Стабла воћа ођедном дају МАЊЕ ПЛОДОВА - ево због чега!

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Честа ситуација са воћем у дворишту је та, да дрво ођедном почне да даје мању количину плода или да рађа ситне плодове. Ова појава може да буде присутна и код већег броја различитих воћних врста, што може да вас баци у очајање. Сазнајте шта све могу да буду потенцијални разлози и како да их препознате.

Све док воће производи разумну количину плода за бербу - зарађују своје место у дворишту. Ако се количина плода смањи, дрво прескаче године са родом или рађа много ситних плодова лошег квалитета, за те појаве могу бити криви један или више елемената унутар режима узгоја или климе.

Симптоми

На пролеће дрво није равномерно олистало већ се појавио низ голих грана са ретким скуповима лишћа и цветова, често само на крајевима грана.

Пуно рода али лошег квалитета.
Велико олиставање али мала количина плода.
Продукција воћа је опала током година.
Напомена: Уколико је реч о кајсији, може да се деси да уопште не роди једне године. То је нормална појава.

Контрола

Да бисте осигурали да воће буде што плодније проверите потребе за опрашивањем воћака.
У време мраза размислите о покривању мањих стабала.
Осигурајте да око стабала нема корова како би заливање било лакше и како би се омогућила примена ђубрива.
Правилно орезивање воћака помоћиће да се добију бољи плодови јер омогућава равномерни проток ваздуха и светлости кроз крошњу.
Уколико је воће занемарено, обнављање јабука можете да обавите зими. Лето је време за обнављање шљиве, а како би се смањио ризик од болести.
Ако сте посадили младо дрво, упамтите када је назначена прва година рађања. Сваку воћку формирану пре овог периода треба уклонити чим је угледате.

Узроци

Постоји много узрока за лош род, од временских услова, преко штеточина до болести, а ту је и људски фактор као што су превелико орезивање или недовољна прихрана.
Уколико нема буба, можете да кривите птице. Када им уобичајена храна понестане, птице ће јести пупољке трешања, шљива и крушака.

Ако је воће цветало али је дало мало плода:

Могуће је да је опрашивање било слабо.
Пролећни мраз и ниске температуре могу утицати, тако што че оштетити цветне пупољке на воћним врстама које прве цветају.
Пчеле су биле мање активне почетком године, посебно ако су лоши временски услови.
Воће није добило довољну количину воде током пролећа.
Напале су их штеточине или болест.
Ако уопште нема цвета:

Разлог може бити прекомерно или лоше орезивање. Снажан раст изданака на рачун плода често је узрок одсецања превише грана са стабла. Дрво ће да се труди да надокнади изгубљено лишће на штету плода. Лоше орезивање за резултат може имати велики род али мале плодове.

Izvor:agromedija.rs

Стабла воћа ођедном дају МАЊЕ ПЛОДОВА - ево због чега!

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Profesor Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu Zoran Keserović ocenio je danas da će, zbog velikih vrućina, rod voća u Srbiji ove godine biti manji pet do osam odsto u odnosu na 2023. godinu. Keserović je rekao da, ako Srbija u proseku proizvede oko 1,45 miliona tona voća, da će ove godine prinos biti između 1,22 i 1,25 miliona tona.

Voćari koji imaju borovnicu zadovoljni su ovogodišnjom prosečnom sezonom u pogledu prinosa, ali ne i trenutno cenom od 3,8 EUR po kilogramu.

Proizvođači borovnica i suvih šljiva u Srbiji zadovoljni su mogućnošću da to voće izvoze u Kinu bez carine, nakon stupanja na snagu Sporazuma o slobodnoj trgovini sa tom zemljom.

Da vaši mališani unesu vitamine kroz zdravi sladoled od svežeg voća.

Zahlađenje sa kišom u odnosu na protekle dane ne bi trebalo da naudi ranim sortama voća, procvetalog usled toplog vremena krajem februara sve dok ne nastupi naglo snižavanje temperature ispod nule.

Borovnice su toliko blagotvorne, da zaslužuju mesto u ishrani čak i kada su van sezone. Da biste uživali u njima tokom svih 12 meseci u godini, možete da zamrznete sveže ili da kupite već smrznute bez dodanih sastojaka

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета