  • Најновије
  • Најчитаније

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета