Najsmrtonosnija biljka naših prostora
Foto:printscreen
Ova biljka raste na livadama, svetlim šumama i na čistinama planinskog i subalpskog pojasa. Veoma je rasprostranjena i na našim prostorima a često je možemo videti na mestima gde raste i Mrazovac.
Čemerika (Veratrum) je jedna od najsmrtonosnijih biljaka naših šuma i jako je rasprostranjena. Posebno je otrovna za srce i samo jedan gram suve biljke izaziva smrt. Otrov se prenosi preko lista i kroz kožu. Naziv roda potiče od latinske reči „verare“ što znači govoriti istinu.
Sa nje polaze spiralno smešteni jarko zeleni listovi koji su u donjem delu stabljike ovalni i krupni (dugi do 30 centimetara), a u gornjem delu manji i kopljasti. Cvetovi su dvopolni i sitni, zvezdastog oblika, ljubičastocrne boje grupisani u cvasti grozdastog oblika. Period cvetanja je od juna do avgusta. Oprašivanje ove biljke vrše pčele, muve, leptiri i moljci. Plod je duguljasta čaura, duga oko 2 centimetra, puna tamnog spljoštenog semena. Razmnožava se deljenjem rizoma ili semenom. Rizomom i listovima crne čemerike se hrane puževi.
Svaki deo biljke je veoma otrovan zato što sadrži alkaloide koji deluju na nervni i kardiovaskularni sistem i izazivaju smrt te su Kelti ovu biljku koristili za spravljanje otrova u koji bi umakali strele. Naročito su otrovni koren i rizom. Simptomi trovanja se javljaju nakon pola sata i manifestuju se u vidu vrtoglavice, preznojavanja, povraćanja, malaksalosti i otkazivanja rada srca usled čega ubrzo nastupa smrt. Prema tome, nijedan deo biljke se ne može koristiti u narodnoj medicini. Zbog svoje sličnosti po izgledu listova, često se mešala sa sremušem (Allium ursinum) i lincurom (Gentiana lutea) te je dolazilo do spontanog trovanja. Ipak, nije toliko teško napraviti razliku između ove tri biljke jer sremuš miriše na beli luk, a crna čemerika ne, dok se lincura razlikuje od crne čemerike po svojim žutim cvetovima grupisanim u cvasti nalika na štit. Crna čemerika je pogodna za gajeje u baštama i vrtovima kao ukrasna biljka. Zahteva dosta sunca i vlažno zemljište, ali dobro opstaje i u polusenci. Ne odgovaraju joj suvo zemljište i promaja. Raste veoma sporo i može proći i do tri godine do prvog cvetanja.
U Srbiji, crna čemerika je proglašena za zaštićenu vrstu i njeno branje i sakuplanje na celoj teritoriji Srbije je zabranjeno.
Lekovitost
U narodnoj medicini, male doze ove biljke, su neverovatno snažno lekovitog dejstva i u pravim dozama postižu se neverovatni rezultati u lečenju i snižavanju povišenog krvnog pritiska, protiv usporenog rada srca (bradikardija).
Ova biljka našla je svoje mesto i u spoljašnjoj primeni jer odlično deluje na koštano-zglobne probleme, giht, razne vrste neuralgija i reumatskih bolesti.
Čemerika se najviše upotrebljava u veterinarstvu kao vrlo jako sredstvo protiv šuge, vaši, buva.
Danas, u većini zemalja kao i kod nas, koriste se gotovi preparati ove biljke u vidu tinktura i etarskih ulja.
Samomedikacija se nikako ne preporučuje a pre upotrebe i gotovih preparata neophodno je konsultovati lekara ili iskusnog fitoterapeuta
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
O tamjanu, smoli drveta koje raste u Severnoj Africi, i njegovi lekovitim svojstvima govorio je doktor Branimir Nestorović.
Ruzmarin je lekovita, aromatična biljka koja se koristi u fitoterapiji, kozmetici i vrlo je popularan začin. Med od ruzmarina poboljšava cirkulaciju, pa je dobar izbor za sve one koji imaju kardiovaskularne probleme.
Rakija travarica je aperitivno piće. Može biti bistro i maslinasto-zelene i smeđe boje, u zavisnosti od toga koje se trave i koji njihovi delovi koriste za njeno spravljanje
Iako je čaj važan i lekovit napitak, te ga treba piti redovno, a ne samo kada imamo zdravstvenih tegoba, ipak postoje preporučene doze koje ne treba prelaziti.
Zagađenje vazduha predstavlja vrlo ozbiljan problem koji može dovesti do komplikacija kako kod osetljiivih grupa, tako i kod potpuno zdravih ljudi. Iz ovih razloga vrlo je korisno koristiti određene biljne vrste koje će zaštiti pluća od aero zagađenja.
Priroda leči sve, a korisne i zdrave namirnice su nam na dohvat ruke. Danas govorimo o kukuruzu i njegovoj višestrukoj koristi za naš organizam.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета