Зашто треба уклањати листове око гроздова
Извор: Пиксабеј
Уклањањем листова око гроздова се убрзава сазревање грожђа, побољшава му се квалитет и смањују губици због труљења. У нашим подручјима дефолијација се спроводи у септембру и октобру.
Како објашњава дипломирани инжењер воћарства и виноградарства мр Небојша Младеновић, из ПССС Врање, у савременом виноградарству се редовно примењује дефолијација (уклањање листова), а то се чини због повећања квалитета грожђа. Према Младеновићевим речима, дефолијација се обавља на 20-30 дана пре бербе грожђа. Из зоне ластара, у којој се развијају гроздови, уклањају се поједини листови који засењују гроздове. Тако се значајно побољшава осветљеност и аерација (снабдевање гроздова ваздухом), што доприноси њиховом бољем сазревању, потпуној обојености покожице и мањем развоју сиве трулежи на грожђу.
Уклањањем листова око гроздова се убрзава зрење грожђа, побољшава му се квалитет и смањују губици услед труљења. У нашим подручјима дефолијација се спроводи у септембру и октобру. Она се ради ручно, а у новије време се користе и машине, као и хемијска средства (дефолијанти).
Водити рачуна о времену и броју уклоњених листова
Да би се остварили позитивни ефекти дефолијације, неопхнодно је водити рачуна о времену и броју уклоњених листова. Када се при дефолијацији уклони 15-25 % листова, на 20-30 дана пре бербе грожђа, позитивни ефекти су врло изражени. Младеновић наглашава да се уклањају искључиво стари листови, чија је фотосинтетска активност слаба. Он додаје да због знатног побољшања фитоклиме чокота, преостали листови обављају интензивнију фотосинтезу и стварају довољно угљених хидрата за исхрану и сазревање гроздова и ластара као и за нагомилавање резервне хране.
Сорте грожђа различито реагују на уклањање лишћа
Реакција сорти на дефолијацију је различита. Сорта мускат хамбург позитивно реагује на постепену дефолијацију. Од почетка развоја гроздова, треба уклањати поједине листове који засењују гроздове, зато што се у сенци развијају рехуљави гроздови, који слабо сазревају. С друге стране гроздови сорте кардинал добијају бољу обојеност када расту у условима слабе засене него на директној светлости. Због тога је потребно да се за сваку сорту обаве огледи ради разраде најпогодније ампелотехнике односно правилне и правовремене примене појединих мера зелене резидбе у оквиру њеног гајења, узимајући у обзир земљишне и климатске услове средине као и систем гајења.
Agroklub.rs
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
За виноградаре је ова година почела изузетно добро и све је указивало на предстојећу изузетну бербу. Подсећамо да је регион три Мораве један од највећих винских регија и да се овде виногради простиру на 7.530 ха. Од те укупне количине винове лозе, чак 78% су винске сорте. Највише винограда у овој регији је у Трстеничком, Жупском и Крушевачком виногорју.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета