Берачи будите опрезни: Отровна мухара све распрострањенија

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Можда најпознатија гљива на свету је Аманита мусцариа – мухара. Распрострањена је широм северне хемисфере али је у скорашање време расађивањем садница раширена и по целој јужној полулопти. Код нас је у великим количинама има на Фрушкој гори и упркос томе што има упечатљив изглед неуки берачи је лако могу заменити са веома укусном и цењеном благвом.

Њен специфичан изглед чини је веома упечатљивом. Мистицизам је тесно повезан са овом гљивом. Наводно се употребљава у шаманским ритуалима због својих халуцогених својстава, а у многим културама је позната као света гљива.

Истина је, ипак, мало другачија.

Једињења, мусцимол и иботенска киселина заиста изазивају неку врсту халуцинација, а једињење мускарин изазива мучнину и поврћање. Нису чести тешки случајеви тровања са смртним исходом али је мухара, без обзира на своју репутацију халуциногене гљиве, ипак отровна врста која не треба конзумирати.
Шешир мухаре је углавном црвене боје и пост белим остацима овоја који понекад могу бити одсутни или их може спрати киша. Постоје жути па и албино варитети гљиве понекад може збунити бераче. Листићи, прстен и дршка су беле боје. Дршка је пуна али код старијих примерака може постати шупља. На дну дршке је гомољасто назубљено задебљање, обично прекривено љуспицама од остатака овоја из којег је гљива израсла.

Месо јој је бело и крхко без особитог мириса и укуса. Мухара плодоноси од средине лета па до краја октобра у црногоричним и листопадним шумама, углавном у боровима, смрчама и буквама.

Станишта мухаре на Фрушкој гори су веома ретка, има свега два забележена и још неколико непотврђених, те би било потребно спровести план заштите тих станишта како би се на Фрушкој гори очувале ове гљиве.

Због свог особеног изгледа мало је теже заменити је са јестивим гљивама. Ипак, забуне су могуће и то када берачи сакупљају веома укусну и цењену благву (Аманита цаесареа).

Благва има наранџаст шешир без остатака овоја на њему, жуту дршку и листиће. Дршка избија из беле волве која се прилично разликује од мухариног гомоља. Како се благва сакупља у великим количинама неуки и и неопрезни берачи би могли да је замене с жутом варијантом мухаре или са мухаром којој је киша спрала беле остатке овоја са шешира.

Izvor: agromedia.rs

Берачи будите опрезни: Отровна мухара све распрострањенија

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Finski naučnici su došli do neverovatnog otkrića koje pokazuje da bi se zagađenje od poljoprivrede redukovalo za 80 odsto ukoliko bi ljudi u Evropi smanjili konzumaciju stočarskih proizvoda.

Dijeta koja potiče iz Velike Britanije, a postala je veoma popularna u Hollywoodu, naziva se još i M-Plan, a zahvaljujući njoj već su smršavile Kelly Osbourne i Katy Perry.

Susreti gljivara na Fruškoj gori, tradicionalna manifestacija, održaće se po 18. put, a druženje je zakazano za 24. oktobar 2021. godine s početkom u 11 časova.

Na području delovanja RC Vranje u voćnim zasadima gde nije sprovedena adekvatna hemijska zaštita registrovani su simptomi truleži plodova jabučastog voća (Monilinia fructigena).

Gljive bi u budućnosti mogle da nađu mnogo širu primenu od one koju danas poznajemo. U nastavku pročitajte za šta se one sve mogu koristiti i pri tome čuvati životnu sredinu.

Navikli smo da slušamo o namirnicama koje su zamena za pravo meso, med, pa i mleko koje se može dobiti iz soje. Sada se govori o jednom novom načinu koji podrazumeva korišćenje gljiva u proizvodnji mlečnih proizvoda.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета